על המדריך

מטרת המדריך

מדריך אנשים ישראל הוקם ביוזמתנו כשירות ללא תשלום לציבור הרחב. מטרת המדריך לספק מידע מקיף ועדכני על החברה הישראלית, על שלל התרבויות וסיגנונות החיים המרכיבים אותה.

מספר עקרונות הינחו אותנו בשלבי הקמת המדריך, וממשיכים ללוות אותנו גם לאחר העלאתו לרשת:

  1. להימנע ככל האפשר משיפוטיות ולהציג את המציאות כהווייתה.
  2. לספק את המידע החשוב ביותר להבנת דפוסי התנהגות וחשיבה, תוך סינון העיקר מהטפל.
  3. להקפיד על פרסום מאמרים ודפי מידע מעניינים, הכתובים בשפה בהירה. הערה: זכויות המאמרים שייכות למחבריהם. דפי המידע הם קולאז' של ציטוטים ממקורות שונים. בסוף כל ציטוט מובא הרפרנס המתאים (המחברים והבמה שבה הטקסט המצוטט הופיע).
  4. לוודא שהמידע המתפרסם באתר עדכני ורלוונטי בכל זמן נתון. החברה הישראלית היא ישות דינמית ולכן ייעשה מאמץ לעדכן את המדריך, באמצעות פרישת רשתות איסוף מידע.
  5. לאפשר ולעודד שילוב צילומים, סרטי וידאו והקלטות, הן לצורך איור המידע הכתוב והן כמידע חזותי/קולי משלים ומעשיר.
  6. לשתף את הגולשים במדריך בכך שנאפשר להם להוסיף, לעדכן, להשלים או לתקן מידע מילולי או חזותי (צילומים, וידאו) המופיע בו. 

חזור

המאמרים במדריך 

המאמרים ודפי המידע במדריך אנשים ישראל ממוינים על-פי חתכים/שדות חברתיים  - אוכלוסיה, מגורים, משפחה וזוגיות, דת ואמונה ועוד. עד כה פורסמו למעלה מ-400 מאמרים ודפי מידע, ועם הזמן יתווספו עוד רבים. אנשים ישראל הינו, למעשה, מדריך מודולארי שילך ויצמח. 

הציבור מוזמן לשלוח לנו מאמרים מעניינים בנושאים שבהם עוסק המדריך. הפרסום כפוף לשיקולי המערכת.

אנו משתדלים להוסיף למאמרים ולדפי המידע חומרים ויזואליים (תמונות, קטעי וידאו, גרפים וטבלאות), כהשלמה לטקסט. כיוון שמדובר בעבודה בהיקפים עצומים, ובהתחשב במגבלות כוח-אדם, הענקנו עדיפות לכתיבת הטקסטים. מאמרים רבים, שכוללים בשלב זה מלל בלבד, יעובו בעתיד בתוספות ויזואליות. עד כה העלינו לאתר למעלה מ-30,000 תמונות, אשר יקושרו בהדרגה למילות מפתח בטקסט.
 
אחד החידושים החשובים של אנשים ישראל, הוא המסך המפוצל: מימין המלל השוטף, ומשמאל ההשלמות החזותיות המאיירות את המאמר: גלריה עם תמונות מתחלפות; צילומים, קטעי וידאו/אודיו וקבצי Word ו-PDF המקושרים למילות-מפתח בטקסט, וכן גרפים, טבלאות ותוכן עניינים דינמי. שני המסכים מקושרים זה לזה באופן פונקציונלי. לחיצה על מילת-מפתח במסך הטקסט הימני, לדוגמה, תעלה את המידע החזותי הרלוונטי במסך השמאלי.
 
אנו משתדלים להימנע משיפוטיות מכל סוג שהוא, מתוך תפישה שתפקידו של הסוציולוג אינו לבקר תופעות חברתיות ולקבוע מה טוב או רע, מה נכון או לא נכון, אלא להציג את הדברים כהווייתם. בפועל, זוהי יותר משאלת-לב מאשר משימה שניתן לממשה עד תום. לכן, במסגרת המאמצים לצמצם 'רעשים' כאלה במערכת, אנו מעבירים במידת האפאת המאמרים, לפני העלאתם לאתר, לביקורת ולחוות-דעת של מומחים שונים בתחום, ובכלל זה אנשים מתוך התרבות המסוקרת.
אם נתקלתם במידע שהוא לדעתכם מוטה, שגוי או מנוסח בלשון שעלולה להיות פוגענית, פנו אלינו בצירוף הסבר קצר, ואנו נתקן את הטעון תיקון.   

לצד המלל במדריך מופיעים תמונות וקטעי וידאו רבים, ואנו צופים כי מספרם ילך ויגדל במהירות. רבים מהם הגיעו אלינו ממקורות שונים ומגוונים ולכן גם ברמות שונות של איכות ויזואלית. אנו צופים שאיכות התמונות וקטעי הווידאו במדריך תשתפר עם הזמן - הן בשל העובדה שאיכות המצלמות הביתיות ורמת המיומנות של הציבור משתפרות, והן משם שאנו ניזום צילומים מקצועיים.

הקפדנו לפרסם אך ורק תמונות שקיבלו את אישור הצלם. כיוון שאנחנו מטפלים בעשרות אלפי תמונות, ייתכן כי פה ושם שובץ צילום, שלא קיבל אישור מוקדם לפירסום. גולש שיבקש להסיר תמונה שצילם, ייענה מיידית בחיוב.

חשוב לנו להדגיש, כי התמונות וקטעי הווידאו המשובצים במדריך אנשים ישראל, נבחרו לאחר מיון קפדני, ומתוך כוונה לכבד את המצולמים ואת תרבותם. אם מי מהמצולמים חש שהצילום גורם לו עוול מכל סוג שהוא, הוא מוזמן לפנות אלינו ואנו נטפל בבקשתו ללא דיחוי.     
 
ולסיום, אנו שבים ומבקשים מכם לשלוח אך ורק תמונות או קטעי וידאו שצילמתם בעצמכם, ואתם בעלי זכויות היוצרים היחידים עליהם. הנכם מתבקשים להימנע ממשלוח צילומים או קליפים שהורדתם מאתרים אחרים, ו/או כאלה שבעליהם אינו ידוע. תמונות כאלה לא יפורסמו באתר, מחשש לתביעות בגין זכויות יוצרים. כמו כן, הנכם מתבקשים להימנע ממשלוח צילומים או קליפים בעלי אופי פוגעני או גזעני. ולא פחות חשוב: השתדלו לשלוח חומרים איכותיים ככל הניתן, מבחינת צבעוניות, חדות ורזולוציה.

עדכונים תוספות ותיקונים של הגולשים

מדריך אנשים ישראל מציע שני יתרונות מדעיים ולימודיים חשובים:

  1. האפשרות לתקן, לעדכן ולהשלים באופן שוטף את המידע, באמצעות רשת הולכת וגדלה של מקורות מידע, ובכך למָצֵב את אנשים ישראל ככתובת המרכזית והעדכנית ביותר להכרה ולימוד של החברה הישראלית, על כל מגזריה.
  2. הנגישות והקלות של הוספת תיקונים, עידכונים והשלמות. גולת הכותרת היא כלי משוב פנימי הצמוד לכל מאמר, ונקרא: "דרגו מאמר". באמצעותו יכולים הגולשים לחוות את דעתם על המידע הכלול במאמר ואף להוסיף הערות. כלי זה מאפשר לנו (המערכת המדעית) לקבל אישוש סטטיסטי חשוב ביותר מהציבור הרחב, בעיקר בהתחשב בכך שמדובר במידע חברתי-תרבותי המוכר למגיבים מניסיונם האישי.
    במת השיח באתר היא כלי נוסף לעדכון מידע על ידי הגולשים, והיא גם מאפשרת שיח בין הגולשים לבין עצמם ובינם לבין מערכת האתר.  

יש להדגיש, כי בניגוד ללקסיקונים אינטרנטיים דוגמת ויקיפדיה, אנשים ישראל אינו מאפשר לגולשים לערוך, לשנות, לתקן או להשלים בעצמם מאמרים קיימים. זאת, מסיבות של תקפות מדעית, רגישות הנושאים והצורך בעריכה לשונית מוקפדת. עידכוני מידע, כמו גם חומרים ויזואליים, הנשלחים למערכת האתר, ישולבו במדריך לאחר בדיקה, אימות ועיבוד ובכפוף לשיקול-דעתנו. מערכת אנשים ישראל אינה מתחייבת לשלב כל פריט מידע שנשלח אליה. 
 
לסיכום, אנו מאמינים כי באמצעות אספקת מידע עשיר, מגוון ואמין, לצד ניתוחים ופרשנות מקיפה של תופעות שונות בחברה הישראלית, נוכל לא רק לתרום למדעי החברה וללימודי התרבות בישראל, אלא גם להפחית את הדעות הקדומות והסטריאוטיפים בציבור הישראלי, לעודד סובלנות כלפי האחר והשונה ולתת יתר לגיטימציה לחיים רב-תרבותיים.