דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

עמותת אח גדול - דף מידע

פרסום העמותה במקומות ציבוריים
פרסום העמותה במקומות ציבוריים
דניאל הוניקסבלום
בגרנד קניון בחיפה
הרצאות וסדנאות
הרצאות וסדנאות
אלקסנדרה מוליבר
יום כייף
יום כייף
גרי קורן
חיילים ומתנדבים בפעילות משותפת
חיילים ומתנדבים בפעילות משותפת
דניאל הוניגסבלום
חגיגות סיום התכנית בפארק הירקון
חגיגות סיום התכנית בפארק הירקון
דוד ורטה
פעילויות בבסיסי צה
פעילויות בבסיסי צה"ל
דניאל הוניגסבלום

אליזבטה מוזיקובסקייה

ערך ועבד: עומר זיו



נוצר ב-11/28/2013

רקע

מדינת ישראל מונה כיום 5,800 חיילים בודדים. עמותת "אח גדול" הינה יוזמה חברתית ייחודית של דניאל הארון הפועלת  מתוך ערכי ציונות, נתינה, משפחתיות וישראליות על כל גווניה. ביחד עם מאות מתנדבים, מאמינה העמותה ביכולתה להעניק לחיילים הבודדים כתובת אישית לטיפול ותמיכה בכל צרכיהם.

העמותה הוקמה בשנת 2009 מתוך תחושת שייכות ואחריות לעתיד החברה הישראלית. מטרותיה העיקריות הן הענקת כלים לצעיר הבודד בקבלת החלטות וחיזוק תחושת מסוגלות ושייכות. באמצעות מתן מעטפת חברתית-משפחתית תומכת, המחבקת את הצעיר הבודד (שקרובי משפחתו אינם חיים כאן), הם הופכים את השתלבותו בחברה הישראלית לקלה יותר, ואת שירותו הצבאי למשמעותי יותר. השאיפה היא, שבסופו של דבר יצליח הצעיר הבודד להיות אזרח יצרני והישגי עם מודעות חברתית גבוהה.

אוכלוסיית היעד

אוכלוסיית היעד היא עולים חדשים, חיילים ונוער ללא עורף משפחתי.

בעלי תפקידים

מייסד ומנכ"ל העמותה - דניאל אהרון.
סמנכ"ל - אלכסי ליצ'קוביץ'. כוח אדם - נטלי לוי.
אחראית פעילויות במועדונים (באר שבע, חיפה, ירושלים) - יוליה שסטרו.
אחראית ליווי אישי - נטה שדא.

כיום העמותה כוללת כ-150 מתנדבים וחיילים בודדים לשעבר. ראוי לציין שכולם עובדים בהתנדבות וללא שכר. הפרויקטים של העמותה מוכרים ומאושרים על-ידי כל הגורמים הרלוונטיים ( צה"ל - אכ"א, משרד הקליטה והסוכנות היהודית).

הפעלה שוטפת

העמותה מפעילה את פרויקט "לבנות ולהיבנות" שמטרתו לעזור לנוער להסתגל בקלות לחברה הישראלית. במסגרת הפרויקט מועברות סדנאות חינוך לכ-200 עולים בודדים בגילאים 15-18. מטרות הפרויקט הן לעזור לעולים בתקופת התיכון ואחריו, רגע לפני גיוסם לצה"ל.

העמותה מלווה חיילים בודדים באמצעות מתנדבים (חיילים בודדים לשעבר), היוזמים קשר רציף ואישי עם 300 חיילים בחטיבות צה"ל השונות. הליווי כולל קשר אישי לאורך כל השירות וגם אחריו. תפקידו של מתנדב מלווה להיות כתובת ב"גובה עיניים" עבור החייל. המתנדב מזהה את צרכיו של החייל הבודד ומכווין אותו למקורות הרלוונטיים (גורמים מוסמכים בצה"ל, הסוכנות היהודית, משרד הקליטה ועמותות). לא פחות חשוב, המתנדב הוא גורם מתווך בין החייל למערכת הצבאית.

העמותה מעבירה סדנאות והרצאות במועדוני חיילים בחיפה, באר שבע וירושלים. הנושאים המרכזיים עוסקים בהתמודדות עם ביורוקרטיה צבאית, שכר דירה, ראיונות עבודה וניהול חשבונות אישיים.

בשוטף, מנכ"ל העמותה, מקבל דיווחים המועברים לו על-ידי רכזי הפרויקטים השונים. כמו כן, קיים מעקב אחר כל מתנדב בעמותה. על סמך הדיווחים הללו מגוייסים המתנדבים לתפקידים מרכזיים. השקעה, אחראיות, יחסי אנוש ואלמנטים ארגוניים - הם אבני היסוד המצופים מכל מתנדב. כמו כן, לכל המתנדבים בעמותה קיימת תחושה של סגירת מעגל, כי הרי הם בעצמם עברו את אותה דרך. עכשיו תורם להחזיר טובה לחברה הישראלית.

עמותת "אח גדול" משתפת פעולה עם קרן "הישג", עמותת מיכל לוין ועמותת "בית חם לכל חייל". יחד, מתבצע  ניתוח של כל הצרכים להם זקוק הנוער וכך למעשה ניתן טיפול מעמיק ומקצועי יותר ל"בודדים".

פרסום ותהודה

עמותת "אח גדול" מפרסמת את עצמה בעזרת אמצעי התקשורת השונים: עיתונאות, אינטרנט, רדיו ואפילו מסכים של רשת בתי הקפה "ארומה". באמצעות אירועי התרמה במקומות ציבוריים יוצרת העמותה תהודה. לרשות העמותה אתר אינטרנט.

מקורות מימון

גיוס הכספים והמימון מגיע מאירועי התרמה במקומות ציבוריים, חברות עסקיות (לדוגמא: "צ'ק פוינט"), אנשים פרטיים וקרן "הישג". הפעילויות בבתי החייל ממומנות על ידי האגודה למען חייל.

הצלחות וקשיים

דבריו של דניאל הארון מתארים את הצלחות העמותה: "אנו מצליחים לעזור לעולים חדשים להשתלב בארץ בצורה טובה יותר. אנחנו מדברים בשפה של נתינה, ציונות, רב גוניות, ואהבת הארץ. אנו יוצרים פלטפורמה יציבה לאמץ את הערכים החברתיים הנכונים ולהעבירם לחניכים באמצעות ליווי אישי, חניכה אישית ופעילויות קבוצתיות".

הישגיה הבולטים של העמותה באים לידי ביטוי בשיתופי פעולה עם האגודה למען החייל ותכניות קליטה לעולים חדשים (סל"ה, נעל"ה). עם זאת, קשיים הם חלק מחייה של כל עמותה וגם לזה מתייחס מנכ"ל העמותה בדבריו:  "הקשיים שלנו בעיקר הכסף. המשאבים אינם מספיקים ויש המון חסמים ביורוקרטיים. בנוסף, חלק גדול ממתנדבי העמותה הם סטודנטים. בתקופת מבחנים העבודה בעמותה נהיית יותר איטית".

מבט לעתיד

עמותת "אח גדול" פועלת להרחבתם ופיתוחם של הפרוייקטים הקיימים כיום. המטרה היא להגיע לכמה שיותר כפרי נוער של עולים חדשים ובודדים. בנוסף, מקווה העמותה להגדיל את התקציב שלה באמצעות תרומות ושיתופי פעולה נוספים עם חברות עסקיות. מנהלי העמותה שואפים להיות גוף חינוכי, ולא רק אולפן זמני לעולים חדשים.

עמותות דומות

 • המרכז לזכרו של מייקל לוין לסיוע לחיילים בודדים - מטרת המרכז היא לסייע לחיילים בודדים במהלך שירותם הצבאי באמצעות ייעוץ, ליווי ומתן כלים להתמודדות עם "החיים האמיתיים" גם אחרי הצבא.
 • עמותת "אלומה" - עמותה שנחשבת לאחת מהעמותות הוותיקות. מסייעת מזה שלושה עשורים לאלפי צעירים וצעירות דתיים שאינם בריאים ובעלי צרכים מיוחדים. העמותה עוזרת להם בהסתגלות לחיים האזרחיים.
 • עמותת נוער "אחרי" - עמותה שנועדה להגביר את הנכונות ואת המוכנות לשירות משמעותי בצה"ל. זאת מתוך אמונה כי שירות משמעותי בצה"ל  הוא חובה מוסרית ומהווה מפתח משמעותי לחיי האזרחות שאחר כך.

ביביליוגרפיה

 


מילות מפתח

חייל-בודד | אח-גדול | דניאל-הארון | אמץ-לוחם | עולה-חדש | מייקל-לוין

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על עמותת אח גדול - דף מידע (1)

  אנה נאומנקו

  a4n1@walla.com
  איך אני יוצרת קשר עם העמותת אח הגול?
  יום שני ח' באייר תשע"ו 16 במאי 2016

  הוספת תגובה




   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.