דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

פרק 16: יום העצמאות

הדי אור

 נוצר ב-11/26/2017

יום עצמאות ויום הזיכרון גרים בכפיפה אחת. האם יש הצדקה למסורת הזאת? האם בגלל שהורגלנו לכך זה בסדר? נכון שבזכות הנופלים יש לנו את יום העצמאות אבל האם המשפחות השכולות יכולות לעלות לקבר יקירהם בבוקר, לעמוד בצפירה ובאותו יום ממש ליהנות מחגיגות יום העצמאות, מהשירה, מהזיקוקים ומהמנגל למחרת? האם כולנו יכולים להיות עצובים באמת בבוקר ובערב לשמוח באמת? השאלות הללו מלוות אותי כמעט מילדותי ולא מרפות (לא כולל המנגל שהוא "חדש" יחסית). אין לי תשובה חד משמעית וכנראה גם לא לרוב הציבור הישראלי. יש צדדים לכאן ולכאן ולמען האמת זו מסורת כל כך וותיקה שכבר עדיף לא לשאול שאלות.

באוסף יום העצמאות שלי יש מספר מצומצם של פריטי יום הזיכרון לא בגלל חוסר כבוד לנופלים. בגלל הצער העמוק אני לא אוסף פריטי יום הזיכרון (וגם לא שואה). אני מעדיף דברים משמחים.

תבנית תמונות
יום העצמאות
אפרופו אוסף עצמאות, חייבים להזכיר בכבוד הראוי את ידידיי האספנים ד"ר חיים גרוסמן, ד"ר ירי רימון ואריה רייכמן שמחזיקים באוספי עצמאות שאינם נופלים ואולי אף עולים על זה שלי. כמובן שאני מפרגן להם.

את הפריטים באוסף הזה השגתי בשוק הפשפשים. מישהו פשוט זרק אותם. העובדה שהם הגיעו למה שהגיעו מסמלת במשהו את ירידת קרנו של יום העצמאות בישראל. בעבר זה היה חג תמים ואקסטטי, שמשקף לכידות ואמונה בחזון ובצידקת הדרך. הוא שיקף גם הערצה עיוורת למנהיגות. היום כשאנשים חושבים על עצמאות הם לרוב חושבים על עצמאות כלכלית. הדור הצעיר מתקשה להתחבר לריגוש של החג (שהפך לחג המנגל) כי עבורו עצמאותה של ישראל היא עובדה מוגמרת וטריוויאלית. מה שמוזר זה שככל שהמדינה נעשתה עצמאית וחזקה כך ילדיה נעשו יותר תלותיים (בעיקר בהורים). אבל זה כבר קשור לסיבות גלובליות.

הערות שוליים

    הפרק הבא

    הוספת תגובה
     

     

    * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.