דרוג הערך:
מידת עניין
רמת דיוק
מידע מלא
חדשנות
הוסף דירוג לספר לא דורג

מסגד "אל-ג'זאר" - עכו

ליקוט וכתיבה: חמודה ולאא.
עריכה: חיננית יואלי.

נוצר ב-2/8/2011

מיקום

עכו העיר העתיקה ליד השוק התורכי.

רקע

מסגד אל-ג'זאר נבנה בשנת 1782, על פי צו של מושל עכו באותה תקופה, המושל האלבני "אחמד באשא אל בושנאק" הידוע בשם "אלג'זאר". בשנת 1927 התרחשה רעידת אדמה שהובילה לנפילתם של המינרט והחלק החיצוני של המסגד.ולכן היה צורך לחדש את המבנה.
בשנת 1799 נפוליון ביצר את עכו בניסיון לכובשה, הוא ניתק את מי השתייה המגיעה לעיר שנקראים "מהקאברי". ולכן הוקם בתוך המסגד מעין "פארק מים" ממי הגשם, והוא שימש לשתייה את כל תושבי עכו והצבא במשך חמישה חודשים.זו הייתה אחת הסיבות אשר מנעה מנפוליון לכבוש עכו.
מאז בניית המסגד ועד שנת 1948 פעל במסגד בית ספר אשר התפרסם בשם "בית הספר האחמדי" בבית ספר זה למדו שריעה אסלאמית, והתלמידים שבאו מחוץ לעכו לנו בחדרים המיועדים לשינה במסגד. כיום המסגד משמש כבית תפילה למאמינים וכן כמקום ביקור למוסלמים ולתיירים רבים.

פעילות שוטפת

במסגד אל-ג'זאר כמו שאר המסגדים מתקיימות באופן קבוע חמש תפילות במשך היום.
בימי שישי, היום הקדוש למוסלמים, מתקיימת תפילה מיוחדת בצהריים אשר שונה מהזתפילות הרגילות של מהלך השבוע, תפילה זו גם תתקיים אך ורק במסגד. לפני התפילה מתקיים שיעור המועבר על ידי הח'טיב. נושא השיעור יעסוק בדבר המעניין את המתפללים המוסלמים והחברה הכללית. אחר השיעור מתקיימת הח'טבה והיא ידועה בשם "ח'טבת אלג'מעה" לאחריה תתקיים תפילת הצהריים. הח'טבה מתקיימת במסגד רק בימי שישי ובשני החגים המיוחדים של המוסלמים - חג הרמדאן וחג הקורבן.יש לציין כי בחגים מתקיימת הח'טבה אחרי תפילה השחר (התפילה הראשונה ביום).

דבר נוסף המתקיים במסגד הוא "ועדת נאמני הווקף". זהו אירוע המתרחש פעם אחת בשנה בעשרים ושבע לחודש הרמדאן, תאריך הולדתו של הנביא מוחמד. באירוע זה עולה האימאם או אחד מאנשי הדת לוקח את הבקבוק שבו שערה משערות הנביא מוחמד, מוציא את השערה ומפזר עליה בושם, לאחר מכן כל המעוניין יכול לנשק את השערה ולבסוף תוחזר השערה לבקבוק ולחדר המיועד לה. ביום זה מוזמנים למסגד אנשי דת רבים מעדות שונות להשתתפות בחגיגה במסגד. זהו נחשב לאירוע מיוחד במינו. 

ציבור המתפללים במסגד הינם המוסלמים הסונים, במיוחד תושבי העיר העתיקה ביפו בני אותה שכונה אשר המסגד שייך לה. רוב המתפללים במסגד הם מאמינים מבוגרים. ניתן לראות כי בתפילת הצהריים קהל המתפללים רב יותר משאר תפילות היום, וביום שישי הקהל רב עוד יותר. 

האחראים כיום על המסגד הם ועדת נאמני הווקף האסלאמי של העיר עכו. הם מנהלים את הנכסים השיכים למסגד ואת כל עניין הכספים. כמו כן הם אחראים על העסקת העובדים במסגד- שומר השער החיצוני, שומר השער הפנימי, עובדי ניקיון, האחראי על הספרייה וכד'.

תיאור המבנה החיצוני והפנימי

כבר מחוץ לעיר העתיקה ניתן לראות ממרחק את הכיפות הירוקות והמינרט הארוך השייכים למסגד אל-ג'זאר.
בכניסה למסגד ישנה "מזרקה" המלאה מי שתייה, המזרקה בנויה בצורה עגולה, גובהה מטר לערך והיא עשויה אבן שיש. המזרקה מגודרת בברזל בגובה של כמטר וחצי ומכוסה מלמעלה בתקרה כיפתית.

לצד המזרקה ישנן מדרגות המובילות לשער החיצוני של חצר המסגד, שער עתיק מעץ. מעבר לשער חצר גדולה, רצפתה כולה שיש, ובחצר עצים רבים וורדים המשווים למקום מראה יפיפה. בשטח רחבת החצר ניצב שעון שמש עשוי אבן שיש לבנה.
לאורך החצר משני צידיה ישנם מסדרונות עם חדרים המסודרים בצורה אחידה, תקרת המסדרונות בנויה ככיפות קטנות לבנות. חדרים אלו נבנו כחדרי לימוד וחדרי שינה לתלמידים זרים שהגיעו מחוץ לעכו ללמוד "בבית הספר האחמדי" אשר נסגר בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל. החדרים השמאליים מנוצלים בחלקם למשרדים של ועדת נאמני הווקף האסלאמי, חדר לאימאם המסגד, שירותים לגברים, שירותים לנשים וחדרי ספריה השייכת למסגד. החדרים בצד הימני עזובים, וכעת עוברים תהליך של שיפוץ.

בניין המסגד עצמו ממוקם באמצע החצר, הבניין המהודר צבוע לבן ועליו כיפות ירוקות ומינרט גבוה. חזיתו של המסגד מחופה שיש המסודר בצורה מרשימה, שיש זה הובא במיוחד מאיטליה. כמו כן עמודי האבן בכניסה הובאו מקיסריה. מחוץ לשטח המסגד פועלות מספר חנויות השייכות לוועדת נאמני הווקף האסלאמי אשר מקבלת דמי שכירות ממפעלי חנויות אלה.

פנים המסגד מושקע מאד מבחינה ארכיטקטונית ואומנותית. חלל המסגד גדול ומרווח בעל שתי קומות. על רצפת המסגד כולו פרוס שטיח גדול וברחבת המסגד ניצבים ארונות עליהם ספרי תפילה וספרי הקוראן. על קירות המסגד מאוירות מלים בערבית בצבעי לבן וכחול, מילים אלה הן פסוקים מהקוראן מתוך "סורת אל פתח". בראש הקיר הראשי במסגד כתובות בצבעי לבן וירוק המילים- "אלוהים" ו "מוחמד". תקרת המסגד מעוצבת בצורת כיפה אשר צבועה בלבן ובאמצעה מעוטרת בצבעים ססגוניים. כמו כן החלונות בקומה העליונה עשויים זכוכית "ויטראז'" צבועה.

אל הקומה השנייה עולים בגרם מדרגות אשר יוצא מצד הכנסה הראשית בקומה הראשונה, מעבר לדלת עץ קטנה. בקומה זו מתפללות הנשים. בקומה זו ישנו גם חדר קטן המגודר בברזל ירוק, מעבר לגדר שמורה בבקבוק מיוחד שערה משיערותיו  של הנביא מוחמד, כך על פי האמונה של מתפללי המקום.

ביביליוגרפיה

 • ראיון עם אחראית הספריה במסגד.
 • ראיון עם טייב כלאייה, מזכיר וחבר ועדת נאמני הווקף האסלאמי.
 • ראיון עם שומרי השערים, החיצוני והפנימי.

מילות מפתח

עכו | העיר-העתיקה | ווקף | סונים | שיער-מוחמד | אל-גזאר | טייב-כלאייה | מסגד | אסלאם

הערות שוליים

  הוספת תגובה
   

   

  * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של "אנשים ישראל" לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.