דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

פרק 7: בקבוקי משקה קל בישראל


נוצר ב-11/26/2017

יש לי שתי בשורות ענקיות לבשר לכם בשלב זה. הראשונה, שהבקבוקים לא נוצרו אך ורק על מנת שנוכל לשחק במשחק "אמת וחובה". הבשורה השניה היא שלמרות שקוקה קולה התחילה את דרכה בארה"ב בשנת 1892 ונכנסה לארץ בשנת 1968 (עם הסלוגאן "טעם החיים") ולמרות שטמפו התחילה את פעילותה רק בשנת 1953 ובטח זכורים ל"מטיבי לכת" גם קריסטל, ותסס ואולי גם פפ, הרי ישראל היתה "מעצמה" (לא גרעינית או גם גרעינית) בתחום המשקאות הקלים בתקופה ממש מוקדמת.

נתחיל בהתחלה ונסיים בסוף עם סיפור מעניין. לפני ההתחלה כדאי שאדגיש שברור כי כל הבקבוקים שעליהם אני כותב ושמוצגים בגלריה הנלווית הם מתוך האוסף העשיר שלי, וכולם ארץ ישראלים וישראלים למהדרין.

משקה קל עשוי בדרך כלל ממים בתוספת משהו שיתן לו את הטעם המתוק. חלקם מוגזים וחלקם לא. בדרך כלל שותים אותם קרים, וזה רוב הכיף. משקאות קלים לא מכילים אלכוהול או חלב ובירה לא נכללת בקטגוריה הזו. למרות שביום חם קל מאוד לשתות בירה אחת או שתיים, קרה לאחר פעילות גופנית או בלי.

להלן רשימה חלקית של מה שהיה לנו (שחלקם הקטן עדין יש לנו): צ'מפיון, ספיר, הכוכב, דימונה, רקורד, פנטה (לא של קוקה קולה), מיצי, קינלי (של קוקה קולה), מיץ פז, עסיס (שמצדיק פרק נפרד), קרנה, דרבי, כנרת, מימי, אמכור (לא זאת לא טעות), אטלס, טיטאן, קארו, בוגה. ויש עוד. חלקם יוצרו והופצו באופן מקומי, כלומר לאזורים ספציפיים בצפון, במרכז ואפילו באילת, וחלק הופצו בתפוצה ארצית.

תבנית תמונות
בקבוקי משקה קל בישראל

חברת טיטאן, שבטח החיפאים הותיקים מכירים מקרוב, היה משקה אורנג'דה (שכנראה היה טעים בזמנו, ושעל בסיסו עשה דודו טופז, אללה ירחמו, את המערכון הידוע שלו). הסיסמא של החיפאים ברחוב (החוצפנים הללו) היתה: "שתה טיטאן לחיזוק הקטן". זה לא אני אמרתי - זה הם.

פפ היה בקבוק אישי של בירה שחורה  (כמדומני 250 מ"ל) מתוצרת אביר. הפירסומת לטמפו היתה "המשקה הזך – בבקבוק הצח", למרות שהיה להם גם בקבוק ירוק בנוסף ללבן כפי שרואים בתמונות. צ'מפיון היה אלוף המשקאות. קן קן (שאינו מופיע בצילומים) היה משקה אורנג'דה שנועד "להתחרות" בטמפו למרות שגם הוא היה מיוצר בטמפו !!!!. קריסטל היה בהחלט המתחרה של טמפו במשקאות הקלים. הפירסומות הידועות שלו היו: "הפסקה עשה קריסטל שתה" והידועה יותר שהגשש החיוור שיווקו אותה היתה: "החום בוטל שותים קריסטל". משרד הפירסום היה טל אריאלי והם היו אחראים לעוד ג'ינגל מקסים שעליו אכתוב מאוחר יותר.

הסלוגן המוצלח הומצא על ידי עמוס טל שיר, שהיה בזמנו קופירייטר במשרד ולימים מנהלו ובעל מניות בו ושנים לפני כן היה הבעל הראשון של ירדנה ארזי. האורנג'דה של קריסטל בסופו של דבר הפסידה לקינלי של קוקה קולה. אטלס מופיעה גם כן מתישהו והיא נמכרה לקריסטל בשנת 1981.

חברת קרנה היתה בתחילת שנות השישים מתחרה רצינית ביותר לטמפו אבל בסוף שנות השישים נעלמה. תסס בהחלט היתה קיימת לפני טמפו. היא יצרה שתיה קלה מוגזת במגוון טעמים. אפילו להקת הנחל שרה: " ... לשתות בקיוסק הראשון כוס תסס ולא לאבד בטעות את הפס".

בסוף שנות ה-20 הקימה תנובה בשותפות עם יצרן פרטי בית חרושת ליצור משקה דבש הצוף. המשקה, סוג של בירה המכילה כמות מזערית של אלכוהול ומבוססת על דבש ושמרים, יצא  לשוק ב- 1931, שווק בבקבוקים ובקיץ נמכר גם בכוסות. המשקה הזה זכה להצלחה מסחררת ולא עמד בביקוש. בשנת 1948 הועבר בית החרושת לבעלותה המלאה של תנובה. ב-1954 הוחלט על הפסקת יצורו בשל עליית מחירי הדבש באותן שנים, שהפכו את עיבודו לבלתי כדאי. אין לי מושג מדוע עד היום לא קם יזם שחידש את המשקה האדיר הזה שרבים מתגעגעים אליו.

מפעל הדבש של תנובה שכן עד לסוף שנות ה-70 בגבעתיים. המפעל קלט את הדבש מהיצרנים, בדק, סינן וחימם אותו טרם הזרמתו למיכלים שונים לסוגי הדבש השונים. תהליכי הפיקוח הקפדניים במפעל הביאו לכך שגם "מועצת הדבש" השתמשה במעבדת תנובה לבדיקות הדבש של השוק המקומי. בשנות ה-80 המשיכה תנובה להוביל את שוק הדבש בארץ עד שהחליטה לצאת מהענף. 

ועכשיו הסיפור שהבטחתי בהתחלה. בשנת 1977 יצרה טמפו  משקה חדש ושמו קווינ'ס. הוא היה בטעמים של אורנג'דה ולימון. משרד הפרסום של אליהו טל הוביל את קמפיין השיווק של המשקה הזה. עד היום הסיסמא והג'ינגל "דור הגינס שותה קווינ'ס" נחשבת לאחר מאבני הדרך של הפירסום בישראל. אבל מה לעשות שבעקבות גישתו של טל שיש לחזור על המסר שוב ושוב מסע הפירסום הזה הצליח מעל ומעבר. כולם, ממש כולם, ניסו את המשקה (גם אני) לא יותר מפעם אחת. ולמה רק פעם אחת? כי המשקה היה בטעם של תרופה (לדעתי) ולדעת אחרים בטעמים גרועים יותר. בזכות הצלחת הקמפיין הפירסומי הורד המשקה מהמדפים שנה או מקסימום שנתיים לאחר ייצורו. אגב, לשמחתי הספקתי להכיר אישית את אליהו טל, שנחשב לאחד מחלוצי הפרסום בישראל. הוא היה בעל אישיות מדהימה ובעל ראש שיווקי פירסומי ברמה עולמית. לא הרבה יודעים שהוא זה שיזם את הקמת צהלה כמקום מגורים לקציני צה"ל והיה באמת אדם מבריק. 

הערות שוליים

    הפרק הבא

    הוספת תגובה
     

     

    * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.