דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

עמותת ניצן - דף מידע

ייטב גורן

עריכה ועיבוד: לימור מדינהנוצר ב-11/26/2013

רקע

עמותת ניצן הנה מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) המאגדת בתוכה 12 עמותות עצמאיות, מרכז ארצי שאליו מסונפים 21 סניפים, מרכז ארצי לאבחון והדרכה, מכון להכשרת בוגרים הנקרא "אונים", וכן עשרות מערכי דיור בקהילה.

העמותה הוקמה בשנת 1964 ע"י קבוצת הורים לילדים לקויי למידה עם קשיי הסתגלות ותפקוד, כארגון ללא מטרות רווח, שמטרתו לקדם את המודעות ללקויי הלמידה במדינת ישראל. העמותה הוקמה בשל חוסר מודעות חברתית לנושא לקויות הלמידה באותה התקופה והרצון להביא את הנושא למודעות מוגברת.

עמותת ניצן פיתחה כלים כדי לענות על הצרכים המיוחדים של תלמידים עם ליקויי למידה, בניהם כלי האבחון הראשונים בישראל לאיתור לקויות למידה, שיטות להוראה מתקנת, הכשרת מורים למקצועות האבחון והטיפול ושילובם במערכת החינוך.

בתקנון העמותה משנת 2001 הוסכם על ידי חבריה כי "העמותה תהיה איגוד ארצי מרכזי למתן עזרה, טיפול וחינוך משלים של אוכלוסיית לקויי הלמידה, בכל מקום בישראל על מנת להבטיח את שיקומם, עתידם ומעמדם ולהבטיח להם איכות חיים נאותה, במגמה להגיע לכל ילד לקוי למידה בארץ". בחזונה ראתה העמותה, אז כמו היום, את לקויי הלמידה משתלבים בכל מעגלי החיים, וממצים את הפוטנציאל הגלום בהם.

על מנת להגשים את חזונה פועלת העמותה לקידום המודעות והידע בקרב הורים, מורים ואנשי מקצוע, וכל זאת בכדי להשאיר את הנושא על סדר היום הלאומי בקרב מקבלי ההחלטות והרשויות המוסמכות.

כיום, אגודת ניצן הינה הגוף המקצועי המוביל במדינת ישראל, אשר הודות לפעילותו רבת השנים זכו אלפי תלמידים ובוגרים לאבחון ולטיפול ובכך נפתחה הדלת להצלחתם והשתלבותם  בחברה. בזכות פעילותה הרבה של העמותה נחשבת כיום מדינת ישראל לאחת המדינות המתקדמות בנושא זה בעולם.

פעילותה של העמותה לאורך השנים הביאה להגברת המודעת לתחום לקויות הלמידה, לצורך באבחון מוקדם, הוראה מותאמת, סיוע רגשי מעצים, והערכות של ההורים והמשפחה להתמודדות יעילה. יחד עם הליווי האישי פועלת העמותה למען ייצוג אוכלוסייה זו בפני משרדי הממשלה, הכנסת, לשכות הגיוס, מוסדות ההשכלה הגבוהה וכן בוועדות ההשמה והערר במשרד החינוך.

אוכלוסיית יעד

עמותת ניצן מאתרת, מאבחנת, מטפלת ומשקמת אלפי ילדים ובוגרים עם לקויות למידה, קשיי הסתגלות ותפקוד, תוך מתן מענה לצורכיהם באמצעות שירותים רבים דוגמת: אבחון פסיכולוגי ודידקטי, טיפול בהוראה מתקנת, טיפול פסיכולוגי, ריפוי בעיסוק.

בעלי תפקידים

העמותה מנוהלת על-ידי יו"ר והנהלה ארצית, המורכבת מנציגי סניפים ואנשי ציבור מתנדבים. כל סניף מנוהל ע"י הנהלת מתנדבים ובראשם יו"ר, רכז/ת ואנשי מקצוע. כל אדם אשר גילו אינו פחות מ-18 שנה ללא הבדלי מין, דת וגזע התומך במטרות העמותה זכאי להתקבל כחבר בעמותה.

הפעלה שוטפת

העמותה פועלת באמצעות 35 סניפים בכל רחבי הארץ, בהם מטופלים מדי שנה אלפי ילדים ובוגרים בעלי לקויות למידה, קשיי הסתגלות ותפקוד. המטופלים זוכים למענה לצורכיהם הייחודיים בכל שלבי החיים באמצעות שירותים שונים: אבחונים דידקטיים ופסיכולוגיים, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים פרא-רפואיים, שיקום לקראת חיים עצמאיים בתוך החברה , בתחום התעסוקה ועוד.

העמותה מעניקה שירותי ייעוץ והדרכה למשפחות וכן סנגור וייצוג אוכלוסיית לקויי למידה בפני הממסד, קרי ועדות שונות של הכנסת, לשכות הגיוס בצה"ל, מוסדות להשכלה גבוהה וכן בוועדות ההשמה והערער במשרד החינוך ובמשרדי הממשלה השונים.

בתחום יחסי ציבור, העמותה פועלת רבות להעלאת המודעות בנושא בקרב ציבור ההורים ואנשי החינוך באמצעות המרכז הארצי והסניפים. כמו כן, ניתנות הסברות רבות לתלמידים בבתי הספר השונים ברחבי הארץ ובאמצעי התקשורת.

העמותה מפתחת שיטות עבודה בהוראה מתקנת, אסטרטגיות למידה וכלים אבחוניים באמצעות מיטב אנשי האקדמיה. כלים אבחוניים אלה משמשים אנשי מקצוע העוסקים בתחום האבחון הדידקטי בכל הארץ.

העמותה מסייעת בקידום חקיקה במסגרת קידום זכויותיהם של התלמידים עם לקויות הלמידה- לדוגמא חוק החינוך המיוחד בו הייתה שותפה העמותה, וכן קידום חוק חדש, יחד עם גופים נוספים: "חוק לתלמידים עם לקויות למידה בחינוך הרגיל", שמטרתו  לעגן את זכויותיו של התלמיד עם לקויות הלמידה במסגרת החינוך הרגיל, תוך מתן שוויון הזדמנויות. החוק עבר בקריאה ראשונה.

לעמותה מכון להכשרת בוגרים עם קשיי הסתגלות ותפקוד בכפר סבא. המכון מיועד להקנות כישורי חיים ולהכשיר בוגרים בגילאי 27 – 18 לחיים עצמאיים בקהילה ולשבצם במקומות עבודה ההולמים את כישוריהם.

פרסום ותהודה

העמותה משתמשת באינטרנט דרך אתר האגדה והרשתות החברתיות, פרסום בטאון אחת לתקופה, וכן, סיקור פעילות העמותה בכלי התקשורת השונים – עיתונים, מקומונים וטלוויזיה.

מקורות מימון

גיוס המשאבים  מתבצע ע"י ימי התרמה ארציים, באמצעות תלמידי בתי הספר, גיוס משאבים מקרנות פרטיות מחו"ל, וכן מן המגזר העסקי עבור פרויקטים מוגדרים המתקיימים בסניפי "ניצן"- בעיקר בפריפריות. בנוסף לאלו העמותה מתקיימת מקצבאות של מוסדות הממשלה ומוסדות בינלאומיים, הכנסות מאירועים מיוחדים, ירושות, תמיכות, עיזבונות, מתנות, ותרומות של ידידי העמותה.

הצלחות וקשיים

מאז הקמתה העניקה העמותה אבחון מקצועי וטיפול לאלפי ילדים לקויי למידה ב-35 סניפים ברחבי הארץ. ההישג העיקרי של העמותה הוא בשינוי תפיסת הסביבה לילדים עם ליקויי למידה. במשך שנים סבלו ילדים לקויי למידה מתסכול, ייאוש ולעג מצד חבריהם ללא סיבה מוצדקת. העלאת המודעות לבעיה ולצורך באבחון מוקדם, שמה קץ למציאות עגומה זו עבור הילדים ושיפרה בצורה משמעותית את איכות חייהם ואת סיכוייהם לעתיד טוב יותר, וזוהי הצלחתה הגדולה ביותר של העמותה.

מבט לעתיד

עמותת ניצן שוקדת על מנת לשמור ולקדם את מעמדם של לקויי הלמידה במדינת ישראל וזכותם לשוויון הזדמנויות, ולפיכך, תמשיך העמותה גם בשנים הבאות לפתח סטנדרטים לאבחון ולטיפול עבור קהיליית המאבחנים והמטפלים בארץ וזאת, על בסיס הידע והניסיון אשר נצבר במהלך השנים המשמש גם כיום כאבן שואבת לכל העוסקים בתחום.

עמותות דומות

 • עמותת מרום: הוקמה בשנת 2000 במטרה לקדם את אוכלוסיית לקויי הלמידה המתקשה לממש את יכולתה במסגרת החינוך הפורמאלי. העמותה מעורבת בשלבים השונים בחייו של לקוי הלמידה – החל מהאבחון הראשוני דרך ליווי ועבודה בטיפול של הוראה מתקנת ואסטרטגית לימודים. עמותת מרום הינה גוף ציבורי הפועל ללא מטרות רווח, חברי העמותה פועלים מתוך אמונה כי כל אדם יכול להצליח בהינתן לו התנאים המתאימים לכך כחברה עלינו לשאוף לשוויון הזדמנויות אמיתי ולאפשר תנאים אלו.
 • עמותת לשם: הוקמה בשנת 1994 ע"י  אנשי מקצוע, הורים ואנשי ציבור על רקע הצורך של אוכלוסיית לקויי הלמידה. מטרות העמותה הן להקנות לאוכלוסייה ייחודית זו שוויון הזדמנויות אקדמאי, על מנת שיוכלו לסיים את לימודיהם באקדמיה עם אפשרות ללימודי המשך, לסייע להם להשתלב בכל תחומי החברה ולהפוך לאזרחים תורמים ונתרמים.
 • קרן טליה למען ילדים: הוקמה בשנת 2005 על מנת לסייע לילדים עם לקויות למידה ממשפחות מעוטות יכולת לקבל את הכלים החינוכיים החיוניים להצלחתם. מטרתה להגביר את המודעות הציבורית לגבי הקשיים והבעיות איתם מתמודדים צעירים הסובלים מפסוריאזיס ופסוריאזיס המלווה בדלקת פרקים, במטרה לשפר את הזמינות של הטיפולים החדשים ביותר.

ביביליוגרפיה

 • כץ עדי, "תרגיעו - על קבוצות התמיכה להורים באגודת ניצן", מעריב,14.3.2007, מוסף סגנון.
 • מרקוביץ-סלוצקר גלי, " רוב בתי הספר לא מעניקים ללקויי למידה את ההקלות המגיעות להם ", ישראל-פוסט, 19.3.2012.
 • עמית שי, "קבוצות חברתיות-רגשיות ב'ניצן' ", גל גפן-רחובות, 8.11.2012.
 • אתר אגודת "ניצן", תאריך כניסה: 24 בנובמבר 2013.
 • ראיון עם מר ג'אן יוסי , מנהל סניף נצרת עילית, עמותת "ניצן", 2013.

מילות מפתח

ניצן | לקות-למידה | עמותה-חינוך | יזמות-הורים | חינוך-מיוחד | שילוב-חברתי | אבחון-ילדים | הוראה-מתקנת | התנדבות

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.