דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 6 מדרגים

דפוסי הכרויות באינטרנט בישראל

אתר ההיכרויות קופידון
אתר ההיכרויות קופידון
אתר קופידון
דף הבית של אתר קופידון 6.2.2008
אתר ג'יי דייט
אתר ג'יי דייט
אתר ג'יי דייט
דף הבית של אתר ג'יי דייט, 6.2.2008
שי רודין, עוז אלמוג חלק נרחב מהערך עובד מתוך עבודת המ"א של זיו ריינשטיין

נוצר ב-4/3/2008

האינטרנט כ'שוק היכרויות' מתפתח

האינטרנט הפך בעשור האחרון לכלי תקשורת מובן מאליו. נכון לשנת 2006, בישראל ישנם כ- 3.2 מיליון גולשי אינטרנט, 2.6 מיליון מתוכם גולשים באינטרנט מדי יום. השפעתה של רשת האינטרנט ניכרת בכל פינה: בהרגלי צריכת התקשורת, בהרגלי התקשורת עצמם וכמובן גם במערכות יחסים. 

מהפיכת ההיכרויות בישראל, כמו גם בחלקים נרחבים בעולם, באה לידי ביטוי בשימוש הגובר באינטרנט ככלי מזווג. ב"עידן הבדידות", אתרי ההיכרויות באינטרנט מהווים מקום מפגש של גברים ונשים מחפשי זוגיות על שלל גווניה. האינטרנט זוכה לכינוי "גן עדן לביישנים" ומאפשר לאנשים רבים ליזום קשרים רומנטיים. הוא אף מסייע בשבירת נורמות מגדריות בהיותו כלי בו נשים יכולות "להתחיל" עם גברים ולשבור את סטריאוטיפ "האשה הממתינה". 

עם זאת, המהפכה רק בראשית דרכה. הנה כי כן, בסקר של עיתון "הארץ" משנת 2005 שכלל 263 אנשים, 50% טענו, כי אי אפשר להתאהב באדם שלא ראו מעולם ו- 13% טענו, שרק "חנונים" ו"מכוערים" נאלצים להכיר בצורה כזו.
כלומר, יחד עם כל ההצלחה והעלייה במספר המשתמשים, עדיין מטילים אנשים רבים ספק בדרך ההיכרות באינטרנט, והיא גם נושאת עימה סטיגמה מסוימת של מפסידנות. 

זו גם ככל הנראה הסיבה לכך שעדיין רוב האנשים אינם משתמשים באינטרנט ככלי חברתי המסייע למציאת בני זוג.
כמו כן, במחקר שנערך בשנת 2005 בקרב מדגם מייצג של נשים וגברים בני 18 ומעלה בישראל ובדק את האינטרנט ככלי להכרת בני-זוג נמצא, שהאינטרנט מהווה את הדרך הפחות מועדפת להיכרויות, למרות שבפועל כל משתתפי המחקר משתמשים בכלי זה. 

הסיבות לכך שבכל זאת משתמשים באינטרנט להכרת בני ובנות-זוג, על אף הדימוי החלש שנמצא במחקר, נובעות ראשית מהיותו של האינטרנט כלי זמין יחסית וזול. שנית, זהו כלי התלוי רק באדם המחפש ואיננו זקוק לחסדיהם של אחרים או ליד הגורל ולבסוף, היצע המועמדים הפוטנציאלים בכל רגע נתון, גדול מאוד

סקרים שנעשו ב-2006 מטעם ynet מלמדים, כי רבע מבני 18-40 השייכים למגזר החילוני והמסורתי, הכירו בן/בת זוג באינטרנט ו-10% ממחפשי הקשר מצאו קשר ארוך טווח באתרי האינטרנט. 

המספר צפוי לעלות ככל שהכלי יהיה נגיש יותר עם ההוזלה של המחשבים ושירותי האינטרנט והשיפור בנגישות אל הרשת. בנוסף, המחיצות הנפשיות והסטיגמות הקיימות כנגד מדיום זה הולכות ונעלמות לאור הגידול המספרי של הגולשים.
הופעתה של תקשורת מתווכת מחשב מציגה לפנינו סוג חדש של תקשורת בינאישית, כמו גם זן חדש של מערכות יחסים. אפשר לדמות את העולם שלנו לתיבת נוח אחת גדולה. צריך לעלות אליו זוגות, זוגות. מי שלא מצא לעצמו פרטנר הולם, כדאי שימצא בזריזות. נעים יותר לבלות על הקרוסלה החביבה שנקראת החיים של האדם המודרני, בזוג.

בחברות שונות מתמסדים דפוסי היכרות ושידוך שונים. בחברה הישראלית החילונית/מסורתית, כמו גם בחברה המערבית המודרנית בכלל, מציאת בן הזוג נתפסת כפעילות פרטית לחלוטין, המתרחשת באופן מקרי ותלויה לחלוטין באחריותו ובכישוריו האישיים של הפרט. שיטות השידוכין הממוסדות נתפסות כשוליות (אנכרוניסטיות, חסרות יוקרה או כמעט בלתי לגיטימיות). היעדר מסגרות וכללים מוסדרים הופכים את המשימה לקשה מבחינת הפרט.

האדם הממוצע בעולם המערבי, בגילאי 40-25, נחשף בשנה לארבעה עד שישה פרטנרים שבהכרות ראשונה הוא היה רוצה לבדוק אפשרות קשר רומנטי איתם. באופן אירוני, מי שנחלץ לעזרתם של אנשים רבים הוא המחשב. אותו מחשב שמרחיק אותנו ממפגש עם אנשים, סולל את דרכם של רבים לצורות חדשות של היכרויות ומעניק לגולשים אפשרות להתוודע למאות ואלפי בני זוג פוטנציאליים המרוכזים תחת קורת גג וירטואלית אחת.

באינטרנט, המיקום הפיזי אינו חשוב. הגולש יכול להיות בעת ובעונה אחת בשני מקומות שונים, או לפחות להתנתק מסביבתו הפיזית החיצונית. למרות ההפרדה הפיזית, הכול קרוב ברשת: כל דבר הוא במרחק הקלדה אם יש לך גישה לרשת. גם אם בן או בת הזוג מרוחקים אלפי קילומטרים, התחושה היא שהם נמצאים בחדר הסמוך. עידן הגלובליזציה גרם לאינטרנט להיות כלי שרת של מיליוני אנשים ולעולם הגדול להיהפך לכפר קטן, בו ניתן להכיר אנשים מכל העולם. בסין למשל, האינטרנט עשוי לשבור למעשה את המסורת העתיקה בת מאות השנים של שידוך על-ידי הורים, הבוחרים את בני ובנות הזוג של ילדיהם. יותר ממיליון איש כבר נרשמו לאתר השידוכים sina.com, האתר הגדול לשידוך אסיאתים. כך, למשל, יכולים להיווצר קשרים רומנטיים בין סינים, הגרים בבייג'ין לאלו המתגוררים בצ'יינטאון שבניו יורק, ארה"ב. 

אחד מגורמי המשיכה אל המדיום האלקטרוני של הכרת בני ובנות-זוג באינטרנט, נובע מהעובדה שקיימת אנונימיות ברשת. אין צורך להיחשף יתר על המידה אם אינך מעוניין/ת ואם ברצונך להפסיק קשר שהתחיל- אתה יכול לעשות זאת כשתרצה ומבלי שיתחקו על עקבותיך (כל עוד לא מסרת פרטים מזהים, כמו שמך האמיתי, מספר טלפון וכדומה). 

עם הפיכתו של האינטרנט למדיום תקשורתי מרכזי בחייהם של אנשים בעשור האחרון, צובר ענף ההיכרויות באינטרנט תאוצה מיום ליום, ונחשב בעיני מיליוני אנשים בעולם לדרך לגיטימית להכרת בני ובנות-זוג. אתרי השידוך מבוססים על שאלונים, שהם בעצם כרטיסי הביקור של הגולשים, ואותם רואים שאר המועמדים באתר, בבואם למצוא אהבה. זוהי בעצם הפגישה הראשונה שלהם עם אותו בן/בת-זוג פוטנציאליים.על כל חבר/ה באתר, למלא כרטיסים אלה, המכילים את כל מה שניתן לדעת על הגולשים: תכונות אופי, תחביבים, מאפיינים חיצוניים ושאיפות לגבי הצד השני והקשר העתיד להיבנות.

אתרי ההיכרויות

קיימים ברשת אתרים שונים כשם שקיימים אנשים שונים ואלו מציעים מגוון רחב של פעילויות היכרות: אתרים בהם הגולשים מקיימים רומן מילולי (רומן-נט), גלישה באתרי סקס, אתרים המשדכים אנשים למטרות מין בלבד, אתרי שידוכין לנכים, לסטודנטים, נוצרים, מוסלמים (MuslimSingles.com) וליהודים; גם לאינדיאנים יש אתר שידוכין משלהם. קיימים גם אתרים שמכירים בין אנשים עם סטיות שונות למשל, אתרי סאדו-מאזוכיזם וישנם אתרי שידוך לאנשים בעלי תארים מאוניברסיטאות נחשבות (goodgenes.com), אתרי הכרות לדתיים ("שדכנט", "דתי-דייט", "dosidate.com"), אתרים לצמחוניים (Veeggiedate.com), אתרים לנשאי איידס ועוד. הרשימה אינה נגמרת.

האינטרנט מתאים לרוב סוגי האנשים והם יכולים למצוא בו את טיב הקשר בו הם חפצים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אנשים בעלי חיי חברה ענפים מרבים להשתמש באינטרנט, לעתים אף יותר מאנשים ביישנים. כך למשל, אפשר למצוא זקנים, אלמנות, הומואים ולסביות, אמהות חד-הוריות ואוכלוסיות נוספות רבות. יחד עם זאת, ניתן למפות או לחלק את סוגי אתרי ההיכרויות לכמה רמות: 

ברמה הנמוכה ביותר של אתרי ההיכרויות ברשת נמצאים פורומים וצ'אטים המהווים נקודת מפגש חברתית לכל הרוצה להצטרף, "תפוס" כ"פנוי". האופציה הזו חופשית לגמרי ואינה דורשת תהליך הרשמה מפרך. מכיוון שהאוכלוסייה בצ'אטים הללו היא לרוב הטרוגנית - אחוזי ההצלחה בה אקראיים כמו למצוא דייט מחוץ לרשת.
 
ברמה מעליה, נמצאים אתרי היכרויות הנותנים שירותים בחינם. אתרים אלו נתפסים לעתים כמקומות למציאת סטוצים. כמו כן, לאתרים שהשרות בהם ניתן חינם, אין מספיק תקציבים כדי לפרסם את עצמם, ואינם מושכים אליהם קהל גדול ומגוון, ולכן הסיכוי למצוא דייט הנחשב ראוי- קטן יותר. 

גם באינטרנט המציאות הכלכלית טופחת על פניהם של החפצים לחסוך בכסף ואין מנוס מהגילוי, שבשביל לקבל תמורה צריך לשלם. לכן, גבוה מכולם, בראש השרשרת ההיררכית של אתרי ההיכרויות באינטרנט, נמצאים אתרי ההיכרויות בתשלום.

אפשרויות החיפוש באתרי ההיכרויות בתשלום, נותנות למחפשים לפלח קבוצת אנשים לפי הקריטריונים המתאימים להם, למשל מקום מגורים, השכלה ותחביבים. כך נוצרת אפשרות יקרה מפז: לחפש בן זוג מתוך קבוצה הומוגנית ככל האפשר. מכאן ואילך, הכול תלוי בציפיות הגולשים.

עלויות ורווחים

עלויות ההרשמה באתרי שידוכים באינטרנט משתנות, אך דומות למדי. התחרות בתחום זה היא לא על גובה דמי השימוש, אלא אם בכלל לגבות כסף מהגולשים. שיטת התשלום הנהוגה באתרי היכרויות בעולם היא שהצרכנים משלמים עבור קבלה ושליחה של הודעות. בישראל לעומת זאת, הצרכנים משלמים על מנוי שכולל את האפשרות לשלוח הודעות בלי הגבלה, ואולם לקבל הודעות אפשר גם בחינם. באתר ההיכרויות "אטרף דייטינג" שליחה וקבלה של הודעות הינן חינם. באתרים כמו "קופידון" ו"ג'יי-דייט", למשל, לא חייבים לשלם עבור מנוי חודשי כדי ליצור קשר. כל מה שצריך לעשות זה להירשם ללא תשלום. למעשה, ההרשמה היא חינם כמעט בכל אתרי ההיכרויות הקיימים. אמנם, למי שלא שילם עבור מנוי, יצירת הקשר עם אדם אחר מוגבלת לשליחת חץ בלבד (מעין הבהוב, המופיע ליד קטגוריית ההודעות שלך), שפירושו: ראיתי את כרטיס הביקור, התלהבתי ואני מעוניין/ת שתיצור/י קשר. מסר מורכב יותר מחייב מנוי.

מחיר ההרשמה לאתרי ההכרות נע בין עשרות לכמה מאות שקלים. מנוי באתר "קופידון" עולה 109 שקלים לחודש וב"ג'יי דייט" כ- 129 שקלים לחודש. ככל שאת/ה עושים מנוי ארוך יותר למספר חודשים רב יותר, כך מצטמצמת העלות החודשית. למשל, מנוי ב"ג'יי-דייט" לשישה חודשים עולה 414 ₪. כמובן, שגם כאן ישנו מאבק בין אתרים פופולאריים כאלו ואחרים, הדואגים לפרסם את עצמם, את כמות החברים באתר, מספר השידוכים המוצלחים וכדומה באמצעי התקשורת ולפיכך נקבעת יוקרתם והמחיר בהתאם.

ההרשמה לאתר נחשבת יקרה וכמותרות לאנשים דלי תקציב (וזאת מבלי לחשב את הכסף שבדרך כלל צריך להוציא, לפעמים בעשרות פגישות ראשונות בבתי קפה, ברים ושאר מקומות שבהם נפגשים עם גולשים אחרים). אולם, על-מנת להגדיל את הסיכויים למציאת אהבה, אנשים מוכנים להשקיע בהרחבת המאגר האנושי והפוטנציאלי שלהם ליצירת קשר אמיתי.

אתרי ההכרות באינטרנט הם עסק כלכלי לכל דבר, המגלגל בתוכו מחזור של מיליוני שקלים, פונה לפלחים שונים בשוק הפנויים/פנויות ממגזרים שונים ומנסה להתרחב ולהתפתח כל הזמן. שוק אתרי ההיכרויות בישראל, נכון לשנת 2005, מגלגל בסך הכל 15 מיליון שקל בשנה, אך הוא צומח בקצב של 20% בשנה ובעל פוטנציאל התפתחות ניכר .
הלגיטימציה לה זוכים אתרי ההיכרויות ע"י גוון גובר ועולה של גילאים ואוכלוסיות, וכן ההתרחבות של תחום אתרי ההיכרויות לאתרי נישה שונים וספציפיים יתרמו להכנסות שוק האתרים.

שני האתרים המובילים בארץ, "ג'יי דייט" ו"קופידון" הם עסקים רווחיים. 90% מהכנסותיהם הן ממנויים. בקופידון רשומים 500 אלף גולשים, ו150- אלף מהם מנויים. בג'יי-דייט רשומים 250 אלף, ו-70 אלף מנויים. 

בבסיס הרעיון של אתרי השידוכים טמון "מנגנון השמדה עצמית": ההצלחה של האתר בשידוך גורעת ממנו למעשה לקוח משלם. כל המוצאים את מבוקשם נגרעים מהרשימה. לעומת זאת, נוספים רווקים ורווקות חדשים. לפיכך צמיחת האתרים הללו מוגבלת. זו הסיבה שאתרי ההיכרויות בכל העולם זונחים את המודלים הישנים של השקעה בקהלי הרווקים הרגילים ומפנים יותר תשומת לב לקהלי נישה בעלי הרגלי הכרויות ייחודיים: מיעוטים אתניים כמו יהודים בארה"ב, פנסיונרים, בני 50+, הומואים ולסביות, גרושים וגרושות, נכים וקבוצות נישה נוספות. קהלי נישה משתלבים או באתרים קיימים, או שנפתחים עבורם אתרים פרטניים. אוכלוסיות אלה עדיפות על השקעה בקבוצות הרווקים הרגילים.

הגולשים

זמן גלישה

מחקר שנערך בשנת 2005 בדק כמה זמן מקדישים המשתתפים לחיפוש בני זוג פוטנציאלים באינטרנט. רוב הגברים (64%) ציינו, כי הם משקיעים שעה ביום, 19% משקיעים כשעתיים ו17%- משקיעים מעל שלוש שעות ביום. רוב הנשים (57%) ציינו, כי הן משקיעות כשעה ביום, 21% מהנשים משקיעות כשעתיים ו22%-מקדישות למטרה זו שלוש שעות ומעלה.
כלומר, רוב הגולשים משקיעים יחסית לא מעט זמן בחיפוש פרטנר זוגי במאגרי האהבה האלקטרוניים שברשת, גם אם זו אינה הדרך המועדפת עליהם להכיר בן או בת זוג. 

לבסוף, הם פונים לדרך הקלה והמהירה מבחינתם, למאגר הבלתי נדלה והמתחדש של פנויים/פנויות, כאשר הם יכולים לבחור ולסנן מתמודדים כאוות נפשם.
נראה כי הסטיגמה אמנם קיימת , אך אינה מפחיתה ממספר המשתמשים במדיום זה כדי להכיר בני זוג.

הבדלים מגדריים

דפוסי השימוש באתרי ההיכרויות, לפי סקר שנערך על-ידי מכון "גאוקרטוגרפיה" בשנת 2006,מלמדים על כך שגברים נוהגים לגלוש באתרי ההיכרויות בשיעור גבוה מזה של הנשים, אך
ההפרש אינו כה גורף:
 
22% מגברי ישראל נוהגים לגלוש באתרי ההיכרויות , בעוד 15% מהנשים נוטות לעשות כן. ניתן לנסות ולהסביר פער זה, בכך שהמדיום האינטרנטי נתפס כמזמנ לגולשת סיכונים (היכרות עם סוטים למיניהם) ועל כן נמנעות נשים רבות מאתרי ההיכרויות. כמו כן, מיתוס "היפיפייה הנמה" המעודד נשים לחכות לאביר עדיין נוכח מאוד בחברה הישראלית והשפעותיו מורגשות הן בתחום הרומנטי והן בתחום התעסוקתי. מחקרים מלמדים, כי נשים רבות אינן יוזמות את קידומן התעסוקתי ואינן דורשות אותו, זאת מפני שהן מחכות לו ומאמינות שיגיע ממקור חיצוני. ריטואל זה מתקיים גם בחיים הרומנטיים, כשנשים מחכות לאביר שיגיע, או מעדיפות שגברים יבצעו את הצעד הראשון במלאכת החיזור.

הבדלים מגזריים

היכרות באינטרנט אינה מייחדת רק את המגזר החילוני והמסורתי בישראל. סקר שנערך על-ידי מכון "גאוקרטוגרפיה" משנת 2006 מלמד, כי 21% (כחמישית) מהאוכלוסייה החילונית/מסורתית נעזרים ברשת האינטרנט להיכרויות רומנטיות. בקרב הציבור המסורתי, 15.4% משתמשים באתרי ההיכרויות באינטרנט, נתון המלמד על כניסת המדיום האינטרנטי גם למגזרים שמרניים יותר. 7% מהציבור הדתי גם כן גולשים באתרי ההיכרויות שהאינטרנט מציע, נתון המבשר את ראשיתה של מהפיכה בנורמות ההיכרות במגזר הדתי.

הבדלים גיאוגרפיים

בסקר שנערך על-ידי מכון "גאוקרטוגרפיה" בשנת 2006 ונועד לבדוק את מיקומם של הגולשים באינטרנט נמצא כי: אזור השרון הוא המוביל בהיכרויות ברשת, עם 28% (מעל רבע) לעומת 19% בתל-אביב (כחמישית) ורק 12% (כעשירית) מהירושלמים ומאנשי דרום הארץ. תל-אביב הידועה בחופש המיני שלה אינה "מככבת" בראש הרשימה, זאת משום שמצויים בה אפיקי היכרויות רבים יותר מבכל עיר אחרת – מועדונים, פאבים, בתי קפה, מכוני כושר ופיק-אפ ברים. אלו נותנים מענה למחפשים בני זוג והופכים את המדיום האינטרנטי למרכזית פחות.

גילאים

שוק ההיכרויות האינטרנטי, כמדיום חדש יחסית, מושך בעיקר את הצעירים והם מהווים אחוז ניכר מהגולשים. אחוז ההיכרויות באינטרנט גבוה במיוחד בקרב בני ה- 24-18 ועומד על 30 אחוז מתוכם . זאת לעומת כ-12 אחוז מבני ה-25 ומעלה שמדווחים על הנוהג לגלוש באתרי היכרויות. כך עולה מסקר שנערך על-ידי מכון "גאוקרטוגרפיה" בשנת 2006. נראה כי לדור הצעיר ישנם פחות מחסומים בבואו להכיר בני זוג באינטרנט, מה גם שפרקטיקות הגלישה מוכרות לו היטב, שהרי זה דור שנולד לתוך עידן האינטרנט וחווה את המיחשוב כדבר טבעי. הנתון הגבוה בקרב הצעירים מלמד, כי מקומות היכרות כמו בית ספר, צבא, עבודת חיילים משוחררים ואוניברסיטה, מאבדים ממקומם המרכזי כאתרי מציאת בני זוג לטובת האינטרנט.

כרטיס הביקור (פרופיל)

מאפיינים

כרטיסי הביקור של הגולשים (הפרופילים) הם אמצעי הזיהוי הראשוני של הגולש, והם מאפשרים לגולשים האחרים להתוודע אליו. כל גולש הפותח כרטיס בוחר לו שם (כינוי /ניק), שהוא לעתים שמו הפרטי, לעתים שם מומצא, לעתים הגיג ידוע ("רק אהבה") וקיימים גולשים הבוחרים במספר בתור כינוי מזהה. בכל כרטיס מצוינות תכונות האופי של הגולש (בהתאם לתכונות שהאתר מאפשר לבחור מתוך רשימה מוכתבת), וכן מצוינות התכונות הפיזיות של הגולש – גובה, משקל, צבע עיניים. קיימת אפשרות להוסיף תמונות לכרטיס וכך יגדל מספר הפניות. 

כרטיס הביקור מורכב מסעיפים רבים ונותן תמונה די רחבה אודות הגולשים - אישיותם, עיסוקיהם והרקע הכללי שלהם. למשל, פרטים כמו מוצא עדתי, מידת שמירת הכשרות, הרגלי עישון, הרגלי שתייה (אלכוהול), סוגי אוכל אהובים, שפות, עמדה פוליטית ועוד. באתרים מסוימים כל בעל כרטיס בוחר סמל מזהה (אייקון) שמגדיר את מטרות החיפוש שלו. למשל: מחפשי קשר רומנטי יעטרו את כרטיסם בציור של לב, בעוד מחפשי קשר מזדמן (סטוץ) יעטרו את כרטיסם בציור של פרפר. אלו שאינם מחפשים קשר רומנטי יבחרו בציור של כוס קפה אשר מצהיר כי הם כאן כדי לשוחח ותו לא.

השאלון

בשאלון המופיע בכרטיס הביקור יש חלק מובנה, כלומר, על הגולשים לסמן או לבחור נתונים מתוך רשימה שהרכיבו מחברי השאלון, כמו בחירת תכונות אופי מתוך רשימה וקיים גם חלק פתוח, בו יכולים הגולשים לכתוב כאוות נפשם. למשל – "מיהו בן הזוג האידיאלי?" "מהי הפגישה הראשונה האידיאלית?" "כמה מילים על עצמי" וכדומה.

התמונה בכרטיס הביקור

כרטיס הביקור בנוי בצורה כך, שהדבר הראשון הנגלה לנגד עינייך, בבואך לקראו, הוא תמונה של המועמד/ת. הצגת התמונה היא אופציונאלית וקיימים כרטיסי ביקור ללא תמונה ובהם נמצא רק הטקסט של הגולש. בעלי האתר מעודדים את בעל הכרטיס לשים תמונות בפרופיל האישיותי שלו/ה, בכדי להגביר את הסיכויים למציאת פרטנר לפגישה ראשונה ואולי גם כדי להימנע מטעויות בזיהוי. תכליתן של רבות מן התמונות, לתת לצד השני קצת יותר מידע מוחשי אודות המועמד. התמונות אומרות הרבה על הכותב, תחביביו, אופיו וכדומה. כך למשל, ניתן לפגוש תמונות שאומרות "אני חייכנית", "נראה לא רע בבגד ים", "חוגגת במסיבה", "באמצע טיול ג'יפים" וכדומה. הגולשים בוחרים לשים תמונות מאספקטים שונים מחייהם, ורוצים להעביר זאת לשאר המועמדים ורבים מנסים להבליט תכונות חיצוניות (גוף חשוף בבגד-ים, שמלת ערב סקסית) ותכונות פנימיות שלהם (תמונות בחברה, תמונות עם חיוך גדול - אדם שמח, חייכן, אוהב את החיים), כדי למשוך את עין המתמודדים. בנוסף, אנשים משקיעים זמן רב כדי לשפר את תמונותיהם בעזרת תוכנות שונות, כדי שתהיינה חדות וברורות יותר. לעתים ה"שיפוץ", כפי שתוכנות דוגמת הפוטו שופ מאפשרות, גורר "ייפוי אמת" משמעותי ובעת הפגישה נוצר דיסוננס בין הדמות בתמונה שנשלחה אליך לדמות שניצבת מולך.

ביכולתם של הגולשים להציג עד ארבע תמונות שונות של עצמם, כאשר התמונה הראשית גדולה מהשלוש האחרות, והיא התמונה המקדמת את פניהם של אלו הצופים בכרטיס הביקור. כמו כן גולשים שאינם מוכנים שתמונתם תהיה גלויה, מעלים לכרטיסם תמונות פרטיות. התמונה הפרטית נשלחת באופן פרטני ולבעל הכרטיס ישנה שליטה מלאה על מי יצפה בה. בעלי התמונה הפרטית ישלחו את תמונתם לאנשים מסוימים בלבד עמם הם רואים פוטנציאל לקשר. אפיק התמונה הפרטית נועד לשמור על דיסקרטיות הגולשים, שאינם מעוניינים שכל גולש באתר ידע שגם הם מצויים בו.

העדפות בעיצוב הכרטיס

מרבית הגולשים מעדיפים לפנות לבעלי כרטיס הנושא תמונה. בדרך זו הם חשים פחות וירטואליים ויותר קרובים למציאות. יש חשיבות מיוחדת לציון הסטטוס. הגולש מציין את הסטטוס שלו (רווק / נשוי / גרוש / אלמן / תפוס) וכך יכולים הגולשים לדעת אם הסטטוס המצוין הולם את מטרת חיפושיהם. לא כל הגולשים באתרי ההיכרויות הם רווקים, גרושים ואלמנים. קיימים גולשים נשואים המחפשים קשרים מסוגים שונים (רומן צדדי, מפגש חד-פעמי, התנסות עם בן/בת אותו המין) ועל כן קיימת חשיבות לציון הסטטוס כדי למנוע עוגמת נפש או הטעיה.

מאפייני תוכן

במחקר שערך זיו ריינשטיין באוניברסיטת תל-אביב בשנת 2006 נבדקו מאפייני התוכן כפי שהם מופיעים בכרטיסי הגולשים באתרי ההיכרויות. בכרטיס הביקור באתר השידוכים באינטרנט נוכל לראות שלושה נושאים החוזרים על עצמם. 1. הצגת האדם המחפש קשר. 2. מלל המתאר מיהו האדם אותו מחפשים?. 3. ציון מטרת הקשר המבוקש. כך ניתנת האפשרות לעקוב אחר תכונותיהם של בעלי הכרטיס, לעמוד על אופים, רצונותיהם, תחביביהם ושאיפותיהם ובנוסף לעקוב אחר התכונות, שהם מחפשים אצל בן או בת-הזוג המיוחלים. מטרתו של הכרטיס (הפרופיל) היא לתת לגולש/ת את הכלים להחליט מיהו/מיהי מועמד/ת ראויים ולמי יש פרופיל שיכול להתאים לזוגיות.

הצגה עצמית כחלק משיווק העצמי

אדם מציג עצמו בצורות שונות בפני קהל ומנצל את כל המשאבים שלרשותו, על-מנת להציג עצמו בצורה הטובה ביותר ולהשיג את הטוב ביותר עבורו. המשאבים הללו באים לידי ביטוי בכתיבה שנונה, במשחקי מילים,בשילוב של הומור בטקסט החופשי וכדומה. הטכניקות הללו, מטרתן לייחד את הכותבים ולהבליט אותם מבין שאר המועמדים ולנסות להציג את עצמם בצורה האטרקטיבית ביותר. ברשת, שבה הופעה חיצונית משמעותית פחות, ההצגה העצמית חייבת להתבסס על מאפיינים אחרים, כמו האופן שבו אתה מבטא ומתאר את עצמך. בהצגת העצמי באינטרנט, נדרשים הגולשים עוד לפני הפגישה הפיזית עצמה, לא רק לדעת להתלבש נכון ולעשות את התנועות הנכונות, אלא גם ללמוד לשדר רצינות, אמינות, נחמדות, נינוחות, חוכמה ויופי - וכל זאת דרך סממני חשיבה וכתיבה בלבד.

אידיאליזצית יתר

ברשת, הגולש מציג עצמו בצורה הטובה ביותר לקהל המחזרים/ות ולעיתים קרובות נוקט באידיאליזציה של תכונותיו ועיסוקיו, על-מנת לקבל כמה שיותר פניות מקהל מחפשי האהבה. קל מאד להמציא זהות באינטרנט, לשלוח תמונות מזויפות, לתאר חיים מרתקים ולהעמיד פנים שאתה מישהו אחר. 

כשהגולשים מציגים עצמם בכרטיס הביקור האלקטרוני, הם באים עם ידע מוקדם של רפרטואר המושגים, התכונות והערכים החברתיים של זוגיות ואהבה ומשלבים אותם בתוך כרטיס הביקור, כדי להגיע להתעניינות מרבית של שאר הגולשים/ות. ניתן לראות, שהגולשים מכירים ויודעים כיצד יש לנהל מערכת יחסים, מה היא כוללת, על אילו ערכים היא מושתתת, מה הם צרכיו של קהל היעד שלהם וכדומה. גם אם לא התנסו בזוגיות, עדיין קיים דגם הזוגיות במוחם והם יודעים כיצד להתנהג ומה יש לומר ומעצימים את תכונות האופי שלהם, הנחשבות ראויות ורצויות בקרב קהל היעד, בתוך החברה. 

הצגה עצמית באינטרנט היא חיובית, לא רק משום שאופי כרטיס הביקור נתון כמעט בלעדית לדעתו של המציג או המבצע, אלא משום שלאנשים יש זמן רב להשקיע במצע האלקטרוני שלהם, להיות רהוטים ומעניינים. גם החיוביות הזו, שמקנים הגולשים לתהליך ההיכרות האלקטרוני היא אידיאלית ומתבקשת, כתוצאה מז'אנר זה של היכרויות. יש תחושה, שכולם באתר השידוכים הופכים לאוהבי אדם, לוחמים למען האהבה והזוגיות, אוהבים את החיים ואת עצמם.

בנוסף, אפשרות השהיית התגובה מאפשרת לגולשים למצות ככל הניתן את ההיבטים החיוביים של אישיותם, כלומר, להכין תשובות, להתכונן, לברר מעט יותר מידע. אנשים מתייחסים לפרופיל שלהם ברצינות ומתוך דאגה רבה ורוצים להכניס בו את מיטב תכונותיהם ותמונותיהם הטובות ביותר, ונוהגים בשיטות שיווק שונות בדומה לעסק המעוניין לקדם את מכירת מוצריו.

בעיה שעלולה להתעורר היא אידיאליזצית-יתר. גולשים מסוימים מתארים עצמם ככליל השלמות והיופי (ואף מצרפים לכרטיס הביקור שלהם תמונות טובות במיוחד, לעיתים משנים קודמות, לעיתים של דוגמנים), אך במציאות נתפסים קצת פחות אטרקטיביים ממה שהצהירו. גולשים מנוסים מבקשים כנות מגולשים אחרים, היות והאמת תצא לאור בסוף ( בשיחות שיבואו לאחר מכן או בפגישות). רבים מן הגולשים מודים שהם מגזימים פה ושם ומייפים את האמת. מידת הייפוי – תלויה בגולש/ת.

מוטיבים בהצגתם העצמית של הגולשים

שני מוטיבים מרכזיים עולים מתוך דברי הכותבים בהצגת העצמי: מוטיב החיפוש, בו ניתן ממש לחוש את רצונם של הגולשים למציאת זוגיות ואהבה ולהרגיש את כאבם בחיפוש הבלתי נגמר אחר בן/בת-זוג. ומוטיב הרצינות. המנויים טוענים, שאינם באים לבזבז את זמנם במערכות יחסים שנדונו לכישלון או לפרקי זמן קצרים, סטוצים או "השתעשעויות" זמניות כאלו ואחרות אלא מעוניינים להכיר פרטנר/ית לקשר ממושך ורציני שיוביל לקיומה של מערכת יחסים רצינית. עקב כך, הם מציגים עצמם כאנשים רציניים בעלי כוונות רציניות. הצגת עצמך כרציני באתר שידוכים היא פרמטר חשוב ומרכזי באופיו של הגולש.

תכונות אופי

המרכיב המרכזי ביותר בהצגת העצמי העומד לרשותם של בעלי כרטיסי הביקור הוא תכונות האופי. תכונות אלו, המוצהרות על ידי בעל הכרטיס, נתפסות כמהותו של האדם שאנו פוגשים לראשונה, מבלי לפגשו למעשה. כאן ניתנת לבעלי כרטיסי הביקור האפשרות לספר על עצמם בחופשיות: אילו מין אנשים הם ומה יש להם להציע: האם הם אנשים רציניים? אוהבים, בעלי חוש הומור, חברותיים, עקשנים וכדומה. בכך, הם בעצם יוצרים את התדמית שלהם אל מול שאר המתמודדים והיא זו שתלווה אותם ככרטיס ביקור באתר השידוכים.

התנאי הבסיסי לשיפור התדמית של הגולשים, מותנה ביכולתם להקרין את איכויותיהם החיוביות על-גבי הכרטיס. בעזרת סקירת תכונות האופי של המועמדים, יכולים הגולשים לברור את המועמדים שאיתם ירצו ליצור קשר עתידי. כך, ניתנת לחברי האתר הזדמנות לתהות על קנקנם של המועמדים, לסננם, לשמרם בקטגוריית ה"מועדפים", להתלבט וליישם כל החלטה שתראה להם כנכונה ביותר
בעלי הפרופיל, מצידם, דואגים לפרסם מתוך רפרטואר התכונות שלהם, את תכונות האופי שהם מוצאים לנכון (מבחינה סובייקטיבית, כמובן), ומקווים שיצרו פרופיל אישיותי מרשים, המושך אליו כמה שיותר מועמדים. ניתן לראות בדבריהם, כי ישנה חזרה וסדירות ניכרת באופן שבו אנשים שונים, שאינם מכירים זה את זה, נוטים להציג את עצמם.
 
מרשימת תכונות האופי שהוזכרו בהצגת העצמי על-ידי בעלי הכרטיס, עולה שמימד היושר, האמיתיות והכנות הוא משמעותי מאד, והגולשים דואגים לציין זאת, כנראה בשביל לשדר שהם אמינים וישרים, בכל הקשור למציאת זוגיות ואהבה. הצהרה זו מאותת לגולשים האחרים שהם סיימו את שלב המשחקים והם מרגישים מוכנים לקשר רציני.
 
תכליתן של תכונות האופי המסומנות (לפחות באופן רשמי), לתת לקוראי המצע האלקטרוני של בעל כרטיס הביקור יכולת לברר מהו מבנה אישיותו של האדם מאחורי הכרטיס, אך מבנה זה לא יהיה שלילי, וכוונתם של בעלי האתר היא לא ליצור פרופיל (של אנשים המחפשים אהבה) עם מטען אישיותי שלילי, כדי שלא להפחית את סיכויי ההצלחה. מסתבר, שבעולם האלקטרוני של חיפוש ומציאת האהבה לא קיימים אנשים שליליים, בעלי תכונות "שליליות" (אך אנושיות) שיש לכולנו ביום יום.
מקסימום התכונות הרעות שניתן למצוא אצל אנשים הבאים למצוא אהבה באתר אינטרנט, מוגבל לכאלו שמתווכחים יותר מדי, מבקרים, שמרניים, או כאלו שלא סותמים את הפה. סביר להניח, שתכונות אלו עשויות להצטייר גם כתכונות חיוביות אם לא אמביוולנטיות.

פתיחות על-ידי ציטוטי שירים ואמרות

יש מנויים, שנפלה עליהם רוח לירית והם מנצלים זאת כדי לפתוח את כרטיס הביקור בחמשיר קצר, שורות מתחרזות, סיפור קצר וכדומה, אך בעיקר מסתמנת מגמה של גולשים המצטטים שירים, איתם הם מזדהים. השימוש בציטוט של שיר היא דרך יפה ומקורית, לדעתם, לומר ולהתכוון לדברים, מבלי בעצם לומר אותם ישירות ולכן ניתן לחלץ משמעויות מאותן פתיחות, המצטטות שירים. מעל הכל זוהי דרך לסמן את "טעמך" ואת הרקע התרבותי שלך. למשל, ישנן כאן רמיזות המעידות על אופיו של הגולש, רצונותיו, מוכנותו לאהבה וכדומה. בנוסף, הציטוטים מעידים על ידע תרבותי או כשרות תרבותית.

פתיחות שיווקיות מפתות המעוררות את סקרנות הקוראים

ניתן לחלץ מתוך דבריהם של הגולשים נושאים מרכזיים של פיתוי וכדאיות (או מה נחשב למפתה וכדאי): למשל, שימוש בתיאור מראה וגיל (בניגוד להצהרות שקריות בכרטיסים אחרים?), אמירה הומוריסטית, כתיבה אוקסימורונית ("צנוע אבל יודע מה שווה") ולעתים – בניית מסתורין ("לא פגשת אף פעם מישהו כמוני").
שעמום ושגרה (שרבים מאד מפחדים ממנה), הפוגעים במערכת היחסים לא יזכרו. "וזה בטוח! תהיה כאן חוויה מעולם אחר!" "איכותית, לא לכל אחד!" "בקיצור, חיים עם נסיכה".

טכניקות של פנייה למוטיבים גבריים או נשיים

פנייה אל קלישאות ומוטיבים המזוהים כגבריים (אוהבת אופנועים, סקס, אישה מינית) מהצד הנשי, או קלישאות ומוטיבים נשיים (רומנטיקן, רגשן) מהצד הגברי, מעידה על ההנחה של הכותבים שאלה עשויים לגרום לצד השני להימשך ולחבב את בעל או בעלת הכרטיס, כיון שאותם אנשים אוהבים דברים שאינם אופייניים למגדר שלהם, ולפיכך, הם עשויים להיתפס כמקוריים
וכמבינים לליבם של בני המין השני. 

יחד עם זאת, ישנם רבים היוצאים מן הכלל. ובכל זאת, טיולי ג'יפים ואופנועים מיוחסים יותר כעיסוק גברי מאשר נשי ומנגד, רומנטיקה ורגשנות מיוחסים למגדר הנשי יותר מאשר לגברי.
כאשר המגדר המנוגד לנו עוסק בנושאים, תחביבים ורגשות שמיוחסים לנו- זה עשוי למשוך אותנו ויכול ליצור אצלנו הרגשה של הזדהות, שותפות של אותם רצונות, תשוקות ותחביבים וניתן לראות ולבנות בדמיוננו כיצד יראו החיים עם בן/בת-זוג כזה/ו.
נהוג להניח, שהגולשים מחפשים פרטנרים הדומים להם ולכן יש כאן ניסיון של הגולשים, ליצור רושם אידיאלי של עצמם ושל הזוגיות עמם.

פערים בין השאלון לטקסט הפתוח

קיימים פערים בהצגת הגולשים, בנושא תכונות האופי, בין מה שהם כותבים בטקסט הפתוח שלהם, לבין תכונות האופי שעליהם לסמן בשאלון. למשל, תכונת האופי "חברותי/ת", שהינה תכונה המסומנת בקרב גברים ונשים רבים, כמעט ואינה מוזכרת בטקסט הפתוח של הגולשים בהצגת העצמי (2.5% מהגברים ו- 7.5% מהנשים בלבד). היינו, לסימון תכונות מתוך רשימה יש פחות ערך מאשר לבחור לכתוב אותן בפתיח, כשהגולש בוחר את מילותיו בכרטיס הביקור.

הגולשים ממעטים לכתוב ולסמן תכונות אופי, העלולות להיתפס כשליליות כמו, שמרנן, עקשן, נוטה לדחות דברים וכדומה כיוון שהצגת העצמי שלהם צריכה להיות כמה שיותר חיובית, על-מנת שיתפסו כפרטנרים אטרקטיביים. גם בעלי האתר מצידם, אינם מספקים תכונות שליליות בקטגורית סימון התכונות.

הבדלים בייצוג עצמי בין גברים לנשים

באתרי השידוכים אין משמעות לתפקידי המינים, כלומר, שהגבר יפנה לבחורה שכרטיס הביקור שלה מצא חן בעיניו. גברים אינם חייבים "להתחיל" עם הנשים באתר והם עצמם מקבלים פניות רבות מנשים שצפו בכרטיס הביקור שלהם ועוררו בהן עניין.
הפנייה בחלק מהמקרים נעשית על-ידי מה שמכונה בשפת האתר "קריצה", שליחת מסר או הודעה באמצעות המחשב לאותו אדם שמצא חן בעיני הגולש/ת כשהאחרון, יכול להחליט האם להשיב או להתעלם. מחקרים אמריקאיים מלמדים, כי שני שליש ממהלכי החיזור באתרי השידוכים הם פרי יוזמה של נשים והדבר מראה על מהפכה של ממש בשבירת דפוסי מגדר מסורתיים.

הגבול בין תפקידי המינים, שהולך ומתערער בנושאים מסוימים, מתערער גם בתחום הצגת העצמי באתרי השידוכים. נשים אינן מתביישות לתאר את רצונותיהן, את שאיפותיהן ואת מערכת היחסים שהן רוצות לקיים. יחד עם זאת, קיים הבדל אחד בולט בין המינים והוא בתחום חשיבותה של ההופעה החיצונית.
 
אמרה ידועה גורסת, כי גברים אוהבים את הנשים שהם נמשכים אליהן, בעוד שנשים נמשכות לגברים שאותם הן אוהבות. אוסקר ויילד טען למשל, שנשים מתאהבות באמצעות אוזניהן וגברים באמצעות עיניהם. באתרי השידוכים ניתן לראות, שכאשר נשים מציגות עצמן בכרטיסי הביקור, הן נוהגות לפרט יותר על מראן החיצוני ולשדר מראה חיצוני מפתה בכדי למשוך גברים ואלו מצידם, אינם מקנים חשיבות כה רבה בתיאוריהם אודות חיצוניותם ומתמקדים באזכור כנות, ידידות ומצב כלכלי יציב. נשים מתמקדות יותר בתוכן המסר ומפגינות פחות עניין בהופעה החיצונית של הגברים.
כך, נראה שכל אחד מהמינים מאפיין את עצמו תוך שימוש במושגים הקרובים ללבו של המין השני, אך עדיין נוהג לרשום דרישות בהתאם לצו הרצון הפנימי.

תכונות ונתונים המועדפים על ידי הגולשים

מבנה הגוף בכרטיס הביקור

הכותבים מייחסים לתכונות האופי חשיבות רבה יותר מאשר למראה החיצוני שלהם בהצגת העצמי. רק 20% לערך (20% בקרב הנשים ו- 17.5% בקרב הגברים) מדווחים על חיצוניותם בכרטיס הביקור. כלומר, במדיום זה של שידוכים, הדגש הוא על תכונות האופי ואישיותו של המועמד/ת. יחד עם זאת, נראה שישנה חשיבות מסוימת למראה החיצוני, כיוון שקיימת אידיאליזציה בקטגורית מבנה הגוף של הגולשים. 

בקרב הגברים רק גולש אחד מתוך 40 (2.5%) הוא בעל מבנה גוף של "מעט משקל עודף" וכל השאר בעלי תיאורי מבנה גוף רזה, חסון, מוצק, שרירי וכדומה. בקרב הנשים 10% בלבד טוענות שהן בעלות מבנה גוף שיכול להיחשב כבעל מאפיינים שמנים ואילו השאר נעות בין רזה, שרירית, מוצקה, אצילית, ממוצעת, פרופורציונאלית וכדומה.

מראה חיצוני של בן/בת-הזוג

יש כאלו שחשוב להם מראה חיצוני אצל בן או בת-הזוג יותר מאחרים, והם דואגים לציין זאת בטקסט הפתוח שלהם. זהו, מן הסתם, סינון ראשוני של מועמדים. הווה אומר, אם אינך נראית טוב, חטובה, נאה או אם אינך גבוה, אסתטי וכדומה (או כל הגדרה אחרת), סיכוייך קטנים יותר למצוא זוגיות איתי. ואולי זה אומר משהו על הגולש: אני אדם בעל דרישות גבוהות, ואני יכול להרשות לעצמי! 

חשוב לציין, כי נשים המגדירות את הופעתן החיצונית כממוצעת, תקבלנה פחות פניות מאשר גברים המגדירים את הופעתם החיצונית כממוצעת. זאת משום שבקרב גברים הופעה חיצונית היא פרמטר משמעותי יותר מאשר אצל נשים, ומרבית הגברים קושרים בין יופי למשיכה. נושאים אחרים כמו קרבה גיאוגרפית, תכונות אישיות מושכות, דמיון, סיפוק צרכים ומשיכה הדדית חשובים לשני המינים.

תכונות אופי רצויות אצל בן/בת הזוג

תכונות האופי הן ה"חומר" ממנו עשויים בני האדם. חברי האתר מעוניינים בסוג מסוים של בן או בת זוג. יש להם מעין אידיאה לגבי בן או בת הזוג הרצויים: כיצד הוא/היא צריכים להיות, על אילו תכונות אופי הם לא יתפשרו, מה חשוב להם בצד השני וכדומה. מתוך דבריהם של בעלי כרטיס הביקור לגבי השאלה: "מי היו רוצים להכיר?/מי ברצוני לפגוש?", ניתן לבנות פרופיל מסוים של בן ובת-הזוג האידיאליים

אינטליגנציה, חוש הומור, כנות, יושר, רציניות ואמיתיות הן התכונות המרכזיות ברשימת תכונות האופי המבוקשות, והן חשובות באותה מידה לגברים ונשים כאחד, עם יתרון קל לנשים. 

תכונות נוספות: שיהיה חבר טוב, בעל בטחון עצמי, לשני המינים חשוב שבני-זוגם יהיו אנשי שיחה ואנשים מעניינים, אם כי לגברים חשוב מעט יותר (17.5% מול 12.5% בשני המקרים). 

הנתון המתייחס לבת-זוג תקשורתית ואשת שיחה מפתיע מעט, היות וגברים נחשבים ליצורים יותר סגורים, שלא מרבים לדבר על רגשותיהם או כאלו שאינם מקיימים שיחות מרובות ואילו נשים נחשבות ליותר פתוחות, משתפות ודברניות
נתון אחר מעניין שעלה, הוא שבן ובת-הזוג האידיאליים אינם צריכים להיות הרפתקנים או ספונטאניים וזוהי תכונה שאינה נדרשת מהם, למרות שמחצית מהגברים והנשים בעלי כרטיס הביקור, הצהירו שהם בעלי תכונת אופי זו, בקטגורית תכונות האופי המסומנות, בהצגת העצמי. כלומר, גם כאן קיים פער בין מה שחושבים על עצמם הגולשים ובין מה שהם רוצים מבן/בת-הזוג שלהם.

בן הזוג האידיאלי לדעת נשים

בן הזוג האידיאלי לדעת נשים צריך להיות אינטליגנטי, חכם, רחב אופקים ומשכיל, בעל חוש הומור, מצחיק או משעשע, ישר, אמיתי,כן, בעל בטחון עצמי ורגיש. תכונה המבדילה נשים מגברים היא הרצון שבן זוגם יהיה חבר טוב.

בת הזוג האידיאלית לדעת גברים

בת הזוג האידיאלית לדעת גברים צריכה להיות אינטליגנטית, חכמה, רחבת אופקים ומשכילה. "בחורה טובה", ישרה, אמיתית וכנה, תקשורתית ואשת שיחה מעניינת.

תחביבים/עיסוקים רצויים אצל בן/בת-הזוג

פרט למראה החיצוני ותכונות האופי, בני/בנות-הזוג האידיאליים מתאפיינים על-ידי תוכן חייהם ועולמם האישי. הכוונה היא לתחביבים ועיסוקי הפנאי, שרוצים הגולשים לראות אצל בני ובנות הזוג האידיאליים והמיוחלים. לכן, חשוב לבעלי כרטיסי הביקור לראות שבני ובנות-זוגם לא יהיו רק טובי לב, אינטליגנטים ובעלי חוש הומור אלא גם בעלי תכונות המראות על עולם פנימי עמוק ועשיר, תחומי עניין מגוונים, אנשים ספורטיביים ובריאים, אנשי העולם הגדול. 

מבחינת העיסוקים והתחביבים, אין הרחבה ממשית אצל בעלי הכרטיס (ההתמקדות היא יותר בתכונות האופי הרצויות אצל בני/בנות-הזוג, במראה החיצוני ובשאיפותיהם בחיים או בקשר), אולם, ניתן לאפיין עיסוקים מסוימים שחוזרים כמה וכמה פעמים, המראים שישנה חשיבות גם לתחומי העניין של המועמדים ובמיוחד רצון במועמד/ת שניחן/ה בדמיון לצד דרישות לגבי תחביבים דומים ויצירת מוקדי עניין זהים.

בשידוכי אינטרנט קל יותר למצוא אנשים עם תחומי עניין דומים. יכולתו הטכנית של המחשב לסנן אנשים על-פי הקריטריונים שקבעת, היא יתרון גדול על-פני פגישה רומנטית בתהליכים רגילים של היכרות. למשל, אדם שמן, שמרגיש חוסר ביטחון במפגשי פנים מול פנים עם הצד השני, יכול לחפש מועמדים/ות עם תחומי עניין זהים (כמו חיבה לסרטי אימה או אהבה לכלבים), ולהתחבב על אותו מועמד/ת בסדרה של התכתבויות, דיבור בטלפון וכדומה וכאשר הוא יחשוף בפניהם את משקלו, אולי חלק מהאנשים יעדיפו שלא להמשיך בקשר, אך יהיו כאלה שיראו במשקל גורם לא רלוונטי וימשכו לשאר התכונות והתחביבים שלו. בעבור אנשים אלו, האינטרנט מספק מגוון אפשרויות.

שאיפות הגולשים

הכמיהה לאהבה, ולעוד כמה דברים

בשאיפותיהם של בעלי הכרטיס בולט מאד ה"חיפוש" ועולה הזעקה לאהבה. החיפוש הוא אחר זוגיות וחלוקת החיים עם בן/בת זוג. המטאפורות שלהם בכרטיסים רגשניות באופן מכוון ותכליתן לפנות אל הרגש, אל מישהו או מישהי המרגישים כמותם ויכולים להזדהות עמם ועם תפיסת עולמם. יש המעדיפים לפרט את כוונותיהם בנוגע לחיפוש, בנוגע לבן/בת הזוג, בנוגע לתכלית הקשר וכדומה, ויש המסתפקים בקלישאות נדושות ומוכרות, כדי לומר את דברם ומניחים ששאר הגולשים, כבר יבינו את העולם הרעיוני העומד מאחורי קלישאות אלו. 

השאיפה לזוגיות נתפסת כחלק מן השאיפה להגשמה עצמית. האהבה אינה מתוארת רק במושגים של זוג, אלא גם במושגים אישיים של הפקת תועלת מהקשר. 

הגולשים מעוניינים שהפרטנרים שהם עתידים לפגוש לא "ישחקו משחקים", ויבנו על קשרים מזדמנים. בני/בנות-הזוג צריכים להיות אנשים רציניים, עם כוונות רציניות לזוגיות ארוכה. הרצינות היא תכונה מרכזית שרוצים הגולשים למצוא אצל הצד השני.

בנוסף, חשוב לגולשים שהפרטנרים שלהם יהיו אנשים בעלי עולם תוכן פנימי, תחביבים ועיסוקים, המלמדים עליהם. על בני/בנות-הזוג לדעת לבלות בצורות שונות, לאהוב ספורט, טיולים ושאר פעילויות הנחשבות, מהנות, זוגיות. עיסוקים דומים ומשותפים של הצד השני (כמו אהבה לחיות), מקלים את ההתחברות של הכותב/ת למועמד זה או אחר.

מטבע הדברים, הגולשים מעוניינים בהשגת מאוויים אישיים כתוצאה מהכרת שותף/ה לחיים. כלומר, בני או בנות-זוג אידיאליים הם אלו שגם עונים על צרכיהם האישיים של הכותבים. למשל, הקמת משפחה וילדים, סיפוק אתגר ועניין, לגרום להם אושר, קבלה והבנה.

מערכת היחסים האידיאלית

פרט לטבע האנושי, מקובל להניח, שהנטייה להתאהב נובעת גם מהעובדה שאנו חיים בתרבות המעוררת בנו ציפיות להתאהב, ומחדירה בתוכנו ציפיות גבוהות מאד מאהבה רומנטית. ביטויים כמו "אהבה ממבט ראשון", "זוג משמיים", "חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה", מוכרים לכולנו ומעוררים ברבים ציפיות גבוהות מקשר רומנטי. גם סרטים, ספרים ומיתולוגיות אודות אהבות גדולות בונים בנו ציפיות לאהבה מיתית. 

מערכת היחסים שאליה שואפים בעלי כרטיסי הביקור היא הסיבה שלשמה נרשמים אנשים לאתרי הכרויות באינטרנט. מערכת יחסים בין בני-זוג היא הצורך להיות ביחד, להפטר מהבדידות, להרגיש נאהבים ולאהוב, לבנות קשר משמעותי בחיים, מסגרת שיתופית של שני אנשים שאוהבים וחולקים את חייהם יחד. למערכת יחסים מסוג זה יש, מסתבר, כמה כללים ברורים, שהגולשים כבר מודעים להם, בין אם הם חוו מערכות יחסים בעבר ובין אם לאו. 

גם לאלה שטרם חוו מערכת יחסים רומנטית, המתכון ברור: מרכיביו (אהבה, כימיה, ערכים, משיכה מינית וכדומה), אופן ההכנה (מה עושים, סוג התקשורת בין בני הזוג) וגם התוצאות המצופות (מה יוצא לנו מזה? מה אנו משיגים?) ידועים ומופיעים בכרטיסים כרצויים.

מערכת היחסים האידיאלית צריכה להיות מורכבת בראש ובראשונה מכימיה וממשיכה (פיזית ואינטלקטואלית) בין בני-הזוג, שהן הבסיס לקיומה והצלחתה של הזוגיות. את מערכת היחסים יש לבנות, לדעת הגולשים, על ערכים מרכזיים כמו "אהבה" ו"אמון". ערך אחר, שהנשים רואות כחשוב במערכת היחסים הוא "חברות". בנוסף, נשים רבות מדברות על "הקשבה" כערך החשוב הבא במערכת היחסים לעומת גברים, המזכירים יותר ערכים כמו "כנות", ו"הבנה" יותר מאשר נשים.

מוטיב הזמן, שנמצא כמרכזי במערכת היחסים האידיאלית, מתחלק לשני חלקים: זמן ביחד- תחביבים משותפים, הדדיות במערכת היחסים, בילוי ביחד וכדומה. וזמן לחוד- פיתוח ה"אני" של כל אחד ואחת מבני הזוג,חיים במערכת יחסים שאינה חונקת אלא נותנת ומאפשרת מרחב אישי.

מרכיב נוסף חשוב במערכת היחסים האידיאלית, לפי שני המינים, הוא התקשורת. עצם קיומה של מערכת מחייב אינטראקציה בין הצדדים ולכן התקשורת היא אמצעי חשוב בעיני הגולשים, הגורם להצלחתה של המערכת. יחד עם זאת, ניתן לראות שנשים מרחיבות יותר בנושא מאשר הגברים. כמעט מחציתן מדברות על תקשורת ומושגיה ("לשתף", לספר", "לתקשר", "הקשבה" וכדומה) ביחס למערכת היחסים, בעוד הגברים משתמשים במילה עצמה -"תקשורת"- ולא נוטים להרחיב מעבר לכך.

הפגישה הראשונה האידיאלית

הגולשים מדמיינים לעצמם את הפגישה הראשונה, האידיאלית, על פי תסריט ידוע מראש (עקב הידע התרבותי-חברתי שהם ספגו עם השנים) כיצד צריכות פגישות ראשונות להתרחש. 

חלקם מייחס לאווירה שבה תתנהל הפגישה חשיבות רבה ויודע שלפגישות מן הסוג הזה מתווסף נופך רומנטי. על כן הם דואגים לציין אתרים רומנטיים ואביזרי-עזר שיהיו רלוונטיים לפגישה ויכניסו בה נופך מתאים. אחרים, שמים את הדגש על טיב הפגישה ללא קשר למקום, ולאווירה הרומנטית.

לפגישה הראשונה חשוב שיהיו כמה מרכיבים מרכזיים ונדמה שבלעדיהם, היא נדונה לכישלון. בראש ובראשונה צריכה להיות כימיה," קליק" או ניצוץ מסוים בין בני-הזוג, שהם מעין תנאי מחייב להצלחתה של הפגישה. הגולשים יודעים שצריך להרגיש חיבור בין בני-הזוג. יש ציפייה של רבים מן הכותבים את כרטיסי הביקור, שהפגישה הראשונה האידיאלית תהיה טבעית, קלילה וללא שתיקות מעיקות (כפי שעלול לקרות במפגשים כאלו).
 
מרכז הפגישה הוא השיחה בין הצדדים. הכותבים יודעים שצריך להכיר זה את זו. צריך לדבר ולברר אם יש פוטנציאל לקשר עתידי, אם יש קסם באוויר. עקב הציפייה למבוכה בפגישה הראשונה פנים מול פנים, השיחה צריכה לקלוח, להצחיק ולעניין ועדיף שישולב בה גם הומור. כך תשבר מועקת ההיכרות, ואולי ייווצר "קליק". 

הגולשים מפתחים ציפייה מהפגישה הראשונה האידיאלית. הציפייה להמשך. פגישה מוצלחת, לדידם, היא פגישה שיש לה המשך לפגישה נוספת, ליצירת קשר. פגישה שקרה בה משהו, ושני הצדדים "נדלקו" אחד על השנייה ורוצים להמשיך להתראות. ציפייה כזו, היא אולי החלק החשוב ביותר בפגישה. יחד עם זאת, חלק אחר של כותבי הכרטיסים טוען, שאין פגישות ראשונות מושלמות (עקב עטית המסכות והרצון להרשים), ומודע היטב לסיטואציה זו ועל כן מוכן להסתפק בפגישה סבירה, חיובית אך עם פוטנציאל להמשך.

תהליך החיפוש אחר בן/בת הזוג המתאים/ה

 סינון מועמדים

באתר השידוכים קיים תהליך סינון מסודר וקל יחסית בהשוואה להכרות שמחוץ לאינטרנט. מצע בני ובנות-הזוג מגיע אל הגולש מוכן, ערוך וזמין בכל עת והוא/היא יכולים לדפדף הלאה, קדימה ואחורה עד שהם מתבייתים על פרופיל שמעניין אותם. מדובר בבחינת סחורה יותר מאשר במפגש בין שני אנשים. אם ה"סחורה" פגומה, יש בהמשך מוצרים רבים נוספים העומדים לרשותך. התחושה היא של שוק לממכר בני זוג וכל שעליך לעשות, הוא לבחון את הסחורות ולמצוא את המוצר הרצוי לך.

חיפוש מועמד לאור העדפות אישיות

בקטגוריה "העדפות חיפוש", ניתן להציב נתונים לגבי העדפותיו של הגולש/ת ובכך לצמצם את מספרם הרב של הגולשים למספר קטן יותר ורלוונטי. למשל, אישה שמחפשת גבר בגילאי 30, שומר כשרות, במרחק 64 ק"מ מהמרכז, עם תואר שני ומעלה, בגובה מסוים וכדומה. כך יכול המנוי לקבל מידע עדכני לגבי המועמדים הפוטנציאליים עבורו, ולאחר סינון זה שעשה המחשב, יסנן המועמד/ת את אלו הנראים לו ויישאר עם כמות כרטיסי הביקור הרלוונטיים ביותר עבורו/ה.

תהליך השיפוט

באינטרנט, רושם ראשוני נוצר לפי פרמטרים כמו אוצר מילים, צורת כתיבה, שגיאות כתיב, דרך ביטוי, לאקוניות, רישול. אנחנו שופטים על פי דמיון ויצירתיות בבחירת כינויים, תמונות או אייקונים, וגם על פי הקפדה על מיקום סימני הפיסוק, אופן מילוי הכרטיס באתר ההיכרויות או בתוכנת המסרים המיידים. כל אלה הם מסרים לא-מילוליים. לא מדובר במילים עצמן, בתוכן שלהן, אלא במה שמעבר למילים.

כניסה אחרונה של מנוי

קטגוריה נוספת הנמצאת בכרטיס, היא זמן הכניסה האחרונה של הגולש לאתר. נתון זה מאפשר לגולשים לדעת, האם מועמדים שונים קיבלו הודעות שנשלחו אליהם, או האם הם נמצאים ברגע זה באתר, ועל-ידי כך ליצור איתם קשר מידי.

תאריכי עדכון

בנוסף, ניתן לראות מהו תאריך העדכון האחרון של כרטיס הביקור. אנשים יודעים שרבים קוראים את כרטיס הביקור שלהם. לכן לעתים נהוג לשנות ולעדכן את הכרטיס ולהחיות אותו מחדש. שינוי של הפתיחה בהצגת העצמי או שינוי ברטוריקה ובהתנסחות, עשוי להביא שינוי גם במספר הפניות שהגולשים יקבלו.

השיח המתנהל באינטרנט

התקשורת באינטרנט שונה לחלוטין מסוגים אחרים של תקשורת בשלט-רחוק, כמו דיבור בטלפון או שליחת מכתבים. קל יותר לנהל תקשורת באינטרנט: אין צורך בדף, מעטפות, בולים או תיבת דואר. האינטרנט אינו מחייב שהאדם האחר יענה לטלפון או שידבר בזמן לא מתאים. התקשורת ברשת היא מיידית יותר מאשר בדואר וחופשייה ומטרידה פחות מאשר שיחות בטלפון. עקב כך, היכולת להכרת בני ובנות זוג היא בתדירות גבוהה יותר, לאור ההיצע הרב, שקיים באינטרנט, המשמש כמאגר בלתי נדלה של בני ובנות-זוג פוטנציאליים. יש לציין, כי באתר השידוכים באינטרנט, ניתן לדבר בו זמנית עם כמה וכמה אנשים, דבר שלא ניתן לעשות בטלפון או במציאות.

שינויים חברתיים בעקבות השידוכים באינטרנט

לטכנולוגיה המתפתחת תפקיד מרכזי בשינוי המנהגים בין נשים וגברים ומחוות שהיו נהוגות בעבר כמו להחזיק דלת לאשה או שאשה לא תזמין גבר למשקה, אינן כבר חד-צדדיות, אלא הדדיות. 

דפוסי החיזור הוירטואליים משוחררים מכבלי המוסכמות החברתיות לעומת קשרים ב'חיים האמיתיים': נשים יוזמות מפגשים לא פחות מגברים, הן גם משקיעות יותר זמן בחיפוש. האינטרנט מאפשר יציאה מכבלים של נורמות חברתיות לפיהן 'בנות לא מתחילות עם בנים'. 

מסתבר, כי תחת האנונימיות של הרשת, נשים יוצרות מגעים במידה דומה לגברים וגם מקיימות קשרים עם מספר רב של מועמדים במקביל. בנוסף, האנונימיות, שמספקת שיטת השידוך האלקטרוני, מאפשרות לנשים להיות יותר אסרטיביות מבחינה מינית, מבלי שהן תישפטנה כ"מופקרות" על-ידי נשים אחרות.
 
האנונימיות מאפשרת לנשים, ש"אמורות" להיות מחוזרות ו"חסודות" יותר, על-פי המוסכמות החברתיות, להתנהג יותר בחופשיות ולצאת מכבלי השעבוד של הנורמות והערכים החברתיים, שקיימים בחברות מסוימות וכל זאת מבלי להישפט על-ידי אחרים. 

האנונימיות גם נותנת ביטחון לגולש היות ואתרי השידוכים לרוב מציעים למשתמש שימוש באמצעי ביטחון כגון, בחירת כינוי בכרטיס הביקור, שיחות דרך מחשב ולא פנים מול פנים (כמו בפגישה) וכדומה, ולכן גם נשים מרגישות נוח יותר לפלרטט עם גברים דרך המקלדת מאשר בברים או במקומות אחרים בהם הן יותר חשופות. באינטרנט יותר קל לומר "לא", לעבור לפרופיל אחר, "להעלם" וכדומה. יתרון אחר לאנונימיות בשידוכים המתחילים בצורה וירטואלית, הוא ביכולת של הגולש/ת לסלק את העכבות והמעצורים שלו/ה. כלומר, יש חופש באנונימיות ואדם נבוך או ביישן המתקשה להתחיל עם מישהו/י פנים מול פנים, יכול לפנות אליו/ה דרך האתר די בקלות, להיכנס לצ'אט, להחליף מיילים וכדומה. מכאן הראייה באינטרנט כ"גן עדן לביישנים".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

ביביליוגרפיה

ספרי מדע ועיון

 • אלמוג עוז, פרידה משרוליק, שינוי ערכים באליטה הישראלית, אוניברסיטת חיפה/זמורה-ביתן, 2004.
 • ריינשטיין זיו, כרטיס ביקור לאהבה : הצגת העצמי באתרי שידוכים באינטרנט, עבודת גמר לקראת התואר "מוסמך אוניברסיטה" - .M.A באוניברסיטת תל-אביב, 2006.

כתבות ומאמרים בעיתונות

 • גולן שיר-לי, "אהבה בחיבור מהיר", ידיעות אחרונות, 12.11.2006.

מילות מפתח

בני-זוג | קשר-רומנטי | רשת | מחשב | גולש | שידוך | אנונימיות | דייט | פורום | צ'אט | אהבה | פנויים-פנוייות | קופידון | ג'יי-דייט | רווקים | רווקות | מגדר | חיזור | פרופיל | שיווק-עצמי | מערכת-יחסים

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על דפוסי הכרויות באינטרנט בישראל (4)

  מעין

  כלי התקשורת החדש, האינטרנט, מעורר בנו יותר מסתם סקרנות. האינטרנט מספק לנו את כל מה שמעולם לא היה לנו, אם כי במידה מסויימת (בשם הדיוק). האיטנרנט מספק לנו אנונימיות, מיסתורין, חומר לדימיון. אין זה חדש שהפרטיות והאנונימיות הנן המצאה של העולם המודרני. ההכרויות שמתפתחות באינטרנט הן זן חדש של היכרויות. הן מונעות מאיתנו את הרושם הראשוני של מוניטין ופגישה פיזית ראשונה. הן יוצרות רושם ראשוני יותר דמיוני המוזן בעיקרו מהפנטזיה. השעות הנוספות שעובד הראש שלנו לעיתים נושאות פרי מתוק ולעיתים מאוד מר. אבל כמו כל תופעה, אי אפשר לטעון בהחלטיות "טוב או רע". אין ספק שהאינטרנט מעורר בנו אמוציות ומחשבות חדשות, מפעיל יותר אזורים גבוהים במוח בנוגע לזוגיות (מה שהפוך לגמרי בטבע האנושי שלנו).אך הוא עדיין תופעה אובייקטיבית, כלי בו המשתמש בוחר כיצד להשתמש ורואה אותו דרך העיניים הסוביקטיביות שלו ודרך החוויות האישיות שהוא חווה שם. אני לא חושבת שמי שמכיר דרך האינטרנט הוא "לוזר". האיטנרנט הוא בסך הכל כלי תקשורת חדש, באותה מידה שהטלפון היה לא מזמן. ואת כל מה שמעורר בנו אסור להשליך על הכלי עצמו.
  שבת כ"ט בחשון תשע"א 6 בנובמבר 2010

  ללא שם

  יום שני ט"ו בחשון תש"ע 2 בנובמבר 2009

  מערכת

  מה הבעיה? לא הבנו.
  יום רביעי כ"ו בתשרי תש"ע 14 באוקטובר 2009

  ללא שם

  בנושא "עלויות ורווחים" כתוב,
  יום שלישי י"ח בתשרי תש"ע 6 באוקטובר 2009

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.