דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

פרק 8: אהרונציק המציל

הדי אור

 נוצר ב-11/26/2017

 5000 איש. כרטיס ביקור אחד. 2 ספרי שירה. מספר ספרי ספורט ובהם ספר אחד נרחב ושמו "התרחץ בבטחון". שכונת מחלול.

מי הוא אהרונצ'יק המציל האגדי של חוף הים גורדון בתל אביב משנות ה-60? המציל אהרונצ'יק הוא אהרון בראל לבית משפחת אלקינד.

אהרון אלקינד נולד בשנת 1903  בחצי האי קרים ועלה לארץ ישראל בשנת 1922. בדרכו הוא נשאר במשך שנה בטורקיה כדי ללמוד מקצוע . הוא למד הנדסת בניין, אך לא השלים את לימודיו.  על עלייתו הגיע לרחובות ועסק בבנייה. הוא עבד בים המלח ובעתלית בכרית מלח, ובהמשך החל לעסוק בהצלה. לימים עברת את שמו לבר-אל.

בראל נישא לזוסיה שולמית כהן צדק שעלתה עם חלק ממייסדי 'הבימה'. תחילה גרו ברחוב גאולה, ומשם עברו לרחוב של"ג 11 (היום ניצב במקום בניין רב קומות). ביתם היה בית ועד לאנשי תאטרון. לזוג היו שני ילדים: יואב ומירנה. זוסיה נפטרה ב-1965 ואהרונצ'יק נישא בשנית בראשית שנות השבעים ליהודית. לזוג נולד בן בשם יואל.

תבנית תמונות
אהרונצ'יק המציל

אהרונצ'יק הקים ארגון פועלים, ייסד את בחינות המצילים, שימש שופט במכביות הראשונות, והיה בעל מועדון אגרוף בשם "בני לאונרד" שאותו הקים עם המציל אמיל רבלסקי (עמיאל אבינרי).

אהרונצ'יק נהג לרשום את שמות כל האנשים שהוא הציל. לא פחות מחמשת אלפים איש הוא הציל!!! 5,000 !!!!. הוא ניחן בחוש הומור מפותח ונודע בגופו האתלטי. הוציא לאור שני ספרי שירה: שירי אהבה לים [הוצאת אלף, 1977], חכמת חיים [הוצאת אלף, 1984]. כמו כן כתב מספר ספרים העוסקים בספורט: "כדור כוח" [1953], ו"התרחץ בבטחון" [1958].

שכונת מחלול, שבסמוך לירקון, כללה לצד עשרות מבנים ארעיים מפח ומעץ, שני מבנים יוצאי דופן: בית חרושת "לבקוביץ" לעיבוד עורות, ובית חרושת "דלפינר יוחננוף" לאריגה וצביעת משי. בית החרושת "לבקוביץ" הדיף ריחות נוראיים.  זו כנראה הסיבה שההגנה החליטה להקים במרתפיו את "מכון א" לייצור נשק, אשר הבריטים למרות כל נסיונות החיפוש והמעצרים לא הצליחו לתפוס. שני בתי-החרושת הללו הזרימו באותם ימים (שנות השלושים והארבעים) שפכים לים ובהם כימיקלים ולכלוך. בקרבת בתי-המרחצאות אשר שכנו על החוף, שכנה סוכתו המיתולוגית של המציל אהרונצ’יק. הוא זה המוזכר ומצולם בסרט המיתולוגי "מציצים" של אורי זוהר ואריק אנשטיין.

 

 

הערות שוליים

    הפרק הבא

    הוספת תגובה
     

     

    * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.