דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר 4 מדרגים

תרבות הג'יפים בישראל – דף מידע

הג'יפ של שי
הג'יפ של שי
שי בחרוזי
אסף מידע עיבד וערך שי בחרוזי

נוצר ב-4/23/2012

ג'יפ - הגדרה

"ג'יפ (באנגלית Jeep) הוא מותג רכבי שטח של חברת דיימלר-קרייזלר. מקורו ברכב שטח שיוצר עבור הצבא האמריקני בתקופת מלחמת העולם השנייה, שלאחר מכן יוצר גם לשוק האזרחי. השם ג'יפ הפך, גם בשפה העברית, משם של מותגלשם גנרי לרכב שטח." (ויקיפדיה – ג'יפ)

"רכב שטח הוא כלי תחבורה המיועד לנסיעה בדרכים שאינן סלולות. חלק מרכבי השטח מיועדים לנסיעה בשטח בלבד, אך מרביתם מאפשרים גם נסיעה טובה למדי בכביש. במשמעותו הרחבה מתייחס המונח לכל סוג של כלי רכב, החל מאופנועים וכלה במשאיות בעלות מספר גלגלים רב. במשמעותו הצרה, מקובל להתייחס במונח 'רכב שטח' בעיקר לכלי רכב ארבע גלגליים." (ויקיפדיה – רכב שטח).

ניתן לומר כי רכב מוגדר כג'יפ מרגע שיש בו מערכות הנעה שאינן רק על-בסיס הגלגלים הקדמיים או האחוריים בלבד,אלא על-בסיס ארבעת הגלגלים, כלומר רכב בעל הנעה כפולה . תכונה זו חשובה ביותר בהתמודדות עם נסיעה בשטח היות והיא עוזרת לרכב להתגבר על הקושי באחיזה בקרקע ומייצרת יכולת הנעה לכל ארבעת הגלגלים. עם זאת, ישנן מערכות שונות של רכבי שטח המקנות יכולות מגוונות ושונות מרכב לרכב.

ההיסטוריה של הג'יפים בישראל

ההיסטוריה של הג'יפים בישראל מתחילה בראשית המאה ה-20 , עם החלת המנדט הבריטי ב-1918.
ראשוני הג'יפים שגיהצו את שבילי הארץ שבדרך היו אלו של קציני וסיירי הצבא של הוד-מלכותו, אשר היו כלי התחבורה המרכזיים שיכלו על דרכי העפר הנידחות שבפלשתינה. מאז ועד ימינו, עיקר השימוש בג'יפים בישראל היה רובו ככולו צבאי.

עם החלטת האו"ם על תכנית החלוקה ב-29 בנובמבר 1947 ותחילת מלחמת העצמאות, דרך סיום המנדט הבריטי והכרזת העצמאות ב-15 במאי 1948 ועד לסיום המלחמה במבצע "עובדה" ב-10 למרץ 1949, היו אלה סיירי הפלמ"ח וראשוני החיילים והמפקדים בצה"ל שעשו שימוש ברכבי השטח על-מנת להכריע את המערכה.

במהלך שנות ה-50 וה-60 שימש הג'יפ כחוד החנית בצה"ל בכל הקשור בשמירה על גבולות הארץ החדשה ולקח חלק ביחד עם הלוחמים בקרבות בסיני, רמת הגולן, ירושלים והשטחים.

ביוני 1967, במלחמת ששת הימים, שימש הג'יפ את הכוחות הלוחמים בגזרות השונות, כשהוא נותן יתרון של זריזות ומהירות בשטח לכוחות החלוץ והסיור שלפני הכוחות הלוחמים.כך גם באוקטובר 1973 במלחמת יום הכיפורים ובשנים 1982-1985 במלחמת לבנון הראשונה.

למעשה, רק לקראת סוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 התחילה האופנה של שימוש ברכבי שטח לתרבות של פנאי וטיולים.
כלי הרכב הראשונים בישראל ששימשו לטיולים בשטח מחוץ למסגרת הצבאית היו ג'יפים צבאיים שעברו ללבוש אזרחי - כאלה שסיימו את השימוש הצבאי ועמדו למכירה לאזרחים.

רק לקראת אמצע שנות ה-90 החל יבוא מסודר של רכבי שטח לישראל לשוק הפרטי.

הג'יפים הראשונים שיובאו לארץ לשוק הפרטי באופן מסודר היו ג'יפים אמריקאים של המותג jeep מבית קרייזלר ועלו הון תועפות.בשנת 1995 החלה חדירה של יותר ויותר רכבי שטח - בעיקר מארצות דרום-מזרח אסיה - ולקראת סוף שנות ה-90 כבר הייתה הצפה של רכבי שטח בכבישי ישראל.

בעשור הראשון של המאה ה-21, עם השינויים בהקלות למס לרכבי שטח ועליית מחירי הדלק, ועקב ההרעה במצב הכלכלי במשק הישראלי, חלה ירידה בכמות רכבי השטח החדשים שניקנו.

כמו-כן, במהלך השנים חלו שינויים רבים בסוג ובכמות המודלים שיובאו לארץ כתוצאה משינויים בביקוש ובדרישות של השוק הישראלי, כך שכיום ישנו מגוון רחב של סוגי ג'יפים בישראל, המתאים כמעט לכל סוגי האוכלוסייה.

סוגי הג'יפים בישראל

סוגי הג'יפים שיובאו לישראל

בניסיונם לקלוע לדרישותיו המשתנות של הצרכן הישראלי לאורך השנים, נתקלו יבואני הרכב בשיראל בקשיים רבים בכל הקשור לסוגי הג'יפים שיובאו לישראל.

חלק מהשיקולים שעמדו בפניהם בבחירת סוגי הג'יפים היו :

 • התאמת הדגמים למגוון תנאי השטח הגדול שיש לישראל להציעה.
 • התאמת הדגמים לדרישה של שילוב נוחות הנסיעה גם בכביש וגם בשטח.
 • שמירה על טווח מחירים שפוי ביחס לשוק הרכבים הפרטיים.
 • התמודדות עם העלייה המתמדת במחירי הסולר (עד להשוואה עם מחירי הבנזין) .
 • שינויים בתפיסת השטח של הג'יפאים בישראל – ממצב של נסיעות שטח קשות ואתגריות למצב של ביקורים בודדים בשטח (בעיקר עקב השינויים הכלכליים שחלו במשך השנים) .
 • הדרישה לרכבי שטח רכים וג'יפים יוקרתיים – תפיסה שהינה חדשה ביחס לדרישה לג'יפים בעבר.
 • שינויים לרעה בהקלות במס על רכישת רכב שטח – כיום מוכר רק לטנדרים.

כל אלה - כמו גם שיקולים אחרים - הביאו לכך שבמשך השנים יובאו לארץ דגמים שונים של רכבי שטח, כשבכל פעם יש ביקוש ל"טרנד" אחר בשוק .

חלוקה לקבוצות ומודלים

בישראל קיימים סוגים רבים של ג'יפים, החל מג'יפים רכים ועד לרכבי שטח בעלי יכולות טכניות גבוהות ביותר. למספר גדול של חברות יש דגמים רבים של רכבי שטח מסוגים שונים.

ישנה הבחנה בין סוגי הג'יפים על-פי היכולות הטכניות שלהם ועל-פי ביצועיהם הן בכביש והן בשטח. כמו-כן ישנה הבחנה בין סוגי הג'יפים לפי קטגוריות מחיר, שנת יצור, גודל, סוג ונפח מנוע, מערכות תומכות ועוד .

לרוב, היתרונות והחסרונות של כל קבוצה הן על-בסיס ההבדלים שבין מחיר הקניה והאחזקה, יכולת הביצועים בשטח ונוחות הנסיעה בכביש. ככל שיש עליה ביכולת הביצועים בשטח ובנוחות הנסיעה, כך תהיה עליה במחיר הקניה והאחזקה של הג'יפים השונים . כמו-כן, כל קבוצה נותנת מענה לצורך אחד של אוכלוסיית משתמשים , לרוב על-חשבון צורך אחר .

חשוב לציין כי סוגי הג'יפים בישראל משתנים מתקופה לתקופה והם פועל יוצא של שינויים בכלכלה ובחברה.

ניתן לחלק את סוגי הג'יפים בישראל על-פי הקבוצות הבאות:

ג'יפים רכים (ג'יפונים)

בקבוצה זו ניתן להכליל את הרכבים שיש להם יכולת טכנית מוגבלת לנסיעה בתנאי שטח קלים ביותר. לרוב מצוידים רכבים אלו במערכות בסיסיות ביותר של נסיעה בשטח והם אינם מתיימרים להיות בעלי יכולות טכניות גבוהות. הדגש ברכבים אלו יהיה על נסיעת כביש והן יתנו פיתרון בעיקר למי שהנגיעה שלהם בנסיעת שטח הינה מינורית ביותר, לדוגמא נסיעה על שבילי עפר ושבילי קק"ל.

עלות הקנייה והאחזקה שלהם היא לרוב גבוהה יותר מרכב פרטי רגיל, אך עדיין זולה ביחס לרכבי שטח.

בקבוצה זו נמצאים רכבים כגון : סובארו פורסטר, יונדאי טוסון, יונדאי 35 ix, ניסאן קשקאי, מיצובישי אאוטלנדר, טויוטה ראב 4, הונדה CRV, סקודה יאטי, פורד אדג' ודומיהם.

ג'יפים קלאסיים – החבר'ה הקטנים

בקבוצה זו ניתן להכליל את רכבי השטח שיש להם יכולת טכנית גבוהה לנסיעה בתנאי שטח מורכבים ושנפח המנוע שלהם הוא עד ל-2400 סמ"ק. רכבים אלה מצוידים במערכות מורכבות של נסיעה בשטח, המביאות אותם לביצועים טובים בצליחת מכשולים כגון קרקע טרשית, חול, בוץ, מעברי סלעים, עליות תלולות וכו' .

בנוסף, רכבי השטח מקבוצה זו נותנים מענה סביר לנסיעה בכביש. עם זאת, עקב נפח המנוע ומבנם הקטן יחסית, רכבי שטח אלה עדין מוגבלים ביכולת הטכנית שלהם לעומת "החבר'ה הגדולים" .

עלות הקנייה והאחזקה של רכבים אלה היא רק מעט יותר גבוהה מרכב פרטי רגיל.

בקבוצה זו נמצאים רכבי שטח כגון: סוזוקי סמוראי, סוזוקי ג'ימני, סוזוקי ויטרה, קאיה ספורטאז', לאדה ניבה, דייהטסו טריוס, ודומיהם.

ג'יפים קלאסיים – החבר'ה הגדולים

בקבוצה זו ניתן להכליל את רכבי השטח שיש להם יכולת טכנית גבוהה מאוד לנסיעה בתנאי שטח מורכבים ביותר ושנפח המנוע שלהם הוא מעל ל-2500 סמ"ק. רכבים אלה מצוידים במערכות שונות ומגוונות ובמכלולים רבים, הן מכאניים והן אלקטרוניים, כשמטרתם אחת – להביא את רכב השטח לביצועים מקסימאליים בכל הקשור להתמודדות עם כל תנאי השטח הקיימים.

בנוסף, רכבי השטח מקבוצה הינם נוחים מאוד והם משלבים באופן אופטימאלי בין הנסיעה בשטח לנסיעה בכביש.
עלות הקנייה והאחזקה של רכבי שטח אלה הינה יקרה מאוד ביחס לרכב פרטי רגיל.

בקבוצה זו נמצאים רכבי שטח כגון: טויוטה לאנד קרוזר, מיצובישי פאג'רו, ניסאן פטרול, ניסאן טראנו, איסוזו טרופר, לאנד-רובר דיסקברי, פורד אקספלורר, יונדאי טרקאן ודומיהם.

ג'יפים קשוחים

בקבוצה זו ניתן להכליל את רכבי השטח שיש להם יכולת טכנית גבוהה מאוד לנסיעה בתנאי שטח מורכבים ביותר ושמשמים בעיקר כרכבי עבודה מקצועיים.

רכבי שטח אלה הם לרוב בעלי מספר מקומות ישיבה גדול ומטרתם להוביל כמות רבה של אנשים בתנאי שטח קשים ולאורך זמן שימוש רב. רכבי שטח אלה מצטיינים בעמידות גבוהה בכל הקשור למרכבי הרכב השונים ובעומסי העבודה הקשים המופעלים עליהם.

לרוב הנסיעה ברכבים אלה אינה מצטיינת בנוחות יתר ועלות הקנייה והאחזקה שלהם היא גבוהה ביותר.

בקבוצה זו נמצאים רכבי שטח כגון: סופה, cj סיקס, לאנד-רובר דיפנדר, טויוטה לאנד קרוזר 75, טויוטה לאנד קרוזר 100, האמר H1 , מרצדס G500, רנגלר רוביקון ודומיהם.

טנדרים שטח

בקבוצה זו ניתן להכליל את רכבי השטח שהם למעשה טנדרים בעלי מערכת הנעה כפולה. לרוב, טנדרים אלה הם בעלי יכולות טכניות גבוהות וחלקם אף משלבים נוחות גבוהה של נסיעה בשטח ובכביש.

קבוצה זו של רכבי שטח נועדה בעיקר למי שהעיסוק שלהם משלב בין עבודה מקצועית המצריכה הובלה וסחיבה של ציוד לבין הצורך בנסיעה בשטח.

עלות הקנייה והאחזקה של טנדרים אלה היא גבוהה יותר ביחס לטנדרים שאינם בעלי יכולת נסיעה בשטח.

בקבוצה זו נמצאים טנדרים כגון: טויוטה היילקס/ויגו, מיצובישי מאגנום/האנטר, איסוזו איפון/דימקס, שברולט סילברדו, פורד 350F , מאזדה B2500, ניסאן וו'ינר/נווארה ודומיהם.

ג'יפים מנהלים ויוקרה

בקבוצה זו ניתן להכליל את רכבי השטח שהם למעשה רכבי פאר ושלרוב הקשר בניהם ובין נסיעה בשטח הוא מקרי ביותר. מדובר ברכבים גדולים ומפנקים המשמשים בעיקר את העשירון העליון ומצטיינים באבזור יוקרתי ומפואר. עם זאת, חלקם עדין מסוגל לביצועים לא רעים בתנאי שטח סטנדרטיים.

עלות הקנייה של רכבים אלה היא גבוהה ביותר ונוחות הנסיעה בהם היא מקסימאלית.

בקבוצה זו ניתן למצוא רכבי פאר כגון: לקסוס 350 RX, מרצדס ML320, אאודי Q7, ראנג'-רובר, B.M.W X5 , פולקסוואגן טוארג, האמר H3, פורשה קאיין ודומיהם.

התאמת הג'יפים לסוגי השטח

ככלל, רוב הג'יפים מיועדים להתמודד עם כמעט כל סוגי השטח הקיימים.

עם זאת, היכולת של הג'יפים הרכים להתמודד עם תנאי דרך קיצוניים היא מוגבלת ביותר לעומת הג'יפים הקשוחים. ניתן לסווג את ההתאמה של הג'יפים לשטח בהתאם למדרג שבין היכולת הטכנית של הג'יפ לאתגר שמציב השטח:

ג'יפים רכים ורכבי יוקרה

שבילי עפר קלים, קרקע מהודקת, עליות וירידות קלות.

ג'יפים קלאסיים (קטנים/גדולים) וטנדרים

קרקע טרשית, בוץ, מעברי מים, חול ודיונות, סלעים ובולדרים, עליות קשות וירידות תלולות.

ג'יפים קשוחים

כל סוגי השטח, מהקלים ביותר ועד הקשים והמאתגרים ביותר.

השימושים השונים של הג'יפים בישראל

הג'יפים בישראל משמשים לתחומים רבים, אך בגדול ניתן לחלק אותם לשתי קטגוריות עיקריות:

פנאי וטיולים

ג'יפים שהשימוש העיקרי בהם הוא לנסיעה בשטח שמטרתה היא הנאה ובילוי זמן איכות בטבע. בקטגוריה זו ניתן להכליל את הג'יפים הרכים ואת הג'יפים הקלאסיים.

עם זאת, ישנם כמה מעטים המשתמשים למטרה זו גם בג'יפים קשוחים.

שימוש מקצועי

ג'יפים שהשימוש העיקרי בהם הוא לצורכי עבודה, החל מהובלת ציוד ואנשים בשטח ועד לשימושים ספציפיים כמו חילוץ והצלה, פעולות אכיפה ושימושים צבאיים.

לרוב, השימוש לצרכים אלה נעשה על-ידי הג'יפים הקשוחים והטנדרים-שטח. 

תיבת הילוכים: ידנית או אוטומטית ?

ראשוני הג'יפים שהגיעו לישראל – כמו גם הרכבים הפרטיים הרגילים - היו מצוידים בתיבת הילוכים ידנית. למרות שעם השנים חל שינוי לטובת השימוש בתיבות הילוכים אוטומטיות ברכבים פרטיים, בכל הקשור לג'יפים ההעדפה בקרב הישראלים הייתה עדין לתיבת הילוכים ידנית.לקראת סוף שנות ה-90 חלה חדירה של רכבי שטח המצוידים בתיבות הילוכים אוטומטיות לתוך השוק הישראלי.כיום כמעט ולא ניתן לרכוש דגמים של ג'יפים המצוידים בתיבת הילוכים ידנית ורובם המוחלט של הג'יפים בישראל מצויד בתיבת הילוכים אוטומטית.

ההעדפה של תיבת ההילוכים הידנית נובעת מהיכולת של תיבת הילוכים זו לשלוט באופן טוב יותר על יחס הכוחות של המנוע ברכב השטח, ובכך להעניק לנהג שליטה טובה יותר על הנסיעה בשטח.

עם זאת, יותר ויותר נהגי ג'יפים מעדיפים את הנוחות והרציפות שבנהיגה ברכב שטח המצויד בתיבת הילוכים אוטומטית, בעיקר לנוכח העובדה כי רוב הנסיעות של הג'יפים הם על הכביש. 

 הג'יפאי הישראלי

הג'יפ כסמל לסטאטוס ומעמד חברתי-כלכלי

המרכיב הפיננסי הינו חלק חשוב בבעלות על רכב שטח, בעיקר עקב המחיר הגבוה של קניית הרכב ואחזקתו.
כפועל יוצא מכך, ניתן לאפיין את בעלי רכבי השטח בישראל כאוכלוסייה עמידה ברמה הכלכלית.

בנוסף, בקרב בעלי הג'יפים בישראל קיים קשר הדוק בין סוג הג'יפ לבין הסטאטוס החברתי-כלכלי של אותם אנשים. הדבר בא לידי ביטוי בבחירה של סוג הג'יפ, המודל, שנת הייצור ואפילו הגודל ...

ככל שהג'יפ יותר גדול, מפואר, חדש ו"קשוח" יותר, כך גם הבעלים שלו – גדול, חזק, עשיר ומוצלח !
ככל הג'יפ יותר קטן, ישן, ו"רך" יותר, כך גם הבעלים שלו – קטן, חלש, עני ומרוד ... 

סוגי הג'יפים והאנשים בחברה הישראלית

ההבדלים בין סוגי הג'יפים קשורים גם להבדלים בין האנשים בחברה הישראלית:

הג'יפים הרכים הם אלו המתאימים יותר למי שהינם אנשי משפחה וחובבי טבע מושבעים, המעדיפים את החוויה של הטבע על-פני החוויה המוטורית.

הג'יפים הקלאסיים הקטנים הם אלו המתאימים לחברה צעירים, המחפשים את האתגר וההנאה שבנסיעה בשטח ובמינימום השקעה כספית.

הג'יפים הקלאסיים הגדולים הם אלו המתאימים למי שהינם אנשי קריירה בעלי יכולת כלכלית טובה ושרוצים לשלב את ההנאה שבשני העולמות – הנסיעה בשטח והנסיעה בכביש.

הג'יפים הקשוחים הם אלו המתאימים למי שהשטח הוא עולמם ושרוצים להיות מסוגלים להתמודד עם כל אחד ואחד מהאתגרים שש לו להציע.

הג'יפים המפוארים הם אלו המתאימים לעשירון העליון ולמי שעבורם הרכוש הוא סמל של מעמד גבוה. 

ג'יפים והשירות הצבאי

בישראל יש קשר בין השירות הצבאי לבין תרבות הג'יפים.

ככלל, ניתן להגיד כי תרבות הג'יפים בישראל מושפעת באופן ישיר מהשירות הצבאי ואף יותר מזה - רבים מבעלי הג'יפים בישראל נחשפו לראשונה לעולם הג'יפים תוך כדי שירותם הצבאי.

ההסבר לקשר הנ"ל נעוץ בכך שצה"ל (כמו גם צבאות רבים אחרים בעולם) עושה שימוש ניכר בג'יפים לצרכיו המבצעיים, החל משינוע כוחות, דרך תרגילי סיור, ועד למבצעים בעורף האויב.

מי לא מכיר את הסיפור על סיירי הפלמ"ח במבצע עובדה ? מי לא ראה את לוחמי סיירת מטכ"ל רכובים על הג'יפים בדרכם לשחרר את בני הערובה באוגנדה בסרט "מבצע יונתן" ?

הסבר נוסף הוא בתרבות המאצ'ו המאפיינת את השירות הצבאי, ושנשקפת גם בתרבות הג'יפים בישראל:
לכולנו יש את תדמית ה"זאב הבודד" המסוקס הנע בערבות אל עבר השקיעה כשהוא רכוב בג'יפ ... 

ההבדלים בין גברים לנשים

ההבדלים העיקריים בתחום הג'יפים בישראל בין נשים לגברים באים לידי ביטוי בעיקר בכמות הנשים המשתמשות בג'יפ כרכב שטח ובסוגי הרכבים של הנשים הנ"ל.

לרוב נשים יבחרו בג'יפים הרכים על-פני הג'יפים הקלאסיים הקשוחים והטנדרים. העדפה זו נובעת מכך שהרבה נשים רואות ברכבים הגדולים איום בכל הקשור לנהיגת הרכב – גם בכביש וגם בשטח, לעומת הג'יפים הרכים שהנהיגה עליהם אינה שונה מנהיגה ברכב פרטי רגיל.

היבט נוסף הוא בכך שהנהיגה בג'יפ נחשבת למאצ'ואיסטית ומתאפיינת בהרבה אגו, דבר שבא פחות לידי ביטוי בקרב נשים. "למה לנסות ולעבור על כל המכשולים האלה כשאפשר לעבור מסביב" – שאלה שנשאלת הרבה על-ידי נשים בראותן את הגברים מנסים להוכיח לעצמם ולסובבים כי הג'יפ שלהם הכי קשוח ושהם הנהגים הכי טובים ...
עם זאת, ישנם כמה נשים הנמשכות לתחום הג'יפים ושנהנות מהאתגר והחוויה שבנהיגת שטח.

בשנת 1999 הושק הפרויקט "מלכת המדבר" שהיה הראשון מסוגו בתחום הג'יפים בישראל והיחיד שפנה לאוכלוסיית הנשים בצורה בלעדית. המדובר הוא במסע ג'יפים מאורגן ליעדים שונים בעולם ושמיועד לנשים בלבד. המסע כולל נהיגת שטח, פעילות אתגרית וגיבוש קבוצתי, וכל זאת בפרק זמן של שבוע עד שבועיים של שטח נטו .
מאז ועד היום ישנה מסורת שנתית של "מלכת המדבר" ביעדים שונים בעולם, ואלפי נשים בישראל כבר זכו להשתתף במסעות הנ"ל ולחזק את הקשר שבין נשים לנהיגת שטח.

 היחס הכמותי בין נשים לגברים  

כמו לנתונים רבים בתחום תרבות הג'יפים בישראל, גם לנתון הנ"ל אין מספרים מדויקים, אך בהחלט ניתן לומר כי היחס בין נשים לגברים בקרב בעלי הג'יפים הוא כמעט ולא פרופורציונאלי ביחס להתפלגות המגדרית בחברה הישראלית. על פי הערכה, מדובר רק בכמה עשרות אחוזים בודדים מקרב כלל בעלי הג'יפים בישראל שהן נשים, שמתוכן רק כמה אחוזים בודדים של נשים המשתמשות בג'יפ לנסיעת שטח.

 תרבות הג'יפים של הישראלים בחו"ל

כפועל יוצא של תרבות הג'יפים בישראל, כך גם ההשלכות על תרבות הפנאי של הישראלים בחו"ל. הדבר מתבטא בביקוש רב של מטיילים ישראלים בחו"ל לטיולי ג'יפים ביעדים השונים. כתוצאה מכך התפתחה במהלך השנים האחרונות נישה של טיולי ג'יפים לישראלים לארצות שונות, טיולים שלאו דווקא מכוונים למי שהם בהכרח בעלים של רכבי שטח.

כל מי שמעוניין יכול להירשם לטיולי ג'יפים המתבצעים בחו"ל ושלרוב אינם דורשים ידע מוקדם בנהיגת שטח. החברות המבצעות את הטיולים הנ"ל דואגות לכך שבכל אחד מהיעדים יעמדו לטובת המטיילים ג'יפים מקומיים מסוגים שונים, מדריכי שטח מומחים, צוות טכני מקצועי ולוגיסטיקה מלאה.

רמת הקושי של הטיולים הנ"ל משתנה מיעד ליעד ולרוב ניתנת להתאמה לרמת המטיילים.

גם מי שאינו חובב שטח מושבע, ואינו רואה בחוויה המוטורית את עיקר ההנאה בטיול, לא יוכל להתכחש ליתרונות של הג'יפים בכל הקשור לטיולים לעומק השטח - או כפי שהם נקראים בשפה המקצועית - טיולים גיאוגראפיים - והעלויות של הטיולים הנ"ל הן רק מעט יקרות יותר מטיול מאורגן בפורמט רגיל.

מי שרוצים ליהנות מחוויה יותר אתגרית מטיול ג'יפים רגיל ואינם מוכנים לוותר על הג'יפ הפרטי שלהם, יכולים לטייל במגוון רחב של יעדים בחו"ל באופן עצמאי ועל-בסיס רכבי השטח שלהם.

עלויות השינוע והלוגיסטיקה הכרוכות בטיול שכזה הן אומנם גבוהות ביותר, אך כפי שאומרים הבולגרים – "בעיה שלא ניתן לפתור עם כסף, אפשר לפתור עם הרבה כסף..."

ג'יפים וכלכלה

עלות הקנייה של ג'יפ

מחיר הקניה של ג'יפ בישראל – כמו גם מחיר הקניה של כל רכב פרטי בישראל - הינו מגוון ביותר ותלוי בכמה וכמה משתנים, החל מדגם ומודל, שנת ייצור, מס' בעלים, קילומטראז', מצב מכני, ועוד. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי מחיר הקניה של הג'יפים לעומת הרכבים הפרטיים באותו יחס של נתונים הינו גבוה יותר בכ-20 עד 40 אחוזים.

טווח המחירים של הג'יפים בישראל נע בין 20,000 ₪ ל-2,000,000 ₪ ...

משקל נוסף במחיר הקניה של ג'יפים יש לתוספות ושיפורים ספציפיים שנעשו לכל ג'יפ וג'יפ על-ידי בעליהם הקודמים.

  עלות האחזקה של ג'יפ

נתון נוסף שיש לקחת בחשבון בקניית ג'יפ הוא האחזקה היקרה של רכבים מהסוג הזה. לרוב מדובר בתוספת משמעותית של מחיר האחזקה השנתי לעומת רכב פרטי רגיל, וזאת היות ומדובר ברכבים בעלי רכיבים מיוחדים ושחשופים לבלאי מואץ וגבוה עקב הנסיעה בשטח.

בנוסף, פער המחירים הגבוה באחזקה של רכב שטח בא לידי ביטוי גם במחיר האגרה השנתית, ביטוח החובה, הביטוח המקיף והתשלום על הטסט.

כל אלה ביחד עושים את עלות האחזקה של רכב שטח לעומת רכב פרטי ליקרה יותר בכמה עשרות אחוזים לשנה.

 שינויים והשפעות כלכליות

לשינויים הכלכליים שחלו במדינת ישראל - בעיקר ביוקר המחייה - יש השפעה ניכרת על תרבות הג'יפים בישראל. ככל שיוקר המחייה הוא יקר יותר וככל שהמצב הכלכלי הוא קשה יותר, כך גם ה"נגיסה" בבעלי הג'יפים בשיראל, וזאת היות והרכבים הנ"ל הם זללני דלק ועלות הקנייה והאחזקה שלהם היא יקרה יותר ביחס לרכבים הפרטיים. בנוסף, הג'יפים - שנחשבים למותרות - היו הראשונים לוותר עליהם במאמץ של משקי-הבית בישראל לחסוך בהוצאות. כל זה הביא לכך שלאורך השנים פחות ופחות אנשים בישראל קונים ומחזיקים בג'יפים.

 דלק: בנזין או סולר ?

סוגיה נוספת בתחום הכלכלי היא הבחירה בין מנועי דיזל למנועי בנזין – בחירה שהשתנתה במהלך השנים.
באמצע שנות ה-90 חל מהפך בכל הקשור לסוג המנוע של הג'יפים. עד אז היה נהוג לייבא לישראל ג'יפים בעלי מנוע בנזין בלבד, אולם המחיר הנמוך של הסולר בישראל וההקלה במס לרכבי שטח הביאו לכך שכמעט כל הדגמים שיובאו לארץ במהלך תקופה זו ואילך היו ג'יפים בעלי מנוע דיזל המונעים על-ידי סולר.

דוגמא טובה לשינוי הנ"ל באה לידי ביטוי בכמות רכבי השטח ממודל "פורד אקספלורר" – רכב שטח אמריקאי בעל מנוע בנזין בנפח 4,000 סמ"ק - שיובאו לארץ בשנים 1996-1997 : המדובר הוא ב-17 כלי רכב בלבד! נתון זה מפתיע במיוחד לאור העובדה כי בתחילת שנות ה-90 זכה מודל זה לתואר "רכב השטח הנמכר ביותר בארצות הברית" ... "מהפכת הדיזל" (כפי שהיא כונתה בארץ) הביאה לכך שהיבוא של ג'יפים כדוגמאת האקספלורר לישראל הופסק לחלוטין.

אולם, עם תחילת שנות ה-2000 - כשמחירי הסולר בישראל החלו לעלות ולהאמיר עד כדי השוואה עם מחירי הבנזין וההקלות במס לרכבי שטח הצטמצמו רק לטנדרים-שטח – החלה מגמה של יבוא מחדש של ג'יפים בעלי מנוע בנזין מצד אחד וירידה ביבוא של ג'יפים בעלי מנועי דיזל גדולים מצד שני.
כך קרה שלפני כמה שנים חודש גם היבוא של דגם האקספלורר לישראל.

נתון נוסף שהביא להעדפה של מנועי בנזין על-פני מנועי דיזל הוא הזיהום הגדול יותר שיוצרים מנועי דיזל לעומת מנועי בנזין – נטבח נוסף בתחום השמירה על הטבע שבא לידי ביטוי בתרבות הג'יפים בישראל.

 כמות הג'יפים בישראל

על-פי הלמ"ס , כמות הג'יפים בישראל ביחס לכמות הרכבים הכללית אינה ידועה היות והחל משנת 1978 אין הבחנה בין רכב דו-שימושי לרכב פרטי. עם זאת, ניתן להעריך כי כמות רכבי השטח (כולל ג'יפים רכים) בישראל ביחס לכמות הרכבים הכוללת נעה בין 8 ל-10 אחוזים.

בשנים האחרונות חלה עלייה בכמות הג'יפים בישראל, וזאת בעיקר עקב כניסת הג'יפים הרכים כאלטרנטיבה לג'יפים הקלאסיים. כיום, רכבים אלה הם המובילים מכירות בתחום רכבי השטח, ומהווים את החלק העיקרי בנתח השוק של הג'יפים.

ג'יפים וסביבה

מודעות סביבתית

ארגונים ירוקים רבים טוענים כי הג'יפים בישראל מהווים גורם שלילי ביותר בכל הקשור לאיכות הסביבה ולשמירה על הטבע. השקפה זו נובעת מכך שרוב רכבי השטח נמצאים במקום גבוה בדירוג של כמות הפליטה של גזים מזהמים, ושהפוטנציאל של בעלי רכבי השטח לפגיעה בטבע הינו אדיר.

לעומת זאת, יש הטוענים מנגד כי האוכלוסייה של בעלי הג'יפים בישראל היא דווקא בעלת מודעות סביבתית גבוהה וכי יש מאמץ גדול לשמירה על הטבע בקרב אוכלוסיה זו.

שמירת טבע

ניתן לומר כי בשימוש לא זהיר אכן יכולים הג'יפים להביא לפגיעה קשה בטבע, אך הדבר תלוי בבעלי הג'יפים עצמם. ככל שתהיה יותר מודעות בקרב בעלי הג'יפים לנושאים הקשורים בשמירת טבע כך ניתן יהיה לצמצם את הפגיעה בטבע ע"י הג'יפים.

על מנת ליישם תפישה זו יש להקפיד על כמה כללים פשוטים :

 • נסיעה בשמורות טבע על-גבי שבילים מסומנים בלבד.
 • אי כניסה/תנועה/שהייה בשמורות טבע בשעות החשיכה.
 • חנייה ולינה בשמורות טבע בחניונים המורשים בלבד.
 • איסוף הפסולת והאשפה מהשטח.

 אהבת הארץ

לדעת רבים, תרבות הג'יפים בישראל מקרבת בין המטיילים לטבע ותורמת רבות לאהבת הארץ. ככל שמטיילים נחשפים יותר לפינות החמד ולנופים המגוונים שיש לארצנו להציעה, כך עולים הזיקה החיבור והשייכות שלהם למולדת. הנסיעה בג'יפים מביאה למצב שבו השטח והנופים הופכים להיות הרבה יותר נגישים ובכך היא מחזקת את הקשר הנ"ל.

ג'יפים - תכלס בשטח

הידע הטכני הדרוש לנהיגת שטח

לכאורה, אין שום ידע טכני מוקדם הדרוש למי שרוצה לחוות את הנהיגה בג'יפ בשטח. יתרה מזאת, על-פי החוק במדינת ישראל, כל מי שהינו בעל רישיון נהיגה על רכב פרטי יכול לעלות על כל סוג של ג'יפ המותר לרישיון זה ולנהוג בו בכל סוג של שטח ללא הגבלה כלשהי.

עם זאת, ישנו יתרון עצום למי שירחיב ויעמיק בתחום של הכרת המכלולים השונים של רכבי השטח, הן בתיאוריה והן הלכה למעשה. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בצורה שבא פועלים מכלולים אלה בזמן הנהיגה בשטח והיכולת של הנהג לשלוט בהם על-מנת להביא למיצוי היכולת הטכנית של הג'יפ.

על-מנת ליישם את הרעיון הנ"ל, ניתן להתחיל בקריאה על המכלולים השונים של רכבי השטח באתרי האינטרנט השונים ובספרות הכתובה, להמשיך בהשתתפות בקורסים מקצועיים לנהיגת שטח ולסיים בתרגול עצמאי בנהיגת שטח בתנאים שונים. בסופו של דבר, ככל שהנהג צובר יותר ניסיון כך משתפרת יכולת הנהיגה שלו בשטח.

 ציוד נילווה לשטח

ישנן תפיסות שונות לגבי סוג וכמות הציוד הנלווה הדרוש ליציאה לשטח. יש מי שגורסים כי כל מה שנחוץ הוא רק הנהג והג'יפ ותו לא. לעומתם, יש מי שטוענים כי אין לצאת לשטח ללא ציוד מכאני כבד הכולל חלקי חילוף לכלל מכלולי הרכב, ציוד מחנאות שלם, טלפון לווייני, ערכות חילוץ והצלה, מטבח נייד וגנראטור.

להלן רשימת ציוד נלווה המכילה את כל מה שדרוש ליציאה לשטח לפרק זמן של יותר מיום אחד, והמבוססת על ניסיון רב שנים של כותב שורות אלו:

ציוד אישי

 • כובע ומים
 • קרם הגנה
 • טלפון נייד + מטען לרכב
 • מפות רלוונטיות
 • מצלמה
 • פנס + סוללות
 • משקפי שמש
 • משקפת
 • אולר קטן
 • כלי כתיבה

ביגוד להחלפה

 • 2 זוגות מכנסיים
 • 2 חולצות קצרות
 • 1 חולצה ארוכה
 • 2 זוגות תחתונים
 • 2 זוגות גרביים
 • 1 ז'קט פליז
 • 1 מעיל גשם קל
 • כובע גרב וכפפות
 • מגבת וכלי רחצה
 • נעליים להחלפה

ציוד מחנאות קל

 • ג'ריקן מים
 • שק שינה
 • אוהל
 • ערכת עזרה ראשונה
 • ערכת תפירה
 • מחצלת
 • ערכת קפה + מצית
 • סיר/מחבת
 • סכו"ם וכוסות
 • קופסאות שימורים
 • פנס גדול + סוללות/מטען
 • שקיות אשפה גדולות
 • חומר דוחה יתושים
 • חבל 8 מ"מ x 8 מטר

ציוד טכני וציוד לחילוץ

 • גלגל רזרבי + ג'ק + כלי נהג
 • ערכת מפתחות ברגים
 • 2 רצועות גרירה לרכב
 • 4 שאקלים לגרירה
 • חבל 10 מ"מ x 10 מטר
 • איזולירבנד
 • אזיקונים
 • פלאייר
 • מברג
 • פטיש
 • גרזן
 • את חפירה
 • כבלי הנעה
 • ערכה לתיקון תקרים
 • כפפות עבודה 

אזורי ומסלולי הטיול המועדפים

מסלולי הטיול המועדפים על-ידי בעלי הג'יפים בישראל הינם מגוונים מאוד.
עובדה זו נובעת מכך שבישראל יש מגוון רחב ביותר של נופים וסוגי שטח שונים, המעניקים חוויית נהיגה מושלמת לכל בעלי רכבי השטח.

איזור הצפון וההרים מאופיין בקרקע טרשית בוץ ומעברי מים, איזור המרכז מאופיין בשדות ירוקים ופריחה מרהיבה, והדרום מספק מרחבים פתוחים של חול דיונות ומעלות רבים.

מדובר בגן עדן לבעלי רכבי שטח הקיימים כל סוגי השטח האפשריים: שבילי עפר, חול, דיונות, מעברי מים, קרקע טרשית, סלעים, בולדרים, עליות קשות וירידות תלולות.

ניתן לחלק את ישראל לשלושה אזורי טיול ראשיים, שלכל אחד מהם יש נופים, סוגי שטח ואופי שונים:

אזור הצפון

באזור זה נכללים כל מסלולי הטיול שנמצאים מצפון לקו חיפה, עמק זבולון ועמק יזרעאל.  האזור מאופיין בנוף הררי ירוק-עד, עמקים תלולים, נחלים זורמים, שדות חקלאיים פוריים, יישובים מבודדים, אתרי נופש ואטרקציות רבות. 

אזור הצפון מציע מסלולי טיול רבים (שלעיתים אף משולבים עם מים) ונחשב לנגיש ביחס למרחקי הנסיעה בישראל. כל אלה מושכים אליו המון מטיילים, כולל ג'יפאים מכל הסוגים.

סוגי השטח שאזור מציע לג'יפים כוללים דרכי עפר, קרקע טרשית, מעלות קשים, בוץ ומעברי מים.

היכולת לשלב באזור זה בין מסלולים של נהיגת שטח בעלי עבירות טכנית בינונית עד קשה לבין מסלולי הליכה קצרים ומרעננים תורמת רבות לפופולאריות של אזור זה בקרב בעלי רכבי השטח השונים.

יתרון נוסף של אזור הצפון הוא ביכולת למצות אותו בטיול בטווח של יום עד יומיים ובזמן ומרחק נסיעה קצרים יחסית, כך שגם מבחינה כלכלית זהו אזור נוח.

מבין מסלולי הטיול המושכים ביותר באזור זה ניתן לציין את אלו שברמת הגולן, נחל דישון, רמת פורייה, רמות יששכר, נחל תבור, הגלבוע והכרמל.

אזור המרכז

באזור זה נכללים כל מסלולי הטיול שנמצאים מדרום לקו זיכרון יעקוב ויקנעם, ומצפון לקריית גת ואשקלון. אזור זה כולל את שטחי יהודה ושומרון, אך אינו כולל את מדבר יהודה. האזור מאופיין בנוף הררי מתון, גבעות קמורות, מרחבים פתוחים, דיונות (חולות ים), חופים, רצף של יישובים עירוניים וישובי פריפריה מבודדים.

למרות היותו מיושב יחסית, עדין מצליח אזור המרכז להיות אטרקטיבי לאוכלוסיית המטיילים בישראל, כולל בעלי רכבי השטח – בעיקר אלו שבבעלותם ג'יפים רכים.

סוגי השטח שאזור זה מציע לג'יפים כוללים דרכי עפר, קרקע טרשית, בוץ, מעברי מים ודיונות. היכולת לנסוע ולטייל באזור זה בדרכי עפר קלילות, כמו גם הנגישות המרבית שלו לרוב האוכלוסייה, הופכים את אזור המרכז ליעד פופולארי בקרב בעלי רכבי השטח בישראל.

יתרון עצום של אזור המרכז הוא ביכולת לטייל בו בפרק זמן של כמה שעות – יתרון שהוא גם כלכלי.

מבין מסלולי הטיול המושכים ביותר באזור זה ניתן לציין את אלו שבהרי יהודה ופרוזדור ירושלים, הר חורשן, רמות מנשה, מקורות הירקון, יער בן שמן, עמק האלה וחולות ניצנים.

אזור הדרום

באזור זה, שהינו הגדול ביותר משאר אזורי הארץ, נכללים כל מסלולי הטיול שמדרום לקו אשקלון וקריית גת. אזור זה כולל בתוכו גם את מדבר יהודה. האזור מאופיין ברובו בנוף צחיח ושומם, מדבריות מסוגים שונים, הרים גבוהים, עמקים רחבים, נחלים וואדיות יבשים, מרחבים פתוחים עצומים וישובים מעטים ומבודדים.

עקב היותו מרוחק, מבודד, קיצוני ומאתגר, אזור הדרום מושך אליו קהל רחב של מטיילים בכלל וג'יפאים בפרט. מתוך כלל אוכלוסיית בעלי רכבי השטח בישראל, אלה הנמשכים יותר לסביבה המדברית של אזור הדרום הם בעלי הג'יפים הקלאסיים והקשוחים, שכן להם יש עדיפות ביכולת הטכנית של הג'יפים.

רוב סוגי השטח שאזור זה מציע לג'יפים כוללים דרכי עפר ארוכות, חולות ודיונות, קרקע טרשית, עליות וירידות תלולות, מעלות קשים במיוחד, סלעים בולדרים והרבה אתגר ...

היכולת של רכבי השטח לגמוע מרחקים גדולים בזמן קצר וההתמודדות עם תנאי הסביבה והדרך הקשים של אזור הדרום, כמו גם המרחק הגדול וחוויית הניתוק שהוא יוצר, מביאים לכך שאזור זה הוא מהמבוקשים והמושכים ביותר בקרב בעלי הג'יפים בישראל.

משך הטיול באזור הדרום נע בין יומיים עד לחמישה ימים והוא נחשב לטיול השטח האולטימטיבי... עם זאת, ניתן למצוא באזור הדרום גם כמה מסלולי טיולים ברמה טכנית בינונית ושאינם כרוכים במאמץ ואתגר מורכב. לרוב נמצאים מסלולי טיול אלה בחלקו הצפוני של הנגב.

מבין מסלולי הטיול המושכים ביותר באזור זה ניתן לציין את אלו שבהרי אילת, בקעת סיירים, נחל פארן, נחל נקרות, נחל ובקעת צין, מכתש רמון, עזוז, חולות חלוצה, חבל הבשור, ביתרונות רוחמה, חבל יתיר, חבל לכיש, מישור עמיעז, בקעת קנאים, מדבר יהודה ומצוק ההעתקים.

לקריאה נוספת

ספרות כתובה בנושא הג'יפים בישראל 

מי שיעדיף ספרות כתובה על-פני דפי מידע באינטרנט, יוכל למצוא מידע רב על ג'יפים בישראל בעיקר בספריו של אבירם ברקאי. במשך השנים הוציא לאור ברקאי ספרים רבים העוסקים בתחום הג'יפאות בישראל, כשרובם משמשים בעיקר כספרי טיולים. ספרים אלה נועדו למי שמעדיפים לצאת לשטח באופן עצמאי ורוצים ליהנות ממסלולים מוכנים, עצות לנהיגה וחילוץ ומידע כללי על אזורי הטיול.

בנוסף, ברקאי הוציא לאור גם את הספר "מדריך החילוצים השלם" – מעין מורה-נבוכים לכל הקשור לחילוץ רכבים תקועים ממצבים שונים.

ספרות כתובה נוספת הקשורה גם היא בעיקר במסלולי טיול ניתן למצוא בספריו של יואב קווה ושל אחרים. 

אתרי מידע על ג'יפים באינטרנט

מידע נוסף על ג'יפים בישראל ניתן למצוא באתרי האינטרנט הבאים:

4*4 - אתר ובו מידע מגוון בתחום הג'יפים בישראל.

האתר הרשמי של אבירם ברקאי, גדול מומחי הג'יפים בישראל.

קהילות וירטואליות לבעלי ג'יפים בישראל

בישראל קיימות מספר קהילות וירטואליות של בעלי ג'יפים. הכוונה היא לאתרי אינטרנט בהם יכולים הג'יפאים לחלוק ולקבל מידע על מגוון נושאים הקשורים לתחום הג'יפים כגון: מידע טכני על הג'יפים השונים, ניווט ומסלולי שטח, תכנון טיולים משותפים, הצגת תמונות מהשטח, עדכוני מזג אוויר, מכירה וקנייה ועוד.

מבין כל אתרי האינטרנט, שניים הם המפורסמים ביותר:

ג'יפטריפ

ג'יפולוג

באתרים אלה ניתן לגלוש באופן חופשי וגם להירשם כחבר. ההרשמה כחבר פעיל באתר מקנה את האפשרות להעלות קבצים ושלאלו שאלות בפורומים השונים. על מנת להירשם כחבר יש לבחור בכינוי, שלעיתים הינו מזוהה עם החבר גם בעולם שמחוץ לאינטרנט ...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

ביביליוגרפיה

 הערך "ג'יפ",  ויקיפדיה. נצפה לאחרונה 30/4/2012 .

הערך "רכב שטח", ויקיפדיה. נצפה לאחרונה 30/4/2012 .

 


מילות מפתח

ג'יפ | רכב-שטח | ג'יפים-רכים | ג'יפונים | ג'יפ-קלאסי | טנדר-שטח | טיול-ג'יפים | פנאי | ג'יפ-יוקרה | מסלול-טיול | דרכי-עפר

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.