דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

רדיו ראשון Pervoe radio (בשפה הרוסית)

אתר Pervoe radio
אתר Pervoe radio
http://www.891fm.co.il
דף בית, 15.7.2008
ליזה רוזובסקי

נוצר ב-7/10/2008

נתונים כלליים

זהות

רדיו ראשון (Pervoe radio)  היא תחנת רדיו אזורי

שפה

רוסית

תחילת השידורים

אוקטובר 2001 

מיקום

אולפני התחנה ממוקמים בבניין של הרדיו האזורי לב המדינה, באזור התעשייה החדש של ראשון לציון.

תדר השידור, אזורי קליטה

התדר שהוקצה בזמנו לתחנה הוא 89.1FM (התדר הנוסף של רדיו לב המדינה). משדר התחנה ממוקם באשדוד ועל כן, אזור הקליטה הרשמי שלה הוא "אשדוד והסביבה". בפועל, שידורי רדיו ראשון נקלטים גם בגוש דן, וצפונה משם, עד חדרה. אזור הקליטה הדרומי מגיע לעיתים עד באר שבע - ואפילו רצועת עזה (נשים רוסיות שהתחתנו עם גברים פלסטינים ומתגוררות ברצועת עזה, מתקשרות מעת לעת לאולפן). 

כתובת אינטרנט

 http://www.891fm.co.il

מעמד

פורמאלית, רדיו ראשון אינו תחנת-רדיו עצמאית, אלא "פרויקט ניסיוני" המשדר 12 שעות ביום (מ-07:00 בבוקר עד 19:00). עובדה: עד היום לא הוקצה לרדיו זה תדר משלו, והשידורים נעשים על תדר-המישנה שהוקצה במקור לרדיו לב המדינה. בהקשר זה יצוין, כי עד כה (2008) לא פורסם כל מכרז בדבר הפעלת רדיו אזורי חוקי ראשון בשפה הרוסית.

בעלים

דוד בן-בסט, מוותיקי תעשיית הרדיו האזורי בישראל. החל את הקריירה כחובב רדיו, וקנה את עולמו באוקטובר 1985, כשהצליח לעלות בעזרת המשדר הביתי שלו על תדר השידור של אוניית-הנוסעים אָקִילֵה לָאוּרוֹ, זמן קצר לאחר שנחטפה על-ידי מחבלים פלסטינים מאירגון "החזית העממית". הוא הקליט את השיחות בין המחבלים לבסיס-האם שלהם, ואלה שודרו בעשרות מהדורות חדשות ברחבי העולם. 

ב-1995, כשמשרד התקשורת החל לחלק תדרים לתחנות רדיו אזוריות, גייס בן-בסט משקיע ובעזרתו הקים את תחנת רדיוס, המשדרת עד היום בתדר 100FM. ב-2001 רכש את תחנת הרדיו האזורי לב המדינה (91 FM), ובאפריל 2008 זכה במכרז להפעלת תחנת רדיו אזורי בשרון. הוא מרבה לשדר בתחנות שבבעלותו. ב-2001 נבחר לכהונה ראשונה כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי, וב-2005 נבחר לקדנציה נוספת. לצד הקריירה הרדיופונית, פיתח בן-בסט קשרים ענפים ברשויות המקומיות (בעבר כיהן כחבר מועצת העיר רעננה) ובפוליטיקה (הוא היה פעיל ליכוד. בזכות הבמה שנתן ברדיו ראשון למפלגת ישראל בעלייה של שרנסקי, הוא נכלל ברשימת המפלגה בבחירות לכנסת שהתקיימו ב-2003).

מאזינים

על-פי סקרים שנערכו באתר האינטרנט של רדיו ראשון, הגיל הממוצע של מאזיני התחנה הוא 35-30 שנים, ממעמד חברתי-כלכלי בינוני, רובם בעלי רכב פרטי. ניתן לומר מבלי להסתכן בהגזמה, כי Pervoe radio הוא "הגלגל"צ של הרוסים" (גלגל"צ - תחנת רדיו המופעלת על-ידי גלי צה"ל. משדרת בעיקר מוסיקה פופולארית ברצף, דיווחי תנועה ומעט תוכניות תוכן. התחנה זוכה לאחוזי האזנה גבוהים מאוד, בעיקר בקרב צעירים). שידורי רדיו ראשון מתנגנים במרכולים ובמספרות של המגזר, במוניות שנהגיהן דוברי רוסית, וגם ברכבים פרטיים הנעים בכבישי המרכז או הדרום.

לדברי פאבל מרגוליאן, מנהל התוכניות ברדיו ראשון, שיעורי ההאזנה נכון ל-2008, הם כ-40% מכלל האוכלוסייה דוברת הרוסית המתגוררת באזורים בהם נקלטים שידורי התחנה (מרכז הארץ ודרומה).

היסטוריה

תשובה לתחנות הרדיו הפיראטיות

בתחילת העשור פעלו בישראל חמש תחנות-רדיו פיראטיות בשפה הרוסית. בהיעדר ערוץ טלוויזיה מקומי ברוסית, הן מילאו את תפקיד 'מדורת השבט' החלופית לעולי חבר העמים, כחמישיית מאוכלוסיית המדינה. אבל את הרשויות הממלכתיות זה לא הרשים, והן עשו מאמצים בלתי-נלאים לסגור את התחנות.

אחת התחנות, רדיו ספוטניק, שידרה מדירת מגורים בקריית גת. בשנתיים שחלפו מאז החלה לשדר, באמצע 1999, פשטה המשטרה על התחנה הפיראטית לא פחות משמונה פעמים והחרימה את המשדר. הפעם השמינית, במאי 2001, הייתה גם האחרונה. לבעלים של התחנה 'נשבר' מהאטימות של השילטונות, והוא החליט לסגור את התחנה.

פאבל מרגוליאן, מנהל התוכניות ברדיו ראשון, שימש באותו תפקיד גם ברדיו ספוטניק, עד לסגירתו הסופית. לפני שהגיע לשם הוא הספיק לעבוד בשתי תחנות פיראטיות אחרות ברוסית. ברוסיה מולדתו צבר ניסיון כתקליטן ומנחה אירועים. "סגרו את הרדיו פעם אחת, הוא נפתח מחדש, אחרי חודש סגרו אותו שוב ושוב פתחנו", הוא משחזר את משחק החתול והעכבר שהתנהל בין ספוטניק, משרד התקשורת, הרשות השנייה לרדיו והמשטרה.

"ביקשתי פגישה עם סמנכ"לית הרשות השנייה לרדיו [נאווה שטראוס בת-צור], ואמרתי לה: 'אני פיראט ואני האויב מספר אחת שלך. אבל לפני שאת כובלת אותי באזיקים, יש לי שאלה: בישראל חיים מיליון דוברי רוסית. יש בארץ 14 תחנות רדיו מקומיות בשפה העברית, אחת בערבית ואף לא אחת חוקית ברוסית. למה אתם מונעים הקמת תחנת רדיו חוקית אחת למיליון בני-אדם?

"היא ענתה לי, שהם מתכננים את זה מזמן ומבינים עד כמה שהדבר נחוץ, אבל משרד התקשורת טוען, שאין תדרים פנויים. החלטתי ללכת לשר התקשורת ולשכנע אותו להקצות תדר. ידעתי שאין לי הרבה סיכויים, אבל בכל זאת נסעתי לירושלים. כשישבתי בלשכה שלו בהמתנה לפגישה, התקשר אלי חבר וסיפר לי שבעיתון וסטי התפרסמה מודעה בזו הלשון: 'דרושים עובדים לתחנת רדיו ברוסית בהקמה'."

מאחורי המודעה עמד דוד בן-בסט, איש-עסקים ואיש תקשורת ישראלי, עם ותק של שש שנים בניהול תחנת רדיו אזורי. ב-2001 רכש בן-בסט את רדיו לב המדינה שנקלע לקשיים כלכליים. העיסקה כללה גם תדר-מישנה (FM89.1) ייעודי לשידורים בשפה הרוסית, שבו לא עשו הבעלים הקודים כל שימוש. בן-בסט החיה את התדר, ונעזר בו להקמת תחנת רדיו אזורית חוקית ראשונה בישראל בשפה הרוסית, לה קרא רדיו פֶּרְבוֹיֶה (ברוסית "הרדיו הראשון", כפל משמעות המתייחס הן לעובדה שזהו הרדיו החוקי הראשון, והן למיקום התחנה בראשון לציון). אגב, זכויות היוצרים על השם שמורות לפאבל מרגוליאן.

לדעת מרגוליאן, המשפט ששיכנע את בן-בסט להיפגש דווקא איתו מבין מאות הפונים, היה: "אני אעשה לך רדיו, שתוכל להרוויח עליו הרבה כסף". אגב, לבן-בסט אין כל רקע משפחתי רוסי. הוא בן להורים ילידי בולגריה.

חיסול המתחרים

ב-2001 נבחר דוד בן-בסט לכהונה ראשונה כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי בישראל. במסגרת זו הוא הוביל מאבק בתחנות הרדיו הפיראטיות, ופעל בנחרצות לסגירתן. תחנות אלו היוו איום כלכלי על התחנה החוקית, בעיקר משום שמכרו זמן אוויר למפרסמים בתנאים ובמחירים מפתים ביותר. המאבק נשא פרי, ובתוך כשנה מהקמתו של רדיו ראשון, נסגרו התחנות הפיראטיות בשפה הרוסית שפעלו בדרום ובמרכז. 

לוח שידורים ומאפייני תוכן

כללי

לוח השידורים של רדיו ראשון נושא אופי בידורי מובהק, וזאת משתי סיבות עיקריות: האחת, התחנה מהווה חלופה קלילה לרדיו רק"ע הכבד, השמרני והממלכתי (ראו הרחבה על ערך זה במדריך). השנייה, הפקת חדשות עצמאיות ו/או תוכניות אקטואליה מגוונות, כרוכה בהשקעה כספית גבוהה, שרדיו ראשון אינו יכול להרשות לעצמו.

רובן המכריע של התוכניות מושתת על מוסיקה רוסית ולועזית, ולאחרונה גם מוסיקה ישראלית. מגוון הסיגנונות עשיר, מרטרו, אולדיס, מוסיקה אלקטרונית ועד רוק כבד. אך כשמכוונים את המחוון ל-FM89.1, רוב הסיכויים שיבקעו מהמקלט צלילי מוסיקת פופ רוסית עדכנית.

ברוב המקרים, תוכניות המוסיקה מוגשות על-ידי די-ג'יי ומוקדשות לנושא מסוים. לעיתים, משולבים בהן ראיונות עם ידוענים בפועל או בהתהוות. מרכיב מרכזי בתחנה הוא שיתוף פעיל של המאזינים, המוזמנים לשלוח בקשות, הצעות והערות במיסרונים (SMS) או בטלפון. ניתן לומר, שהאינטראקטיביות מזינה את אווירת המשפחתיות שרדיו ראשון משדר, תרתי משמע.

תוכניות בידור

זמן הרומנטיקאים

יאנה רומנובה (שם התוכנית הוא משחק מילים המבוסס על שם משפחתה) מגישה שירי אהבה מכל הזמנים, רובם ברוסית אבל יש גם באנגלית. המאזינים מוזמנים לשלוח מיסרונים עם הצעות נישואים, וידויי אהבה, ברכות ומחוות רומנטיות.

PM

תוכניתו של פאבל מרגוליאן (שם התוכנית מבוסס על משחק מילים כפול: גם שעת תחילת השידור PM 12:00, וגם ראשי-תיבות שמו של המגיש). התוכנית מבוססת על דיאלוג רציף עם המאזינים באמצעות מיסרונים. המגיש משמיע שירים המתקשרים לנושאים שונים, משתף את מאזיניו בחוויותיו האישיות, ובין לבין מקיים ראיונות קצרים בנושאי תרבות, פנאי וצרכנות. במסגרת התוכנית מתקיימים גם משחקים אינטראקטיביים נושאי פרסים.

חדשות קולנוע

פינה קצרה בהגשתה של לארה גוליצינה, המוקדשת למבזקי חדשות מתעשיית הסרטים העולמית.

צעד להצלחה

תוכנית בהגשתה של אירה קילפין, משודרת פעמיים בשבוע. התוכנית נותנת במה למוסיקאים צעירים, ומזמינה את המאזינים לחוות דעה על יצירותיהם באמצעות הצבעה אינטראקטיבית.

הקילומטר ה-101

ישראלים ותיקים זוכרים את הקילומטר ה-101, כמקום שבו התנהלו שיחות הפסקת האש והפרדת הכוחות בין ישראל ומצריים, בסיום מלחמת יום הכיפורים (אוקטובר 1973). במקרה הזה, שם התוכנית לקוח מההיסטוריה הסובייטית. בברית-המועצות, מי שסיים לרצות עונש מאסר בכלא או במחנה עבודה, חויב לשמור על מרחק של מאה קילומטרים מכל עיר גדולה. נאסר עליו להתגורר בה, ולעיתים אף לבקר בה. במילים אחרות, מעבר לגבול הזה, בקילומטר ה-101 והלאה, התרכזו כל בעלי העבר הפלילי.

קבוצת שוליים זו פיתחה אורח-חיים משלה, ובכלל זה ז'אנר מוסיקלי ייחודי שנקרא "שאנסון" (שאין בינו ובין השאנסון הצרפתי ולא כלום). מדובר בסיגנון בוטה משהו, עם הרבה מוטיבים חוזרים מבחינת הטקסט והמנגינה. לרוב, אלו הן בלאדות עתירות ניבולי-פה וגסויות מהווי חייהם של העבריינים. חלקם (כגון השיר מורקה, סיפור חייה ומותה של 'מאפיונרית' יהודייה מאודסה) נהנה מפופולאריות רחבה, חלקם נערץ על בודדים.

הקילומטר ה-101, בהגשתו של ולאד זרניצקי, המנהל האדמיניסטרטיבי של התחנה, מוקדשת כל-כולה לז'אנר הזה. גם במסגרתה מתקיימים משחקים אינטראקטיביים, שיחות עם מאזינים, ראיונות עם מבצעי השירים ועם כוכבי השאנסון. כיום, זהו אחד הז'אנרים הפופולאריים ביותר ברוסיה. יש שם אפילו תחנת רדיו שמשדרת אך ורק שירי שאנסון רוסיים.

החברים של ארקשה

תוכנית בהגשתו של הזמר, המוסיקאי והיוצר ארקדי דוכין, שהתפרסם כמנהיג וסולן להקת הרוק הישראלית המצליחה החברים של נטאשה (נוסדה ב-1987, התפרקה ב-1996). שם התוכנית נגזר משם הלהקה, בשינוי קל (ארקשה הוא כינוי החיבה של ארקדי) המטרה: קירוב המאזינים דוברי הרוסית לתרבות הפופ הישראלי. ארקדי, המגיש את התוכנית ברוסית, משמיע שירים ישראליים ישנים וחדשים ומשוחח עם יוצרים מוסיקליים ידועים דוברי עברית.

שני בריטונים

תוכנית בהגשתם של זמר הטנור הישראלי ממוצא רוסי, יבגני שָפּוֹבָלוֹב ומנהל התוכניות פאבל מרגוליאן. התוכנית מוקדשת למוסיקה קלאסית ועתיקה - בדגש על עיבודים מודרניים ופופולאריים שנעשו לה.

אצל לבוב

תוכנית בהגשתו של אדוארד לבוב. מוקדשת לראיונות עם אנשי אמנות ותרבות, יוצרים, שחקנים וספורטאים מוכרים מהמגזר החיים בישראל, וכן אח"מים שהגיעו לביקור.

אמת לאמיתה

תוכניתו של ולאד זרניצקי. מאזינים עולים לשידור ומגוללים סיפור אישי מסמר שיער, שבמקרים רבים נשמע יותר דימיוני ממציאותי. שאר המאזינים מוזמנים לשלוח SMS ולהביע את דעתם אם הסיפור אמיתי או מצוץ מהאצבע.

אוטו-חדשות

פינה בהגשתה של לארה גוליצינה, המוקדשת לחדשות מעולם הרכב.

הפקולטה

פינה בהגשתה של יאנה רומנובה. עובדות מרתקות על העולם, ההיסטוריה של המין האנושי ועוד. מעין "60 שניות על...".

זמן בילוי

סבטה לביצקיה ממליצה על אפשרויות בילוי ופנאי ברחבי ישראל.

חדשות אופנתיות

פינת האופנה של נסטיה פופלבסקיה.

עולם הילדים

תוכניתה של סבטה לויצקיה, מוקדשת לטיפול ולחינוך בגיל הרך.

רוקאטאקה ("מתקפת רוק")

ולדימיר בויקו סוקר ומשמיע מוסיקת רוק ישנה וחדשה לסוגיה.

הסדן

מוסיקת רוק כבד, בהגשתו של סשה גוזני. המוטו של התוכנית: "מוות לפופ!"

עיר הדיסקו

תוכניתם של סשה גוזני ואיגור קרסקובסקי, המוקדשת למוסיקת שנות ה-80'.

היט פרדיו ("מצעד הלהיטים")

תוכנית בהגשת הדי-ג'יי ז'ניה ברבש. מצעד להיטים המבוסס על הצבעת המאזינים באתר האינטרנט של התחנה.

צָ'איחָנָה מוסיקלית

תוכניתו של עמנואל סוליימנוב, המוקדשת למוסיקה מזרחית ולתרבות המזרח. לרוב, לא מדובר במוסיקה מזרחית בהגדרתה הישראלית, אלא במוסיקה של מרכז-אסיה והקווקז. צ'איחנה הוא בית תה, שבו נוהגים תושבי הרפובליקות של מרכז אסיה (אוזבקיסטן, קזחסטן ואחרות) לבלות את רוב זמנם בשיחות חולין ובלגימת תה.

אזור המועדונים

תוכניתו של ז'ניה ברבש המוקדשת למועדונים, חיי לילה, ראיונות עם תקליטנים מוכרים ועוד.

רטרו

מחרוזת בת שעה של שירים ישנים ונוסטלגיים המושמעים ברצף, ללא קטעי קישור.

חדשות ואקטואליה

על-פי תנאי הרישיון של הרשות השנייה לרדיו, כארבע מתוך שתיים-עשרה שעות השידור היומיות מוקדשות לתוכניות אקטואליה, גם אם לא אחת מדובר ב"אקטואליה-לייט". מרבית התוכניות אינן נכנסות לעובי הקורה של הקלחת הפוליטית או המקרו-כלכלית, אלא עוסקות בתחומים פרקטיים עבור קהל המאזינים: צרכנות, חינוך, תרבות, נושאים בירוקרטיים בהם מתחבט המגזר הרוסי, וגם קצת היסטוריה של מדינת ישראל.

מבזקי חדשות

אחת לשעה משודרים מבזקי חדשות בני שלוש עד חמש דקות. כפי שצוין לעיל, תקציב רדיו ראשון אינו מאפשר מימון מחלקת אקטואליה עם כתבי שטח וכיוצא באלה. לכן, רוב המבזק מתבסס על ידיעות מאתרי חדשות באינטרנט והודעות לעיתונות שנשלחו למערכת. מעת לעת משובץ במבזק ראיון קצר עם אישיות הקשורה לאחת הידיעות. זה יכול להיות חבר כנסת, נציג של אירגון מסוים, אמן, דיפלומט, וכדומה. התנאי הבסיסי הוא שהמרואיין יהיה דובר רוסית, על-מנת שלא להלאות את המאזינים עם תרגום סימולטאני. מגיש המבזק הוא גם עורך החדשות. בנוסף, הוא מגיש פעמיים ביום את הפינה פרוזה בדרכים - דיווחי תנועה בשעות השיא בכבישים.

סקירת עיתונות עברית יומית

תוכנית יומית (משודרת מדי בוקר ב-9.00) בהגשת צבי זילבר. סקרים, שנערכו בקרב דוברי הרוסית (בין היתר, מחקרה של ד"ר נלי אליאס, "התקשורת המגזרית בישראל", 2004), מראים, כי אחוז ניכר מקרב העולים, השולט בעברית מדוברת, מתקשה מאוד בקריאת עיתונים בעברית. יחד עם זאת, יוצאי חבר העמים הם צרכני אקטואליה מובהקים. סקירת העיתונים בשפה העברית מספקת להם מנה של דעות, מאמרים ופרשנויות, שאותם לא יוכלו למצוא במהדורות החדשות בטלוויזיה, או באתרי האינטרנט.

בשני קולות

תוכניתם של מארק זייצ'יק ולב מלמיד, בני דור המייסדים של התקשורת הרוסית בישראל. שניהם הגיעו לארץ בשנות
ה-70 של המאה הקודמת, נמנו עם מייסדי העיתון וסטי, וצברו ניסיון חיים וניסיון עיתונאי עשיר. במובן מסוים, אלה "לונדון וקירשנבאום הרוסים" - צמד שבזכות גילו, ניסיונו וקסמו האישי יכול להרשות לעצמו לעשות דברים חריגים בשידור חי. זייצ'יק ומלמיד דנים בנושאים אקטואליים, מראיינים מומחים ועורכים משאלים בקרב המאזינים. אלה מוזמנים להתקשר לאולפן ולענות לשאלות כגון: "איזה אוכל אתם מעדיפים - רוסי או ישראלי?" וכדומה.

לפעמים, המשאלים התמימים לכאורה סוחטים תשובות בלתי-צפויות. לפני המשחק בין נבחרות הכדורגל של ישראל ורוסיה, בנובמבר 2007 (במסגרת קדם אליפות אירופה), הזמינו זייצ'יק ומלמיד את המאזינים להתקשר ולספר מי היו רוצים שינצח. מאזין בשם פאבל התקשר וסיפר, שעוד בשנת 2006, כאשר נודע לו שישראל ורוסיה משובצות באותו בית, הוא שאל את בנו פטיה את מי הם הולכים לעודד, והבן ענה: "את נבחרת ישראל, כמובן". ואז פרצה מלחמת לבנון השנייה, פטיה נשלח לחזית ונהרג באחד הקרבות, סיפר פאבל בקול מאופק וסיים: "אז ברור שאני אהיה בעד ישראל - לפחות לזכר בני".

שאלת קצה

תוכנית הראיונות של מארק קריצ'בסקי. המרואיינים: פוליטיקאים, נציגי אירגונים שונים, פקידי ממשלה, מומחים לכלכלה, צרכנות, פסיכולוגיה, איכות הסביבה ועוד. השאלות הנוקבות הן ברובן כאלו שמטרידות חלק גדול מהמאזינים.

סיכום השבוע

מארק קריצ'בסקי וצבי זילבר מסכמים את האירועים הבולטים של השבוע - כאלה הנוגעים למגזר הרוסי בפרט ולאזרחי המדינה בכלל. במסגרת התוכנית הם מראיינים מומחים או אנשים, שהיה להם קשר ישיר או עקיף להתרחשויות. התוכנית משודרת בימי חמישי

כל הספורט הזה

סיכום אירועי הספורט בארץ ובעולם. מגישים: מארק קריצ'בסקי ואיגור בודיק.

נושא היום

תוכנית "שיחות עם מאזינים" קלאסית. המגישים משוחחים עם המתקשרים לאולפן בנושאים, שהאחרונים מציעים.

השאלה היהודית

תוכניתה של ליזה רוזובסקי העוסקת ביהדות, ישראליות, הגדרה עצמית ועוד - רובם ככולם נושאים המעסיקים את המגזר הרוסי: "אנטישמיות בארץ", "גיור או שימור הזהות הרוסית", "תולדות עלילות הדם", ועוד. שם התוכנית פרובוקטיבי למדי - ולא במקרה. הכוונה היא להניע את המאזינים להתנער מדעות קדומות וסטריאוטיפים הקשורים לצמד המילים "השאלה היהודית", ולחשוב באופן ביקורתי.

אתר האינטרנט של רדיו ראשון

האתר, שבו ניתן לשמוע את שידורי הרדיו ואף לצפות במגישים ובתקליטנים באולפן, באמצעות מצלמת רשת, מהווה מעין סגירת מעגל עבור קהל המאזינים של רדיו ראשון. האתר מפעיל שירות צ'אט (שיחות בין המאזינים לבין עצמם), ופורום, המאפשר למאזינים דו-שיח וירטואלי עם המגישים והמנהלים, כולל שאלות, תלונות, הצעות ותודות. האתר פעיל ביותר ולא אחת מתלקחים בו דיונים טעונים וסוערים.

ביביליוגרפיה

מילונים, לקסיקונים ואינציקלופדיות

 • תורמי ויקיפדיה, "גלגלץ," ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, (אוחזר יולי 11, 2008). 
 • תורמי ויקיפדיה, "דוד בן בסט," ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, (אוחזר יולי 11, 2008). 
 • תורמי ויקיפדיה, "פירוויה רדיו," ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, (אוחזר יולי 11, 2008).

כתבות ומאמרים בעיתונות

אתרי אינטרנט

ראיונות

 • ראיון עם פאבל מרגוליאן, מנהל התוכניות של רדיו ראשון, 2008.

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על רדיו ראשון Pervoe radio (בשפה הרוסית) (1)

  איציק

  תחנות רדיו בישראל - אונליין https://www.yellow-pages-israel.com/radio
  יום ראשון י"ד בתשרי תשע"ז 16 באוקטובר 2016

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.