דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 1 מדרגים

פרויקט חונכות בישראל – דף מידע

אסף מידע, עיבד וערך: שמעון משולם


נוצר ב-4/23/2012

 רקע כללי

הקמת הפרוייקט

פרויקט חונכות, או בשמו הנפוץ יותר פר"ח, הוא מיזם שהוקם בשנת 1972 ביוזמתו של ד"ר רוני עטר ממכון ויצמן למדע. עטר הציע תכנית למשרד החינוך בה נרתמים סטודנטים באוניברסיטאות לפרויקט לאומי של חונכות אישית, בתמורה להנחה בשכר הלימוד האוניברסיטאי. הפרויקט החל לרקום עור וגידים עם התערבותו של פרופסור חיים הררי שכיהן באותה עת כדיקן מדרשת פיינברג ללימודים מתקדמים במכון ויצמן למדע, אשר הפך לשותף משמעותי ואף העניק לה את השם פר"ח -פרויקט חונכות. (אתר פר"ח, 2012)

המבנה הארגוני של פר"ח

המבנה הארגוני של פר"ח מורכב ממועצת פר"ח והנהלת פר"ח. לפר"ח יש מנהלה ארצית המופקדת על 8 מנהלות אזוריות כאשר לכל איזור יש מנהל אזור אשר תחתיו פועלים מנהלי צוותים ויועצים חינוכיים. היועצים אחראים על הרכזים - שמנהלים קשר ישיר ורצוף עם החונכים והחניכים בפר"ח. (אתר פר"ח, 2012)

המעורבים בפרוייקט

חניכים

פר"ח מעניק הדרכה צמודה וליווי ברמה האישית והקבוצתית לאוכלוסיות חלשות וכן לילדים ונוער בעלי צרכים לימודיים ורגשיים שונים. המגוון כולל "ילדים בעלי צרכים לימודיים ורגשיים, מרקע חברתי-כלכלי חלש, וכן ילדים בעלי נכויות שונות, ילדים אשר הוריהם מרצים עונש מאסר, תלמידי תיכון מישובי פיתוח הנזקקים לעזרה בהכנה לבגרות וכן סטודנטים עיוורים או בעלי ליקויי למידה." (אתר פר"ח, 2012)

חונכים

"החונך מעניק לילד שאליו הוצמד תשומת לב, חום, דאגה וטיפול אישי. החונך משמש כמודל לחיקוי ומסייע לילד לממש את הפוטנציאל הגלום בו". (אתר פר"ח, 2012) 

רכזים

לרוב הרכזים הינם סטודנטים שפעלו בעבר כחונכים והתמודדו בעצמם עם האתגרים של החונכות. הרכזים מעבירים ליווי אישי פעם בחודש לחונכים. עוד לפני תחילת העבודה הרכזים עוברים 3 ימים מרוכזים הכוללים תכנים שונים על מנת להבין כיצד להתאים בין החונכים לחניכים וללוות את החונכות לאורך כל השנה האקדמית. (אתר פר"ח, 2012)

 סוגי חונכות בפר"ח

חונכות אישית

מסגרות חונכות אישית

- חונכות המיועדת לתלמידי תיכון הזקוקים לעזרה לימודית במקצועות הבגרות.

- חונכות וירטואלית המתקיימת דרך מיילים עם סטודנטים בוגרים בעלי צרכים מיוחדים.

- חונכות אישית לילדים מכיתות ב' -ו' וחונכות אישית בחטיבות הביניים.

- חונכות לש"ם: חונכות אישית המיועדת לסייע לסטודנטים עם לקויות למידה הלומדים באוניברסיטאות.

- חונכות אישית לילדים מכיתות ב' - ט' שאביהם אסיר או אסיר משוחרר.

- חונכות אישית עם ילדים ממשפחות שכולות.

- חונכות פר"ח מתמטיקה המספק עזרה לתלמידים מתקשים.

- חונכות אישית לילדי חינוך מיוחד הכוללת חניכה וירטואלית באמצעות מחשב.
(אתר פר"ח, 2012)

העזרים העומדים לרשות החונך

לרשות החונכים עומדת ספריית פר"ח שבה מתקיימות בכל ימות השנה מגוון פעילויות.  כמו כן עומדים לרשות החונכים דפי עזר בשם "שעשועלים", חוברת הדרכה לחונך הכוללת מידע רב על הדרכה ומגוון פעילויות בבית ובחוץ.

פעילויות חוץ בפר"ח: לאורך השנה פר"ח מקיים מספר פעילויות בימות חגי ישראל (כמו חנוכה ופורים). כמו כן ישנן מסיבות ופעילויות יצירה בשילוב עם משחקים.

חונכות קבוצתית

על מנת לספק את צרכיהם של החניכים בהתאם לכישוריהם של החונכים ועל מנת להגיע למספר רב של חניכים ככל הניתן מספקת פר"ח מגוון תוכניות קבוצתיות בהן פועלים החונכים הקבוצתיים במספר תחומים שונים ומגוונים כגון: מדעים, בריאות,  איכות הסביבה ועוד.

דוגמאות לכך:
• הטבע והסביבה: "תוכנית זו מעשירה את הילדים בידע תיאורטי על נופי הארץ, סוגי הצמחייה ובעלי החיים המצויים באזורים השונים. במהלך הקורס יוצאים הילדים לסיורי שטח לימודיים ודנים בשאלות ובבעיות אקולוגיות כגון זיהום הסביבה, חשיבות השמירה על הסביבה ועל משאבי הטבע ותכנון סביבתי זהיר."
• מרכזי העשרה: מרכזי העשרה פרוסים בעיקר בתוך ישובי פיתוח ושכונות מצוקה. מרכזים אלו מנוהלים על ידי סטודנטים שמארחים את החניכים והחונכים ומציעים להם עזרה בפעילות: השאלת ספרים ומשחקים, חוגי יצירה יומיים בהם בונים ויוצרים מוצגים וחפצים שימושיים בחיי החניך (כגון: קלמרים, שעוני קיר ועוד) , מחשבים ניידים ומשחקי מחשב, ערכות יום הולדת הניתנות לחניכים פעם בשנה, משחקייה המאפשרת מפגש מחוץ לבית החניך עם עוד חונכים וחניכים בשעות אחה"צ ומדי יום. 
(אתר פר"ח, 2012)

הגמול לחניכים ולחונכים בפר"ח

הגמול הכספי שמקבלים החונכים הוא שווה ערך לסכום שהוא כמעט חצי משכר לימוד אוניברסיטאי. בנימה אישית, מעבר לתחושת הסיפוק ומעבר לתחושת השליחות והנכונות לשנות - קיבלתי בפרויקט זה גם מראה על עצמי: איך אני פועל ומתפקד עם החניך, פועל בתיאום עם האפוטרופוס/ים של החניך ומקנה לו ערכים מוספים מעבר לעזרה האישית בלימודים בלבד.

ביביליוגרפיה

 • אתר פר"ח, תשע"ב, 2012.
 • ברוורמן א. "להתייחס להשקעה בהשכלה הגבוהה כאל השקעה בתשתית", אקדמיה (16) עמוד 3, 2005.
 • ראיון עם רכזת פר"ח אנה טורצקי.
 • ידע וניסיון אישיים במסגרת הפרוייקט.

מילות מפתח

חונכות-אישית | לימודים | אקדמיה | סטודנטים | בני-נוער | חניכים | השכלה | ליווי-אישי | מתמטיקה | טבע-וסביבה | מרכזי-העשרה | פריפריה

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.