דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

עמותת ער"ן - דף מידע

מורן לפיד

עריכה ועיבוד: לימור מדינהנוצר ב-11/26/2013

רקע

ערן היא עמותה התנדבותית המעניקה שירותי עזרה נפשית לאנשים במצוקה. שירותי ער"ן נוסדו ב-1971 על ידי מריה ברטה זסלני לזכר בעלה, הפסיכיאטר ד"ר אריה זסלני.‏ המוקד הראשון של ער"ן מוקם בביתה של זסלני בירושלים. היא הפעילה אותו ופעלה להרחיבו עם השנים, וכך עד שנת 1983 הוקמו ארבעה סניפים נוספים: בתל אביב, חיפה, באר-שבע ונתניה. תחילה פעלו הסניפים בחסות העיריות, וב-1983 איגד שמואל טלדנו את הסניפים לעמותה ארצית אחת, וכיהן כמנכ"ל הראשון של ער"ן. כיום קיימים לער"ן מוקדים בעשר ערים. בארגון פעילים כ-1000 מתנדבים והוא ממומן ברובו על ידי תרומות ללא תמיכת ממשלת ישראל‎ או קופות החולים.

העמותה מספקת מענה ראשוני, מיידי ואנונימי במצבי מצוקה, דרך הטלפון או האינטרנט, כאשר מטרתה היא להוות אוזן קשבת מקצועית לאדם הנמצא במצוקה פיזית או נפשית, שאינה מכירה אותו, שלא תשפוט אותו, שתכיל אותו ואת כאבו, ובמקרה הצורך תפנה אותו לגורם מטפל ו/או תערב גורמים חיצוניים. המוקדים מאוישים על ידי מוקדנים דוברי עברית, ערבית, רוסית ואמהרית. מתנדבי ער"ן מתמחים, בין השאר, בעזרה לילדים ונוער.

בנוסף לשירות הנפשי, מפעילה העמותה מרכז הכשרה, המקדם ומספק כלים לעזרה ראשונה נפשית, באמצעות הדרכות, ימי עיון, סדנאות והשתלמויות, לארגונים ציבוריים, חברות עסקיות, מסגרות חינוכיות ואקדמיות, עמותות וקבוצות למידה, כאשר ישנה חשיבות גבוהה באיתור וזיהוי סימני מצוקה רגשית.

אוכלוסיית יעד

אוכלוסיית היעד של ער"ן היא רחבה מאוד, כאשר החזון הוא לספק מענה נפשי תומך לכל אדם במשבר, ואף מפעילה יחידות עזרה פרטניות עבור חיילים, זקנים, עולים חדשים, אזרחים דוברי השפה הערבית,  ועוד.

בעלי תפקידים

העמותה מורכבת ממנכ"ל שאחראי על התחום המקצועי וההדרכה של המוקד הטלפוני, המנכ"ל הנוכחי הוא דוד קורן, וועד מנהל בו חברים כ-10 אנשים, בניהם יו"ר העמותה אלי שרון, צוות מקצועי וכ-1000 מתנדבים המספקים מענה אנושי, בטלפון או באינטרנט, לאחר שעברו הליכי מיון קפדניים והכשרה מיוחדת, המקנה להם מיומנויות להגיש עזרה הולמת.  מעבר לבעלי תפקידים אלו פועלת גם אגודת ידיד ער"ן בראשות חיים אורון.

הפעלה שוטפת

העמותה מפעילה 10 סניפים ברחבי הארץ: בירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע, נתניה, כרמיאל, כפר סבא, חדרה, נצרת, ראשון לציון, ומאיישת  עמדות טלפוניות לסיוע נפשי ראשוני ע"י מתנדבים.

העמותה מפעילה מרכז הכשרה מקצועי המעביר הרצאות, ימי עיון, סדנאות והשתלמויות לארגונים ציבוריים, חברות עסקיות, מסגרות חינוכיות ואקדמיות, עמותות וקבוצות למידה. בין מטרות ההכשרה המקצועית: הטמעת ערכים של הקשבה, אמפתיה וסובלנות, עזרה ראשונה רגשית, דיאלוג משמעותי, התמודדות עם לחץ, חרדות ומשברים, בניית חוסן נפשי, זיהוי סימני מצוקה ועוד.

ישנם מספר ארגונים איתם העמותה משתפת פעולה, בניהם: ISOC –IL  - איגוד האינטרנט הישראלי, IFOTES – ארגון בינלאומי המאגד אגודות לעזרה ראשונה נפשית בטלפון, ITC – הקואליציה הישראלית לטראומה, משרד הביטחון, משרד הבריאות, המכללה האקדמית 'תל חי', ו CHI – תנועה עולמית של ארגונים המפעילים קווי סיוע במטרה להגן על ילדים ברחבי העולם.

פרסום ותהודה

העמותה משתמשת באינטרנט דרך אתר העמותה והרשתות החברתיות, אירועים בבתי ספר, וכן, סיקור פעילות העמותה בכלי התקשורת השונים – עיתונים, רדיו, טלוויזיה ועוד.

מקורות מימון

לצורך מימון פעילות, נשענת העמותה על תמיכה מהציבור הרחב, מהמגזר העסקי, מקרנות בארץ ובחו"ל ומתמיכת הממשלה והרשויות המקומיות.

הצלחות וקשיים

עמותת ער"ן החלה את פעילותה בסניף אחד בתוך בית והתרחבה בצורה משמעותית עם השנים, כמו כן העמותה מסייעת לאוכלוסייה נרחבת של אנשים שזקוקים לכך. בשנת 2009 נקלעה עמותת ער"ן למשבר תקציבי ועמדה בסכנת סגירה בשל ירידה משמעותית בתרומות לעמותה. באותה שנה הודיעה העמותה כי המוקד יפסיק לפעול בין חצות לשמונה בבוקר בשל המצוקה התקציבית, למרות שאלו השעות הנחשבות לקשות ולבודדות ביותר בקרב אנשים הנתונים במצוקה.

עמותות דומות

'סהר' – סיוע והקשבה ברשת, עמותה המציעה הצלה ותמיכה נפשית באינטרנט לאנשים הנמצאים במצוקה נפשית קשה או לאנשים השוקלים או מהרהרים בהתאבדות, לאנשים המכירים אחרים שבסיכון התאבדות לבני משפחותיהם של אנשים שהתאבדו או שניסו להתאבד.

'ערים בלילה' – תכנית טיפולית – שיקומית למען בני נוער בזנות (מנוצלים מינית מסחרית) הפועלת ברחבי הארץ, ועוסקת באיתור, קו סיוע, מרכז להפחתת נזק, יוצרת קשר בינאישי ובכך מסייעת לצעירים וצעירות אשר נקלעו לזנות.

'תכנית סלעית' – תכנית סלעית הינה מערך טיפולי תמיכתי לנשים במעגל הזנות. מדובר בתוכנית עירונית ייחודית שהוקמה בתל-אביב-יפו כחלק מפרויקט לאומי לסיוע ומתן מענה טיפולי הולם מכל ההיבטים לנשים הלכודות במעגל הזנות.. סלעית מעניקה סיוע לנשים ונותנת מענה שונה לכל שלב בתהליך היציאה ממעגל הזנות.

ביביליוגרפיה

 • עדות גלית, "חבר טלפוני: המתנדבים שנותנים את התמיכה החשובה בעולם", 18.07.2013, The post.
 • אתר עמותת  ער"ן, תאריך כניסה: 24 בנובמבר 2011. 
 • אתר עמותת "סהר", תאריך כניסה: 24 בנובמבר 2011. 
 • אתר פרוייקט "סלעית", תאריך כניסה: 24 בנובמבר 2011. 
 • אתר פרוייקט "ערים בלילה", תאריך כניסה: 24 בנובמבר 2011. 
 • תורמי ויקיפדיה, "ער"ן", ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית, (אוחזר אוקטובר 23, 2013).
 • ראיון עם הגב' פרבשטיין מירה, אחראית סניף ער"ן חיפה ועמק יזרעאל, עמותת ער"ן, 2013.

מילות מפתח

עמותה-חינוך | ערן | עזרה-נפשית | התאבדות | אובדנות | דיכאון | סיוע-נפשי | סיוע-טלפוני | מוקד-תמיכה | התנדבות

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על עמותת ער"ן - דף מידע (1)

  אליהו יצחק

  eliyahu.y@walla.co.il
  שלום לערן הדרכת מתנדבים משרד ראשי[?] ברצוני להתנדב גר בנתניה השארתי פרטים ולא חזרו אלי מעוניין להתחיל דברתי שוב עם נציג שהבהיר לי שיחזרו אלי מתי שהוא ויש הכשרה ברצוני לדעת באילו מועדים היא מתרחשת ולכמה זמן ואם אפשר להתנדב תוך כדי אני חושב שיש לי מה להעניק במיוחד לצעירים על גבול הנורמטיבי שזקוקים לאוזן קשבת ודחיפה קלה שם אני יכול לתת את מיטבי אך אני לא נעול על זה מגוון גדול תמיד מעניין יותר וזאת עובדה קימת טלפונית זה בסדר במגע ישיר התכוונתי לצעירים וצעירים ברוחם אני מבין שצריך סבלנות אך לעת עתה אוכל בינתיים להתנדב במסגרות אחרות יצרתי קשר עם כמה רק קשה לאתר את קבוצת האנשים הזאת מקווה שיש לכם עצה לאן לכוון אותי צרו קשר מהיר בבקשה לגבי שתי הבקשות עם אליהו יצחק נתניה 052-5584774 תודה
  יום חמישי י"ב בטבת תשע"ו 24 בדצמבר 2015

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.