דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

פרק 1: סלולרי כשר - דף מידע

Williamsburg, Brooklyn
Williamsburg, Brooklyn
עוז אלמוג
Williamsburg, Brooklyn
Williamsburg, Brooklyn
Williamsburg, Brooklyn
Williamsburg, Brooklyn
אסף עיבד וערך: טל פז

נוצר ב-12/1/2011

רקע

מדוע ישנו צורך בהכשר

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של המכשירים הסלולריים בתחילת המאה ה-21, הפכה אותם ממכשיר שנועד לשיחה בלבד לכלי של בידור ופנאי, כמו אינטרנט וצפייה בטלוויזיה. במקביל להתפתחות הטכנולוגית, החלו החברות הסלולריות לספק שירותי מידע ופנאי שונים, מחדשות ומזג אויר ועד להימורים ושיחות למבוגרים בלבד.

ההתפתחות בשוק הסלולרי לא פסחה גם על המגזר החרדי. ראשי הציבור החרדי הבינו, באיחור ניכר, כי רבים מבין המשתמשים בטלפונים החדישים והמתקדמים הם אנשי הקהילה, ביניהם בני ישיבות ואברכים רבים, שיכולות המכשיר האישי עלולות לחשוף אותם ללא מגבלה לשירותי תוכן, שחלקם נחשב לתועבה בחברה המסוגרת שבה הם חיים. מחנכים חרדיים גילו שחלק מתלמידיהם לא הסתפקו בגלישה באינטרנט הסלולרי אלא גם השתמשו גם בשירות השיחות הארוטיות.

הקמת "ועדת הרבנים"

בדצמבר ‭,2004‬ בניסיון נואש לבלום את הסחף, יצאו גדולי הרבנים בקריאה לכל הציבור החרדי שלא להשתמש במכשירי הסלולר הקיימים בשוק בגלל שירותי התוכן "הטמאים" הניתנים במכשירים אלה. הרבנים הבהירו, כי החרם יישאר בתוקף עד שחברות הסלולר יתחילו לשווק טלפון כשר, שיאפשר לנהל שיחות בלבד. לצורך ניהול המגעים עם חברות הסלולר הוקמה "ועדת הרבנים לענייני תקשורת‭,"‬ שחבריה אף הוסמכו לבדוק ולקבוע אלו טלפונים מותרים לשימוש.

הפתרון הראשון שאליו הגיעו הרבנים והחברות הסלולריות היה חסימת מספרים מסוימים ומניעת חיבור לאינטרנט סלולרי. כל אדם שהיה מעוניין בכך פנה למוקד השירות של החברה שבה היה מנוי וביקש את הפעלת החסימה במכשירו. את רשימת מספרי הטלפון האסורים להתקשרות העבירה ועדת הרבנים לחברות הסלולר, ואף עדכנה אותה לפי הצורך.

בהמשך נוכחה ועדת הרבנים כי לא די בפתרון זה. חלק מבני הנוער החרדים רכשו בעצמם את המכשירים ולא ביקשו את חסימתם. עוד התקשתה הוועדה למצוא את כל מספרי השיחות הארוטיות. התברר גם כי בני נוער חרדים משתמשים במסרונים לצורך יצירת קשר בין בנים לבנות, קשר האסור על פי הפרשנות החרדית להלכה. סוגיות אלו הביאו את ועדת הרבנים להכרה שיש צורך בפתרון קיצוני יותר (ויקיפדיה).

הפתרון שנמצא היה שיווק מכשירים סלולריים שיהיו מוכשרים מראש, ויהיו חסומים לכל הפונקציות שהרבנים מצאו כמסוכנים לציבור. ועדת הרבנים, שנעזרה באנשי מקצוע מהמגזר, הציגה לחברות רשימת דרישות מפורטת כתנאי למתן חותמת כשרות לטלפון. חברות הסלולר לא ששו להיענות לאולטימטום החרדי. הן לא רצו לוותר על הרווחים העצומים שמניבים להם שירותי התוכן, והסתייגו מתהליך ה"גיור" הטכני של המכשירים כדי להתאימם לצורכי החרדים.

תחילת שיווק המכשירים הכשרים

מירס הייתה החברה הראשונה שנענתה לאתגר, והציגה במארס 2005 את הטלפון הראשון שזכה לאישור ועדת רבנים. כבר אז כתב חיים לוינסון בהארץ: "המירס החרדי הוא ללא ספק הניסוי הצרכני-חברתי המרתק והמקיף ביותר שנערך אי פעם בחברה החרדית." לאחר כמה חודשים הציגו גם פלאפון וסלקום טלפונים כשרים משלהן. פרטנר נותרה הסרבנית היחידה, אך כעבור שנה, ב-2006, נכנעה אף היא לתכתיבי השוק החרדי – והחלה לשווק סלולרי "כשר". 

נתוני השוק

השימוש בטלפון הסלולרי בחברה החרדית נפוץ מאוד, כמו בשאר חלקי החברה הישראלית. החדירה התרחשה בעיקר בשנים האחרונות והיתה מהירה ביותר. על פי אתר עמלנט, בשנת 2005 נמנו בחברה החרדית כ-250,000 מכשירים, וכ-80% מהחרדים מעל גיל 16 מחזיקים בטלפון נייד. בשנת 2007 מצא העיתונאי יאיר אטינגר כי בכל החברות הסלולריות ישנם כ-135 אלף מכשירים כשרים, וכי הערכת הפוטנציאל בשוק באותה שנה עמדה על כ-350,000 לערך.

אך האם המאמץ הרב הכרוך בהכשרת מכשירים משתלם לחברות הסלולר? לא בטוח. על פי דיווח של עמרי לוי בעיתון הארץ בשנת 2009, בחברות ידעו לספר כי כ‭75%-‬ מהאוכלוסיה החרדית משתמשת בטלפון סלולריים, אולם רק חלקה משתמש במכשיר כשר. כלומר, חרדים רבים משתמשים בכל-זאת במכשירים רגילים, בשל אילוצי עבודה ועסקים, או סתם מתוך שחייה נגד הזרם - ונחשבים ללקוחות מצויינים.

מאפייני השירות

מה הופך סלולרי לכשר

מכשיר סלולרי כשר הוא מכשיר טלפון המעוקר מכל טכנולוגיה מתקדמת. אין בו שירותי תוכן מכל סוג שהוא, אינטרנט ואס אם אס. במכשירים גם נמנעת האפשרות להשתמש במצלמה, אם קיימת, ולמעשה הדבר היחיד הניתן לעשות באמצעותו הוא לשוחח. המכשיר עצמו נושא חותמת כשרות, ממש כמו כל מוצר צריכה אחר. בעקבות דרישת ועדת הרבנים, הוקצו קידומות מיוחדות לטלפונים הכשרים, כך שניתן יהיה לדעת בקלות האם האדם בצידו השני של הקו מדבר מטלפון כשר.

הדבר נועד בעיקר להרתעה, מכיוון שהעובדה שהמכשירים הכשרים מזוהים בקלות, יכולה להניא צרכנים חרדים מדיבור במכשיר שאינו כשר, מחשש לחרם. בנוסף, אותן קידומות כשרות, הידועות בעגה המקצועית כ"קומת מספרים", חסומות לשירותי תוכן קוליים ולחיוג באמצעות כוכבית. 

תהליך ההכשרה

התנאים הנוקשים של הרבנים העמידו את יבואניות הטלפונים הגדולות - יורוקום (נוקיה‭,(‬ סאני (סמסונג) ומוטורולה - בפני בעיה לא פשוטה. יצרניות הסלולר מעבר לים לא ממש הבינו את פשר הביקוש המוזר בישראל למכשירים סופר- פרימיטיביים. הם היו מוכנים, באי רצון, להפנות לשוק הישראלי כמה מן הדגמים הפשוטים והבסיסיים ביותר שנמכרים למדינות העולם השלישי. אבל מיד התברר, כי אלה מאפשרים לשגר הודעות טקסט ולצלם תמונות.

לבסוף נמצאה הדרך: היצרניות בחו"ל לוקחות מכשירים קיימים ומסירות מהם את התכונות האסורות למגזר החרדי. המשך תהליך הגיור כבר מתבצע בארץ: תפריט הטלפון מעוצב מחדש, התוכנה המצונזרת נצרבת במכשיר והטלפון נחסם כליל בפני עדכוני גרסה.

אחרי כל התהליך המפרך הזה, מגיע השלב החשוב מכל: בדיקת הכשרות. ועדת הרבנים בודקת את המכשיר בדקדקנות כדי לוודא שהוא עומד במגבלות. "מרגע קבלת המכשיר מיבואנית הסלולר ועד לרגע השיווק יכולים לחלוף בין חודשיים לארבעה חודשים‭,"‬ מסביר סמנכ"ל השיווק של סלקום, עדי כהן. (לוי 2009) 

מידע צרכני

כל ארבעת החברות הסלולריות הגדולות – מירס, פרטנר, פלאפון וסלקום, מציעות מסלול כשר לקהל הלקוחות החרדי.
ארבע החברות משווקות מסלולי מנויים דומים לציבור החרדי, בתעריפים נוחים במיוחד. המחיר הזול ביותר נגבה על שיחות בתוך "הקומה הכשרה" של החברה: בין 13 ל‭30-‬ אגורות לדקה. מעבר לכך, את הקונה החרדי אי אפשר לחייב ב"חבילת דור שלישי" ואפילו לא ב"חבילת דור שני" - המכשיר שלו חסום מפני גלישה.

תוכניות המנוי לצרכן החרדי אטרקטיביות גם בשל מחירם הנמוך יחסית של המכשירים המעוקרים, וגם כיוון שהן מתייחסות לשימוש בימי חול בלבד. על שיחות בשבתות ובחגים מוטל למעשה קנס, שנועד להרחיק מהמסלול טרמפיסטים חילוניים שמבקשים לאמץ את המסלול הזול: כעשרה שקלים לדקת שיחה. (לוי 2009)

כמו בכל התוכניות האחרות של חברות הסלולר, גם כאן מחויבים הלקוחות לחברה לתקופה ממושכת. לקוחות חרדים, שבחירתם במפעילה מושפע גם מהמלצות רבנים, צריכים לקחת בחשבון התחייבות זו, ושהם עלולים להישאר כבולים לחברת סלולר שהרבנים שלהם כבר לא ממליצים עליה. מצד שני, הבחירה להשתמש במכשירים בסיסיים בלבד מבטיחה להם להימנע מכאב הלב של לקוחות אחרים, שחתמו על התחייבות לשלוש שנים בשביל לזכות במכשיר מתקדם, ועתה הם תקועים איתו בעוד עולם הטלפונים הסלולריים משתכלל והולך. (טרודלר 2007)

לאור כניסת הסמארטפונים לשוק הסלולרי ושינוי במידה רבה של מהות השימוש בטלפון הנייד, התעורר צורך של אנשי עסקים חרדים, לדוגמא, לעשות שימוש במכשירים מתקדמים יותר. עקב כך, בתחילת יוני 2011 הוחל בשיווק של מכשירי בלקברי כשרים התומכים בשירות דואר אלקטרוני עבור אנשי עסקים. את המכשיר משווקת פרטנר ומי שרוצה לרכוש אותו צריך לפנות לנציגי ועדת הרבנים לעניני תקשורת, וזאת כדי למנוע את הפצת המכשיר למי שאינם זקוקים לו לצורך עבודתם.

הפולמוס בנוגע לשימוש

למרות ההכשר של ועדת הרבנים לתקשורת, ישנו פולמוס בחברה החרדית לגבי השימוש בשירות. חרדים רבים רוכשים מכשיר כשר, אך מחזיקים בנוסף אליו גם מכשיר רגיל. נוסף על כך פועלים במגזר החרדי לא מעט שירותי חדשות המועברים באמצעות אס אם אס.

הממסד הרבני נערך להיאבק בתופעה הזו, והגדיל לעשות מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שהטיל איסור חמור על מנהלי מוסדות החינוך של הזרם לקבל תלמידים ותלמידות שהוריהם מחזיקים ברשותם סלולרי לא-כשר. ההוראה פורסמה בביטאון "יתד-נאמן" בשנת 2007 וקבעה כי הורים הרושמים את ילדיהם למוסדות החינוך ייאלצו לחתום על הצהרה המעידה כי אינם מחזיקים ברשותם סלולריים בלתי כשרים. גם מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף יצא באותה שנה בקריאה להשתמש בסלולרי הכשר בלבד, אך לא איים בסנקציות כנגד הנמנעים מכך.

פסק הלכה תקדימי נפסק ע"י מרן הגאון הגר"נ קרליץ שליט"א, שקבע כי אין צורך בהשבת סלולרי בלתי כשר לבעליו, במידה וישנו חשד כי הבעלים משתמש בו ל"דברים אסורים". עוד קבע פסק ההלכה כי במידה ואין ידוע מי הבעלים – אין צורך להכריז על האבידה.

עם זאת, חרדים רבים סבורים שבעניינים צרכניים הכיס יותר חשוב מהרב. "הרב אלישיב גדול בתורה? אז כשתהיה לי שאלה על בשר וחלב אני אשאל אותו", אמר מוביל דעת קהל חרדי, "בעניינים כאלו, זה הכל אינטרסים של עסקנים, שמתמרנים את הרבנים כרצונם. אני נשאר עם הפלאפון שלי".(לוינסון 2005)

אם כן, תחושה הרווחת ברחוב החרדי היא שהסלולרי הכשר הוא יותר דרישה רוחנית של הרבנים מאשר צורך אמיתי. החצים מופנים כלפי חסידות גור, הגדולה בארץ, שהובילה את המהלך. חסידות גור ידועה בנוקשות ההלכתית, בהערצה מוחלטת לרבנים ובציות מוחלט לפסקיהם.

כיום, נמצא כי חרדים רבים לא עושים שימוש בשירות, ואף בפורומים שונים ברחבי הרשת, תוכלו למצוא הודעות של בעלי טלפון כשר המנסים למצוא דרכים טכניות לעקוף את החסימות וההגבלות שיש בו.

ביביליוגרפיה

 


מילות מפתח

מגזר-חרדי | ליטאים | שלום-אלישיב | אינטרנט-סלולרי | שירותי-תוכן | אס-אם-אס | פרטנר | סלקום | פלאפון | מירס | פורום | בחדרי-חרדים | נוקיה | מוטורולה | תקשורת-חרדית | אישות | ישיבה | כולל | אברך | שיחות-למבוגרים

הערות שוליים

  צפה בתגובות  תגובות על סלולרי כשר - דף מידע (1)

  רפי

  באתר הזה מוכרים אותו www.nayad4u.co.il הטלפון הזה חסום להכל למעשה. אמנם מי שפורץ אותו עדיף היה שיקנה מראש טלפון לא כשר, אחרת סתם משלם על ההכשר. אמנם אני מניח שהוא משמש פרוץ לצורכי הסוואה.
  יום חמישי י"ב באלול תשע"ב 30 באוגוסט 2012

  הוספת תגובה




   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.