דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

שנת שירות בתנועת הצופים

צופי שב
צופי שב"א- עפולה
מאיה קרמון
סמינר נח
סמינר נח"ל
סמינר נח
סמינר נח"ל
מבשלים בטיולי חנוכה
מבשלים בטיולי חנוכה
מאיה קרמון
צופי שב
צופי שב"א
להקת צופי שב
להקת צופי שב"א
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
מאיה קרמון
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
מאיה קרמון
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
טקס סיום - קורס פתיחת שנת שירות
מאיה קרמון
יום אחרון בשנת שירות - גרעין המרל
יום אחרון בשנת שירות - גרעין המרל"צ
יואב קיגל
יום אחרון בשנת שירות - גרעין המרל
יום אחרון בשנת שירות - גרעין המרל"צ
יואב קיגל
יום ראשון בשנת שירות
יום ראשון בשנת שירות
יואב קיגל
יואב קיגל


נוצר ב-12/25/2013

אודות תנועת הצופים

סקירה היסטורית

תנועת הצופים העולמית הוקמה ב- 1907 בבריטניה על ידי  הלורד רוברט באדן פאוול. תנועת הצופים העבריים בישראל הוקמה בשנת 1919 על ידי מספר אגודות ספורט. בראש התנועה נבחר לעמוד צבי נשרי. השבט הראשון שהוקם היה "משוטטי בכרמל" בהדר שבחיפה ע"י בי"ס הריאלי. יוזם הפרוייקט היה מורה בבי"ס- אריה כרוך (שימש שנים רבות כראש התנועה).
הסתדרות הצופים ניהלה קשרים עם תנועות נוער יהודי בגולה - ובראש וראשונה עם יהודה הצעיר בארצות-הברית. קשר זה, ראשיתו בשנות העשרים והוא מתקיים עד עצם היום הזה על ידי מפעלים משותפים וחילופי מדריכים ונוער.

בסוף 1938 יצאו בפעם הראשונה שישה צופים בני 16 לשנת עבודה (שירות)- יציאה לעבודה חקלאית אחרי 10 שנות לימוד בתנועה, כדי להתנסות בחיי עבודה עוד לפני גמר הלימודים. מאז נוצר רעיון ה"הגשמה" בתנועת הצופים שהביא ב-1940 קבוצה לשנת עבודה בחניתה, וב-1941 לגניגר ובית השיטה. באותה שנה (1941) הוחלט על הקמת גרעין ההתיישבות הראשון של תנועת הצופים.
ב-1951 התקבלה הסתדרות הצופים לארגון הצופים הבין-לאומי וב - 1954 לארגון הצופות. אז הוקמה גם התאחדות הצופים והצופות בישראל, שהיא ארגון-גג לצופים של כל העדות.
כיום מונה תנועת הצופים העבריים למעלה מ-80,000  חניכים הפעילים בכ- 220 שבטים שונים ברחבי הארץ.
השבטים מחולקים ל-12 הנהגות לפי חלוקה גיאוגרפית : הנהגת איילון, דן, דרום, חיפה, ירושלים, חוף, צפון, רמת גן, שורק, שרון- דרום, שרון- צפון ותל אביב- יפו.

ייעוד התנועה

"תנועת הצופים העבריים בישראל" היא תנועת נוער ציונית, ממלכתית, שייעודה הוא להקים ולפתח, מסגרות חינוכיות-ערכיות, בהן פועלים ילדים ובני נוער בכל רחבי הארץ במגוון פעילויות חברתיות חווייתיות המהוות עבורם מקור לפיתוח אישי, לבילוי ולהנאה.
התנועה חרטה על דיגלה ניהול מקצועי  על ידי מתנדבים ואנשי מקצוע, עיצוב הזהות היהודית- ישראלית.
העשייה החינוכית בתנועת הצופים ממוקדת על ערכי חברות ורעות, על "נתינה" ומעורבות חברתית, טיפוח חיים קבוצתיים דמוקרטיים תוך דגש על יוזמה אישית, מנהיגות ומצוינות, הכרת הטבע, אהבת הארץ ושמירה על איכות הסביבה.
תנועת הצופים מעודדת את בוגריה לקחת חלק בפעילות התורמת לקהילה במסגרת שנת שירות-לפני הגיוס לצבא, להתגייס לשירות ביחידות ובתפקידים המביאים לידי מיצוי מרבי את כשרונותיהם ויכולתם, ובעיצוב דמותה האיכותית של החברה בישראל לאחר השחרור מהצבא.

התנועה היא חלק מתנועת הצופים העולמית ופועלת עם הסתדרויות הצופים האחרות במסגרת "התאחדות הצופים והצופות בישראל". (מתוך החלטת מועצת תנועה הנ"ג).

מבנה התנועה

מחלקות ואגפים

ההנהגה הארצית היא הגוף העומד בראש התנועה, כיום היו"ר הוא אלי בן יוסף. האחראי על ניהול התנועה הוא המזכ"ל- גל בן שימול. תחת ההנהגה הארצית ישנם מחלקות, לשכות, מגזרים ואגפים שונים:
• לשכת המזכ"ל.
• מחלקת כספים.
• מחלקת דוברות שיווק ויחסי ציבור.
• מחלקת משאבי אנוש.
• מחלקת בטיחות.
• האגף לחינוך, אשר אליו כפופות ההנהגות, אתר האינטרנט התנועתי ומרכז ההדרכה התנועתי.
• חוות הצופים, אכסניית נוער המשמשת כמרכז ההדרכה הארצי של תנועת הצופים. שם גרים חברי המרכז הארצי לצופיות.
• אגף צופים עולמי, הכולל את פעילות תנועת הצופים בעולם ואחראי על מחלקת קשר עם התפוצות- המרכזת את נושא המשלחות.
• מחלקת צמי"ד (צרכים מיוחדים).
• מחלקת הגשמה, האחראית על מיונם וניהולם של חברי שנת השירות, גרעיני נח"ל ועוד.
• מחלקת נוער וקהילה.
• מגזר צופי ים - הכולל מספר שבטים העוסקים בצופיות ימית.
• מגזר עדת הצופים הדתיים, האחראי על שבטי הצופים שחניכיהם תלמידי מערכת החינוך הממלכתית - דתית בישראל.
• מחלקת צופי שב"א, שילוב בני אתיופיה.

מחלקת הגשמה

מבנה המחלקה

האחראית על המחלקת הגשמה היא מנהלת המחלקה- עמית שפירא. תחתיה נמצאת האחראית על התקצוב והלוגיסטיקה של שנות השירות. בנוסף אליה ישנם 5 רכזי חינוך והדרכה, כל אחד מהם אחראי על חניכה של מספר רכזי גרעין.

קומונה

מהי קומונה?

קמונה הוא מבנה חברתי בו קבוצת בני אדם שאין ביניהם בהכרח קשר דם, מתארגנים באופן וולונטרי כחברה שיתופית בנכסיה, בייצור ובצריכה. הקומונות מונות לרוב קבוצות של 4-8 חברי שנת שירות. מלבד החיים השיתופיים, לכל קומונה יש את המשימה שלה- ישנן קומונות שאחראיות על שבט מסוים ותרומה לקהילה באותו יישוב. משימת קומונה יכולה להיות משימה הדרכתית-  הפצת שיטת חינוך מיוחדת ועוד. זוהי המסגרת החברתית והמשימתית שבה פועלים חברי שנת השירות בתנועת הצופים.

קשיים ודרכי התמודדות בחיי קומונה

אתגר המרכזי אותו חווים חברי שנת השירות בקומונה הוא המתח המתמיד שבין הצרכים והרצונות של הפרט לבין הצרכים והרצונות של הקומונה (הקבוצה). הדבר משפיע על חייהם של כל חברי הקבוצה. הדילמות המרכזיות סביבן נוצר הקושי הן  בקבלת החלטות של חברי הקומונה. קבלת ההחלטות נוגעות קשורות לאופן ביצוע המשימה של הקומונה, כאשר לכל אחד יש את האידיאולוגיות וההשקפות  המאפיינות אותו. מימד נוסף של קבלת החלטות קשור בחיי היום-יום של הקומונה- התקציב החודשי של כל קומונה הוא נמוך (550 ש"ח לאדם- הדירה והחשבונות אינם משולמים על ידי חברי שנת השירות), הקבוצה צריכה להחליט על מה להוציא את הכסף ועל מה לא, וכמובן שלכל אחד יש את הרצונות הפרטיים שלו.

כל קומונה בוחרת את הדרכים המתאימות לה כדי לקבל את ההחלטות. התהליך מצריך מכל אחד מחברי שנת השירות הרבה הקשבה, פתיחות, וויתורים אחד כלפי השני. רכז הגרעין, המלווה את הקומונה הן בפן המשימתי והן בפן החברתי הוא  שעוזר לקומונות למצוא את דרך ההתנהלות המתאימה ביותר עבורה.

גרעיני שנת השירות

כיום ישנם כ-450 חברי שנת שירות בתנועת הצופים, המחולקים לגרעינים הבאים:

גרעין אנ"ת (אומנות נותנת תרומה)

מורכב משתי קומונות, חברי הגרעין חיים בשיח תמידי שבין יצירה אמנותית ומעורבות חברתית, ובעשייה המשלבת את השניים ברמה מקצועית. בתום שנת השירות ממשיכים לפעול כקבוצת בוגרים המורכבת מבוגרי שנת השירות של הגרעין תוך לקיחת חלק ויוזמה בפרויקטים שונים בתנועה ומחוצה לה.

גרעין במדבר

גרעין קהילתי אשר ייחודו הוא בקהל היעד העיקרי אליו הוא מכוון – המגזר היהודי והבדואי באמצעות פעילות בבתי ספר, צהרונים, עבודה במסגרת הקהילה ועוד. הגרעין חי בבאר שבע, מונה שתי קומונות ופועל במשולב במסגרת המגזר הבדואי והיהודי, בשיתוף מכון הנגב לאסטרטגיות ושלום.

גרעין דרך לוטן

הינה עמותה שנוסדה ב- 2009 לזכר לוטן סלוין שנהרג במלחמת לבנון השנייה ופועלת למען העצמת נוער במצבי סיכון באמצעות מסעות הישרדות טיפוליים- חינוכיים במדבר. חברי הגרעין, המורכב מקומונה אחת, מתגוררים בחצבה ומשתלבים בהדרכת קבוצות בשטח, בבניית מערכי הדרכה, ולעיתים בהדרכה מקצועית בשבטי התנועה.

גרעין המרכז הארצי לצופיות

גרעין המרל"צ מורכב מקומונה אחת השוכנת בחוות הצופים ברמת יוחנן. חברי הגרעין מפעילים מרכז צופיות ארצית בחווה, מדריכים בשבטי התנועה ומקיימים מסגרת של שיתוף רעיוני ומשימתי, תוך התמקדות בפעילות צופית מעשית המעודדת את החברה להתמודד באופן בלתי אמצעי עם אתגרים המקרבים אל הטבע.חברי הקבוצה עוברים הכשרה בתחומי הצופיות השונים על מנת להדריך בצורה מקצועית בתנועה, בתנועות נוער נוספות, בתי ספר, ומתנ"סים.

גרעין נח"ל

מסלול הנח"ל מאפשר הזדמנות לבחון לעומק ערכים דוגמת שיתוף, קהילתיות, סולידאריות ומעורבות חברתית.  חברי הגרעין עוברים תקופת זמן משמעותית ביחד, במהלכה הם פועלים במשותף במשימות חינוכיות, משרתים בתפקידים משמעותיים בצבא (דוגמת גדוד 50, קרקל, משקיות הוד ומדנ"יות) ומהווים קבוצה משמעותית המייצרת בעבור עצמה את הסביבה הרצויה והנכונה לחיים.  גרעיני הנח"ל של תנועת הצופים מבוססים על בוגרי שמינית המעוניינים לצאת ביחד כקבוצה לשנת השירות ולהתגייס יחד בתום שנה זו וכן על בוגרי שנת השירות שלאחר שנת שירות במקומות שונים מחליטים להמשיך את העשייה החינוכית  ואת בחינת חייהם בקבוצה במשותף במסגרת הנח"ל.

גרעין עתיד

גרעין של חניכי תנועת הצופים שבחרו לעסוק בתכנים של זהות יהודית-ציונית, קשר ישראל-תפוצות תוך שמירת קשר הדוק עם תנועת הצופים וערכיה. מדובר בפרויקט משותף עם התנועות האחיות של תנועת הצופים – תנועת יהודה הצעיר מארה"ב ותנועת FZY  מאנגליה. במהלך השנה חיים הש"ש עם שותפים חו"לניקים המתחלפים כל שלושה חודשים. הש"ש חיים בבת ים ומתנדבים בעיר בבתי ספר, שבט הצופים ומועדוני נוער בסיכון.

לגרעין עתיד קומונה נוספת המתגוררת בלונדון המפעילה שבט צופים ופועלת בקהילה היהודית במטרה לחזק את הקשר עם התפוצות.

גרעין פנימיות

מסלול חינוך פנימייתי - פועל בכפרי נוער ופנימיות חסות הנוער. מטרתו של הגרעין להתאים את הכלי הצופי באופן מעשי וערכי למסגרת הפנימייה ובכך לאפשר לילדים ולבני הנוער לחוות חוויה צופית. הקשרים הבלתי פורמאליים הנוצרים בין הש"ש, חניכי הפנימיים והצוות מאפשרים קרקע פורייה לפעילות חינוכית, צופית וערכית. הגרעין מונה כ- 15 קומונות.

גרעין קק"ל- צופים

הגרעין מורכב מקומונה אחת מעורבת של הצופים והתק"צ (התנועה הקיבוצית), השוכנת בת"א ועוסקת בהדרכה באתרי קק"ל רחבי הארץ.  מטרת העשייה - חינוך לערכי הציונות, אהבת והכרת הארץ, שמירה על איכות סביבה.  ההדרכה של הש"שים רבה ומגוונת הן במקומות השונים בארץ, הן בקהל המשתנה מהדרכה להדרכה והן בתכנים בהם עוסקים הש"שים בהדרכותיהם. בנוסף להדרכה, הש"שים עוסקים במגוון פעילויות אחרות של קק"ל ומהווים חלק חשוב ומשמעותי מארגון ציוני גדול, רב משימות ובעל השפעה משמעותית ויומיומית על החיים בארץ.

גרעין רעים

הגרעין הגדול והוותיק ביותר – גרעין הדגל של התנועה - פועל להפצת ערכי החינוך הצופי ברחבי ישראל, תוך דגש על פיתוח מנהיגות מקומית, לקיחת אחריות חברתית וקידום נושאים שעל סדר היום הציבורי. הש"שים פועלים לחיזוק הקשר בין שבטי צופים לקהילות בהן הם פועלים, באמצעות קידום ופיתוח שבטים קהילתיים, הקמה והפעלה של קבוצות צופיות בקהילות השונות והקמת שבטי צופים חדשים. בנוסף, הם פעילים במסגרות חינוכיות פורמאליות ובלתי פורמאליות ביישובים, ודרכן יוצרים מפגשים חינוכיים משמעותיים בקהילה.

חברי הגרעין פרוסים בכ-40 יישובים ושכונות ברחבי הארץ, ומתנסים בחיי קבוצה, שותפות ועצמאות אישית וקבוצתית.

גרעין תמורה

מבוסס על חמישה עקרונות: חיי קבוצה, עצמאות ואחריות, עשייה, פיתוח אישי, מעורבות ונתינה. הגרעין מתנהל כקבוצה משימתית (סה"כ 3 קומונות) במסלול חברה וקהילה המתיישבת בעיירת פיתוח. כגרעין אוטונומי הוא קובע לעצמו את משימותיו האישיות והקבוצתיות בהתאם לצרכי הסביבה, ובנוסף מתנהל כגוף עצמאי מבחינה תקציבית באופן המאפשר לו להשיג את מטרותיו. במהלך ההכנה ושנת השירות מושם דגש על פיתוח אידיאולוגי של הקבוצה והתעמקות בנושאים של חברה-כלכלה וחינוך. תוך כך מעודדים את חברי הגרעין לביקורתיות ולהטלת ספק, כולל בתכנים העוברים במסגרת הגרעין עצמו, ולנטילת יוזמה היכן שדרוש שינוי.

תהליך המיון לשנת שירות

תהליך המיון לשנת השירות מתחיל בשנת השמינית (יב') ומסתיים בתחילת שנת השירות (במידה והמועמד עבר את כל השלבים), משך התהליך הוא קרוב ל-10 חודשים. שלבי התהליך הם:
1. הרשמה לתהליך באתר התנועתי- על ידי ההרשמה אותו מועמד מצהיר כי הוא מעוניין להיכנס לתהליך ומבין את משמעות התהליך ודרישותיו.
2. פעילות על נתיבי ההגשמה- כל מועמד מחוייב להשתתף בפעילות בהנהגה שלו שבה הוא מקבל את המידע על הגרעינים השונים.
3. ראיונות אישיים- כל מועמד שפתח תיק מועמד באתר מוזמן לראיון בהנהגה, לצורך היכרות מעמיקה יותר ובחינת התאמתו ויכולותיו.
4. אסיפת הורים- אסיפות שמטרתן לתת ידע ראשוני ובסיסי להורים על מהי שנת שירות בתנועת הצופים ומה דורש תהליך המיון וההכשרה. האסיפות מתבצעות במסגרת ההנהגה/השבט.
5. מיונים הנהגתיים וחתימה רשמית לשנת שירות- זהו השלב הממיין הראשון בתהליך, המתבצע ברמת ההנהגות. המועמדים משתתפים בסדנת מיון לצורך בחינת התאמתם לשנת שירות בתנועת הצופים וכן יבחנו יכולות ספציפיות לצורך המשך המיון בגרעינים השונים.
6. ביקורים בקומונות והעברת טופסי המלצה- כחלק מהתהליך על כל מועמד לבקר עצמאית באחת הקומונות בארץ, למלא ולהעלות לתיק המועמד דף סיכום ביקור .
7. סמינר הערכה ומיון תנועתי לשנת שירות- לסמינר יוצאים המועמדים  שחתמו לשנת שירות ונמצאו מתאימים במיון ההנהגתי. הסמינר מתקיים במספר מוקדים, לפי ההתמיינות לגרעין. השיבוץ לגרעין אליו יתמיין המועמד נקבע על ידי מחלקת הגשמה תוך התחשבות בהתעניינות המועמד, יכולותיו האישיות – כפי שעלו מתוך המיון ההנהגתי, חוות הדעת שממלא מרכז השבט ובצורכי התנועה.
8. שיבוץ לגרעינים- השיבוץ מתבצע על סמך המיונים התנועתיים ותיק המועמד הכולל את כל חוות הדעת והמסמכים שנאספו עד אותו שלב בתהליך– השיבוץ קובע האם המועמד ממשיך בתהליך ואם כן באיזה גרעין.
9. סמינר גרעין 1- תחילת תהליך ההכשרה של המועמדים, על פי הגרעין אליו שובצו.
10. סמינר גרעין 2- המשך תהליך ההכשרה.
11. קורס פתיחת שנת שירות וחפיפה בקומונות- הקורס והחפיפה שמהווים את תחילת שנת השירות.
12. קורסים מקצועיים לחברי שנת השירות- קורסי הכשרה נוספים אליהם יוצאים חברי שנת השירות כגון–מע"ר, גזברים, מרכזי שבטים, הכשרת פנימיות וכדומה.
13. תחילת שנת השירות.

הישגים בולטים

בעבר, משימות הגרעינים היו חלוציות שהתבטאו בהקמת קיבוצים ויישוב הארץ. תנועת הצופים הקימה 17 קיבוצים. הבולטים שבהם: חצרים ובארי (1946), מעגן מיכאל, רעים, תל קציר, יראון ופלמחים (1949), טללים (1980) ועוד.
כיום, המשימות הינן חברתיות בעיקרן ומתבטאות בהעברת שיעורים וחינוך בלתי פורמלי לאוכלוסייות מגוונות בישראל- ילדים, נוער, קשישים, נוער בסיכון, ילדי פנימיות, ילדי צמי"ד, משפחות קשות יום ועוד.

מימון והכנסות

התקציב של שנות השירות (ושל תנועת הצופים העבריים) מגיע מ-3 גופים מרכזיים:
משרד החינוך- נותן את מירב התקציב.
עירייות ומועצות איזורים - לרוב תומכות כלכלים ומקצות מבנים.
תורמים מהארץ ומחו"ל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
• תנועת הצופים העבריים בישראל- דף מידע
• גדנ"ע בישראל
• קיבוצים עירוניים וקבוצות שיתופיות-משימתיות בישראל

ביביליוגרפיה

ספרי עיון ומדע

• obert Baden- Powell, scouting for boys, Horace Cox, 1908.
• אלון חמדה, היה נכון, עם הספר, 1977.

כתבות ומאמרים בעיתונות

• ברנע רעות, אומנות היא חינוך. כלכליסט, 6/11/2012.
•  גינת גלי, ‫ לשבט או לחסד : הנערים הכלואים בבית הסוהר "אופק" יכולים לעשות דבר אחד כמו יתר בני גילם: להשתתף בפעילות ה"צופים", מעריב, 22/12/2008.
הצופים: תנועת הנוער הגדולה בישראל. Mako, 5/8/2013.
• יהושוע יוסי, תסמונת הראש הגדול, ידיעות אחרונות, 3/7/2011.
• לוין טל, נתיבי הגשמה בתנועת הצופים, אתר ה"צופים", 11/10/2011.
• ליאל דפנה, מפעל שנת השירות בסכנת סגירה, mako 23/11/2011.
• מניב עמרי, הצופים מציגים: מורים פרטיים בחאקי, מעריב, 30/8/2011
• ספקטור דני, אסירים בתנועה: על פעולות חברתיות של תנועת הצופים בקרב אסירים, ידיעות אחרונות, 21/4/2010.

אתרי אינטנט

• אתר הצופים. תאריך כניסה: 8 בדצמבר 2013.
• אתר מחלקת הגשמה- תנועת הצופים. תאריך כניסה: 5/12/2013.
• אסם עמיקם, מטרת תנועת הצופים: חוברת הדרכה לשכבות הבכירות, מחלקת ההדרכה של הסתדרות הצופים העבריים בישראל, 1969.

ראיונות

• ראיון עם טל לוין, רכזת חינוך והדרכה, תנועת הצופים, 2013.

שונות

• טליה עדי, "זו הזדמנות של פעם בחיים – או עכשיו או אף פעם": סיפורי חייהם של בני נוער מתנדבים לשנת שירות במסגרת פנימיות שיקומיות לנוער בסיכון, אוניברסיטת חיפה- הפקולטה לחינוך, 2009.
שנת שירות בתנועת הצופים- תשע"ב, youtube, 21/8/2011.


מילות מפתח

באדן-פאוול | צבי-נשרי | משוטטי-בכרמל | אריה-כרוך | שבט | הנהגה | צופים-דתיים | מחלקת-הגשמה | קומונה | | גרעין-נח"ל | גרעין-עתיד | פנימיות | צופי-ים | גרעין-רעים | תהליך-הגשמה | מעגן-מיכאל | יראון | פלמחים.

הערות שוליים

    הוספת תגובה
     

     

    * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.