דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

עמותת עלי כותרת

הלל יתר


נוצר ב-12/3/2013

 רקע


עמותת "עלי כותרת" היא עמותה המספקת פעילות חברתית לבעלי צרכים מיוחדים בעמק יזרעאל והסביבה, הוקמה בשנת 2003 על ידי תושבת עמק יזרעאל, אם לנער בעל צרכים מיוחדים, שחיפשה תעסוקה לשעות אחר הצהריים עבור בנה. גידול ילד בעל צרכים מיוחדים היא משימה לא קלה, ועל אחת כמה וכמה כאשר אין באזור מגורי המשפחה מוסדות או ארגונים היכולים לתת סיוע לאוכלוסיה זו. בעמק יזרעאל אין בתי ספר לנוער עם צרכים מיוחדים ואין מועדונים או פעילויות עבורם. הורים המעוניינים בשירותים אלה נאלצים לשלוח את ילדיהם למקומות רחוקים ממקום מגוריהם, דבר המצריך נסיעה ארוכה, לאזור בית שאן או לחיפה. האם החליטה לתפוס יוזמה, לגייס הורים נוספים לילדים בעלי צרכים מיוחדים באזור מגוריה, ולהקים מועדון לנוער בעל צרכים מיוחדים בעמק יזרעאל. האם והורים נוספים החלו בתהליך של הקמת עמותה. לאחר שנרשמו אצל רשם העמותות וקיבלו את כל האישורים, החל תהליך מול המועצה האזורית עמק יזרעאל, לקבלת אישורים של משרד הרווחה להפעלת המועדון. ההורים הצליחו להשיג את הרישיון וכך הוקם, בגן ילדים נטוש בגבעת אלה "מועדון אביב", מועדון חברתי לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים.  


אוכלוסיית היעד

על פי הגדרת העמותה "מועדון אביב" הינו מועדון עבור נוער הלוקה בPDD-, נוער הנמצא בספקטרום האוטיסטי. כיום המועדון מונה כ-18 נערים ונערות בגילאים 15 עד 22. חברי המועדון מגוונים מאוד –למרות הגדרתו מכיל ומקבל המועדון גם נוער הלוקה בפיגור, ונוער בשיקום בדרגות שונות.

מקורות מימון

בעקבות הגדרת המועדון כמועדון ל-PDD, מקבל המועדון על כל נער או נערה בעלי הפרעה זו סכום כסף מהמועצה האזורית עמק יזרעאל, אך מלבד זאת הממנים העיקריים הינם חברי העמותה, ההורים של הנערים והנערות במועדון. המועצה האזורית מסייעת אף במתן שירותי הסעות לנערים ולנערות המגיעים מרחוק והעסקת עובדת סוציאלית לייעוץ ותמיכה במדריכים. בנוסף היא מקיימת וועדות תמיכה המספקות סכומי כסף, במידת הצורך, במקרים בהם זקוקה העמותה לעזרה כלכלית על מנת לא להפסיק את פעילות המועדון. לעמותה תורם יחיד – בחור הלום קרב, המוכר את עבודות העץ שהוא מכין, ואת הכסף שהוא מקבל עליהן תורם לעמותה. התרומה אינה תרומה קבועה והיא עומדת על סכומים קטנים. בעבר היה ניסיון לקיים ימי התרמה במסגרתם נמכרו עציצים או עוגות שהכינו החניכים או הוריהם, אך ללא הצלחה מרובה בגיוס כסף לעמותה. כיום העמותה אינה מקיימת ימי התרמה.


בעלי תפקידים


בעלי התפקידים בעמותה זו הם בעיקר הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, החברים במועדון:                                             מנהל העמותה העובד בהתנדבות, ואחראי בין השאר על המדריכים ונמצא איתם בקשר יום יומי. המנהלת הראשונה הייתה מירה פחימה, וכיום (2013) מנהל את העמותה אלון נהרי.
צוות וועדת ביקורות המונה שלושה הורים, העובדים גם הם בהתנדבות.                                                                              שני מדריכים העובדים עם הילדים  ומתוגמלים בשכר מטעם העמותה.                                                                                  רואה חשבון חיצוני המתעסק בכספי העמותה.   
עובדת סוציאלית מטעם מחלקת הרווחה של המועצה האזורית עמק יזרעאל. העובדת הסוציאלית מחויבת במעקב אחר המתרחש במועדון ותפקידה תמיכה והכוונה לצוות. במסגרת תפקידה נפגשת העובדת הסוציאלית פעם בחודש עם מנהל העמותה ושני המדריכים ויחד הם מעלים בעיות, מחפשים פתרונות, מקיימים מעקב אחר התקדמות החניכים וקובעים תוכנית עבודה לחודש הקרוב.                                                                                                                                                                  מלבד פעילים אלו ישנם מתנדבים הנבחרים בקפידה על ידי הצוות הפעיל. על המתנדבים להיות מכתה י"ב או בוגרים יותר. ההתעקשות על גיל זה היא בעיקר מכיוון שנדרשת מוכנות נפשית של המתנדב לעבודה עם נוער מסוג זה, וכיוון שתפקידם של המתנדבים, בין השאר, הוא להתחבר לנוער החבר במועדון.                                                                                            ההורים הם חלק משמעותי ומשפיע בעמותה ובמועדון. באופן טבעי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, מעורבים מאד במתרחש בחיי ילדיהם. טיפול בנערים עם צרכים מיוחדים, על מנת שיהיה משפיע ועמוק, חייב להיות תהליך המערב משפחה והורים. המדריכים נמצאים בקשר רציף עם ההורים, קשובים לדעותיהם ואף נותנים לקולם להשפיע על האירועים והפעילויות. העמותה שמה על כך דגש חזק, ומעודדת את מעורבות ההורים.

חזון

חזון עמותת "עלי כותרת" הינו שוויון. לא משנה אם הנער לוקה באוטיזם, פיגור או בעל תסמונת רט – כולם שווים. בעמותה מאמינים כי באמצעות פעילויות חברתיות וההשתייכות לקבוצה יוכלו החברים בעמותה להיות מאושרים יותר, מצליחים יותר ומעורבים יותר בקהילה. העמותה מאמינה כי שילוב ושיתוף הקהילה עם האנשים בעלי המוגבלויות תורמת לשני הצדדים. מטרת העמותה היא להצליח להביא את הנוער, בזכות פעילויות המועדון, לאיכות חיים טובה יותר. השילוב שהינו חלק בלתי נפרד מהעלאת איכות חיים זו הינו שילוב הנוער בקבוצת המועדון עצמה ובחברה ה"נורמטיבית". מושם דגש חזק על יצירת קשרים במועדון בין החניכים (למשל, להצליח לגרום לנער בעל אוטיזם ולנער בעל פיגור לתקשר), וישנה הצלחה גדולה בתחום. מלבד זאת יש רצון לשלב נערים ונערות אלו בחברה הנורמטיבית עם נוער רגיל - יש רצון ליצור חיכוך בין שתי אוכלוסיות אלו. לשם הגשמת חזון זה, המסתכל על נוער זה כנוער רגיל בעל זכויות, המועדון מספק פעילויות חברתיות ותקשורתיות. לדוגמא, כחלק מהפעילויות במועדון ישנן שיחות המתנהלות בקבוצה- בין החניכים ובשיתוף המדריכים. שיחות אלו נוגעות בנושאים מגוונים, החל משיחות בנושאי יום יום ועד שיחות בנושאים פוליטיים. בנוסף ישנן פעילויות מגוונות המחזקות את יכולות התקשורת של חניכי המועדון (יצירה, משחק, שיעורי דרמה וכו'). כחלק מהניסיון לתרגול ויישום יכולות חברתיות ותקשורתיות אלו, יש כיום במועדון שלוש מתנדבות, נערות צעירות, אשר תפקידן אינו להדריך במועדון אלא להשתלב בו חברתית. התנדבות מסוג זו במועדון מצביעה על יכולת הגשמת חזון העמותה - לעזור לבעלי הצרכים המיוחדים ולנוער רגיל לפעול יחדיו, ללמוד לתקשר האחד עם השני ובעצם להיות חלק מחברה אחת. 


הפעלה שוטפת

עבודת המועדון, המשקפת את חזון העמותה, הינה בעיקר יצירת מסגרת חברתית לנוער החבר במועדון. חשוב להבין כי חברי המועדון באים מרקע שונה והינם בעלי הפרעות שונות בדרגות תפקוד שונות. אפשר למצוא במועדון נערים ונערות ברמת תפקוד גבוהה מאוד - ברמת הגאונות, ברמת תפקוד בינונית ואף כאלו הנמצאים ברמת תפקוד נמוכה. על אף שונותם, כל חניכי המועדון בעלי עצמאות בסיסית - כולם יודעים להסתדר לבד ברמה הבסיסית מבחינה תפקודית. מועדון זה, בניגוד למועדונים אחרים העובדים עם אוכלוסיית החינוך המיוחד, מרים על נס את היות החניכים במועדון נערים לכל דבר. המועדון אינו עובד במתכונת הרגילה של משרד הרווחה ומבחינת הצוות העובד בו אין שום עניין וצורך להבדיל את החניכים. המועדון מגדיר עצמו בראש ובראשונה מועדון לנוער, היחס כלפי החניכים הוא כאל נוער רגיל, ועצם היות הנוער הנמצא בו בעל צרכים מיוחדים אינו גורם משפיע במיוחד ביחס הצוות. רמת הפעילויות של המועדון נקבעות לפי רמת היכולות של בעלי התפקודים הגבוהים, וזאת בניגוד למועדונים אחרים לבעלי צרכים מיוחדים, שם יש התמקדות יותר בשאיפה ליצירת רמה שווה, המעלה מעט את בעלי התפקודים הנמוכים, אך מקפחת את בעלי התפקודים הגבוהים. חשוב להדגיש כי  במועדון "אביב", בעלי התפקודים הנמוכים שותפים לפעילויות בצורה מלאה לפי יכולתם. הם אינם מקופחים, ואף מראים התקדמות טובה.
                                                                                                                                                                             בנוסף לפעילות העוסקת בנושאים תקשורתיים וחברתיים ישנה שימת דגש במועדון על פעילויות המחזקות ומעניקות כישורי חיים. במסגרת פעילויות אלו מלמדים המדריכים את החניכים כישורי חיים, על מנת להקל עליהם את שילובם בחברה. פעילויות אלו כוללות שיעורי בישול, לימוד קודים התנהגותיים, לימוד יחסי עבודה, לימוד התנהלות בסיטואציות מחוץ למרחב המוגן של החניכים – למשל הליכה לרופא, עליה לאוטובוס, קניה במכולת. מלבד פעילויות אלו יש במועדון גם פעילויות כיף וספורט. פעילויות אלו כוללות טיולים, מסיבות, הצגות שהנוער מעלה, יציאה למשחקי באולינג, פיינטבול ועוד. פעילויות אלו עבור חניכי המועדון הן משב רוח מרענן והן מסבות לחניכים אושר גדול. פעילויות אלו מאחדות את החניכים, מחזקות את הקשרים בניהם, ואף נותנות לחניכים מקום להתמודדות אמיתית עם החיים מחוץ לסביבה המוכרת, כך שבנוסף להנאה שהן מסבות לחניכים הן גם מקדמות אותם.
העמותה פעילה באופן שוטף ומספקת פעילויות במועדון פעמיים בשבוע, בימים קבועים. המפגשים מתקיימים משעות הצהריים המאוחרות עד שעות הערב. מלבד יומיים אלו, מקפידים מדריכי המועדון על קיום פעילויות בסופי שבוע פעמיים בחודש. העמותה מקווה להרחיב את פעילות המועדון – לפעול יותר ימים בשבוע ולהרחיב את מעגל החניכים. המועדון עובד כמיטב יכולתו באמצעים העומדים לרשותו. עמותת "עלי כותרת" הינה עמותה עצמאית בעלת סניף אחד שכיום יושב כאמור בגבעת אלה, אך בימים אלו ממש נאלץ המועדון להעביר את מיקומו עקב בנית שכונה חדשה בישוב. קיבוץ מזרע הסכים לספק לעמותה מבנה ליד מועדון הנעורים של הקיבוץ לשם תפעול "מועדון אביב".

פרסום

העמותה והמועדון לא מפורסמים כמעט, ואף אתר האינטרנט של העמותה אינו פעיל מאז 2009 עקב מחסור בתקציב. בדרך כלל הורים שומעים על עמותה זו דרך סיפורים של הורים אחרים – המידע עובר מפה לאוזן. מידי פעם המועצה האזורית מספקת מידע להורים במועצה, דרך העובדת הסוציאלית.

קשיים והצלחות


לעמותה לא מעט קשיים. כמו בכל עבודה המתעסקת עם אנשים יש חיכוכים ולא תמיד ההתמודדויות הן קלות. לעיתים יש דעות מנוגדות לגבי אופן הפעילות, חוסר הסכמה, או חוסר הבנה בין המדריכים להורים. קשיים אלו הינם קשיים המאפיינים כל מסגרת העובדת עם נוער. זו אומנם התמודדות לא קלה עבור הצוות, אך היא הכרחית להמשך פעילות תקינה המקובלת על כולם. קושי נוסף בולט הוא הקושי של העמותה בבירוקרטיה אל מול המועצה המקומית והרווחה. "עמותת עלי כותרת" עובדת בצורה שונה ממה שמוכר לנו מארגונים שונים העובדים עם נוער בעל צרכים מיוחדים. גישתה של העמותה שונה מגישת הרווחה וזה מה שמייחד אותה. ההתנגשות הזו מול גורמי הרווחה לא תמיד קלה. אך בסופו של דבר לחץ ההורים והעמותה, מבהיר למועצה ולרווחה כי זו הדרך הטובה ביותר לנערים ולנערות אלו וכי הם לא מוכנים לשנות גישה, במיוחד לא כשהגישה הנוכחית עובדת לטובת ילדיהם.
לעמותה בכלל ולמועדון בפרט ישנן הצלחות רבות, קטנות וגדולות, כל הזמן. מבחינתם כל התקדמות של אחד החניכים הינה הצלחה. המדריכים מתגאים מאוד בכך שהחניכים רואים בהם מעבר למחנכים, גם כתף חמה ואנשי שיחה. המדריכים הצליחו ליצור קשרים עמוקים עם חניכי המועדון והרבה פעמים הם מספקים לחניכים אוזן קשבת במקומות שהורי החניכים לא תמיד מצליחים. החניכים משתפים את המדריכים במחשבותיהם, פונים אליהם לקבל עזרה בפתרון בעיות, משתפים אותם בהתמודדויות שלהם ופונים לקבלת ייעוץ, וזהו הישג גדול עבור כל המשתתפים. לנוער במועדון התמודדויות רבות – החל מהתמודדויות רגילות של בני נוער ועד התמודדויות לא פשוטות הקשורות לספי רגישות השונים מהמוכר לנו. התקפי חרדה וזעם, חוסר הבנה של הסביבה, ועוד תופעות כאלו ואחרות המייחדות את ההפרעות בהן הם לוקים. נערים ונערות אלו מלאים ברגשות ובחוויות, והשיתוף של חוויות ורגשות אלו עם המדריכים אינו מובן מאליו.
מלבד הישג זה העמותה מתגאה מאוד בהצלחתה לשלב ולגבש חברתית קבוצות הפרעה שונות זו עם זו ועם נוער נורמטיבי. שילוב וגיבוש זה אינו מובן מאליו והוא מייחד את מועדון הנוער "אביב" ממועדונים אחרים. הישג זה התאפשר בזכות גישתה השונה של העמותה, הפעילים בה והחברים בה, וההתייחסות אל אותו נוער הנקרא "נוער בעל צרכים מיוחדים", כאל נוער רגיל. ההתייחסות היא בראש ובראשונה לצרכיהם כנערים ונערות, ומשום שזוהי הנחת היסוד, ההצלחה איתם גדולה מאוד- גם בפיתוחם האישי, גם בשילובם וגם בגיבושם. הפעילות הלא נורמטיבית, שאינה עוקבת אחר התוכניות המוגדרות והמוכרות ברוב המוסדות, היא הדבר המייחד את מועדון הנוער "אביב", ואת עמותה מיוחדת זו, "עמותת עלי כותרת". ההוכחה להצלחה זו היא אהבת הנוער עצמו לעמותה, למועדון ולאנשים שבהם. זוהי ההצלחה הגדולה מכולם המכילה בתוכה את כל ההצלחות כולן – כל חניכי המועדון באים למועדון מרצון, בשמחה ובאהבה, המועדון הוא בית נוסף עבורם, בית בו הם מרגישים בנוח ובטוב. זהו המקום עבורם להיות הם ולהיפתח לעולם.


עמותות דומות:


עמותת "שותף" לקידום ולשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בקהילה. שותף הוא ארגון ירושלמי לפעילות חינוכית בלתי פורמאלית עבור ילדים ומתבגרים עם צרכים מיוחדים.
עמותת "בית חם לילדי SMA ולילדים עם צרכים מיוחדים" – עמותה זו מעניקה סיוע לילדים חולי SMA ולבני משפחותיהם, במטרה לשפר את איכות חייהם מבחינה רפואית וחברתית. העמותה יוזמת פעילויות משותפות לילדים בריאים וילדים עם צרכים מיוחדים.
עמותת "עמיח"י" – עמותה זו מפעילה פעילויות בשעות הפנאי לילדים ונוער הלוקים בלקויות התפתחותיות שונות. השירותים של עמותת עמיח"י נועדו לסייע למשפחות בהתמודדות היום יומית.
 

ביביליוגרפיה

ראיון אישי עם אבי יופיטר, מדריך במועדון אביב, פעיל בעמותה ודמות מפתח.

רייטר, שונית: "נירמול" השילוב, או: השילוב כאורח חיים. בתוך: רייטר, שונית, לייזר, יונה, ואבישר, גלעדה, (עורכות). שילובים: לומדים עם מוגבלויות במערכת החינוך, אחווה 2007.


צחור, דיצה. אוטיזם, גישות טיפוליות. עקב בצד אגודל (מאמר שני). מדיקל, מגזין הרופאים בישראל, גיליון 20, 34-41, 2008.

אתר ישראל תורמת, עמותת שותף: http://www.israeltoremet.org/amuta/580504249 
אתר עמותת בית חם :http://www.amichai.org.il/                                                       אתר עמותת עמיח"י : http://www.csma.co.il
אתר "משפטי", הקמת עמותה,18.1.2010: http://www.mishpati.co.il/article.aspx?articleId=171


מילות מפתח

עלי-כותרת | מועדון-אביב | צרכים-מיוחדים | אוטיזם | תסמונת-דאון | תסמונת-רט | עמק-יזרעאל | מוגבלויות

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על עמותת עלי כותרת (1)

  אפי עמיעזר

  efi.amiezer@gmail.com
  שלום שמי אפי פנסיונר גר בבית לחם הגלילית אמן רב תחומי עוסק בנגרות בתור תחביב מייצר בובות עץ ומריונטות מעונין לדעת מה העיסוק של החניכים והיכן ממוקם המועדון נייד לקשר 0542012302
  יום שני כ"ה בטבת תשע"ז 23 בינואר 2017

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.