דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

פרק 12: טקסטיל בישראל - ניירת משרדית

הדי אור

 נוצר ב-11/26/2017

תעשיית הטקסטיל והאופנה בארץ ישראל התחילה בסביבות שנות העשרים של המאה הקודמת ודי שקעה בשנות השבעים. היו לכך סיבות טכנולוגיות, כלכליות, פוליטיות ואחרות.
בתחילת המאה הקודמת הלבוש של הישראלי היה בעיקרו צנוע וסגפני במעט, אבל היתה תמיד שכבה בורגנית שהתלבשה כמו "בחוץ לארץ". היום חוץ לארץ הוא בארץ והלבוש עוד בראש סולם העדיפויות של הדור הצעיר.

כשאני חושב על טקסטיל ישראלי עולה במוחי הסיפור הידוע על פנחס ספיר וישראל פולק. ספיר בתפקידו כשר המסחר והתעשיה, ניסה לשכנע את התעשיין ישראל פולק לבוא לישראל ולהקים מפעל פולגת בעיירת הפיתוח קריית גת, שרק נוסדה ונזקקה למקומות תעסוקה. ספיר חשש שהמרחק בין תל אביב לקריית גת ימנע מפולק להשקיע בישוב הפריפריאלי. כיוון שהוא היה יהודי ערמומי ופרקטי ("בולדוזר" קראו לזה פעם) הוא הגה רעיון מקורי: הוא הציע לפולק להתלוות למכוניתו לנסיעה לקריית גת בחמש בבוקר בתואנה שאלה השעות הנוחות לו בשל לוח זמנים צפוף במקביל ציווה על נהגו לנסוע מהר ככל האפשר. כיוון שהתנועה בכבישים בשעה הזו היתה מצוממצת וכיוון שהנהג נסע מהר, נוצר הרושם שהמרחק בין קרית גת לתל אביב הוא לא יותר מחצי שעה. כך שוכנע פולק שהמפעל ממוקם כמעט במרכז הארץ. מי שרוצה יכול להאמין לסיפור הפולקלוריסטי הזה.

תבנית תמונות
טקסטיל בישראל - ניירת משרדית
הפריטים באוסף הטקסטיל שלי הם ממחלקת הגרפיקה והניירת וכולם משנות הארבעים והחמישים. הם לא חושפים איזה מציאות עלומה ומעניינת, אבל יש בהם פיקנטריה. הם גם מוכיחים  שלאספנות אין גבולות ושמה שנראה לכאורה אזוטרי (במקרה הזה ניירת משרדית) יכול לימים להפוך לאוצר (טוב, רק בעיני משוגעים כמוני).

הערות שוליים

    הוספת תגובה
     

     

    * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.