אירועי היום

אירועי השבוע

יום רביעי כ"ט באדר תש"פ 25 במרץ 2020
הצג אירועים

חג הבשורה הנוצרי (הקתולים, הלאטינים, האנג'לים והמארונים)

על-פי המסורת הנוצרית, המלאך גבריאל התייצב בביתם של מרים ויוסף בנצרת, ובישר להם כי מרים הרתה מרוח הקודש ובעוד תשעה חודשים כעת חיה תלד את בן האלוהים. במקום שבו עמד ביתה, הוקמה לימים כנסיית הבשורה. הנוצרים חוגגים את "יום הבשורה" ב-25 במרץ, תשעה חודשים בדיוק לפני חג המולד (25 בדצמבר).

קרא עוד

הטקס, אותו מארגנת הכנסייה הקתולית, מתקיים בהיכל התפילה המרכזי של כנסיית הבשורה בנצרת. במסגרת ההכנות נערכות חזרות של ילדי תנועת הצופים הערבים לקראת התהלוכה המרכזית, הכניסה מקושטת בפרחים ופנים הכנסייה מעוטר בסידורי פרחים מרשימים ובנרות שעווה גדולים.

על הבמה המרכזית מוצבים כיסאות, כמספר אנשי-הדת שייטלו חלק בטקס. סדר הישיבה נקבע על-פי ההירארכיה הדתית. הכמרים הבכירים הם אלה שיישבו קרוב יותר למזבח, שסביבו תתקיים המיסה. בנוסף, מסדרים באולם רחב-הידיים שורות של כיסאות מתקפלים, לאורחים הרבים.

מרכיבי הטקס

התהלוכה: הכניסה לכנסייה מתבצעת בתהלוכה רבת-משתתפים, שבראשה צועדים הצופים האורתודוקסים לקצב הלמות תופים, צלילי חליל וכלי נשיפה נוספים. התהלוכה המסורתית משלבת את הצעירים באירוע הדתי, ובכך מקרבת אותם לשורשי אמונתם. אחריהם צועדים בסך הכמרים הזוטרים, כשבידיהם רימוני קטורת, צלבים על מוטות, גביע שתייה ועוד. שניים מהכמרים אוחזים בתבליט של ישו הצלוב, כומר נוסף מחזיק במקל, הנחזה להיות מקלו של משה רבנו. במאסף צועדים אנשי הכמורה הבכירים, המנפנפים בידיהם לקהל המריע וקדים קלות בראשם, ואחריהם פרנסי העיר.

בהגיע התהלוכה אל שערי הכנסייה, מסתדרים הצופים בשתי שורות ומפנים דרך לאנשי הדת, הנכנסים ראשונים. לאחר שכל משתתפי התהלוכה נכנסים בזה אחר זה להיכל התפילה, ניתן האות והקהל הרחב בא בעקבותיהם ותופס את מקומו.

התפילות: הטקס כולל תפילות רבות, בהן תפילת האדון, תפילה לשלום, תפילה למרים ועוד. מרבית התפילות נאמרות בערבית. רק המיסה בסיום הינה בלטינית.

התפילות הן בעצם מיזמורים, מה שמאפשר לקהל להתחבר לטקס ואף מעצים את תחושת השייכות והלכידות, בדומה לאפקט של שירה בציבור. השירה מלווה על-ידי מקהלה ונגינת אורגן.

במהלך התפילה נהוג להצליב ידיים, לפרוש ידיים לצדדים, לכרוע ולקפוץ את כפות הידיים לאגרוף או להצמידן לראש בעת הכריעה. חלק מהמבוגרים מוותר על הכריעה בשל המאמץ הגופני הכרוך בה, ונשאר לעמוד.

הדרשה: ראש הכנסייה נושא דרשה, בה הוא מדגיש בין היתר את מחויבותה של הקהילה הנוצרית להעביר מסר של שלום בין מוסלמים ויהודים. הדברים חוצבי הלהבות מפיחים במאמינים רוח שליחות, ומלכדים אותם סביב מטרה נעלה.

המיסה: טקס המיסה הוא שיאו של האירוע, ובמהלכו מאכילים כוהני-הדת בלחם הקודש חלק מהקהל. טקס זה מבטא קשר בלתי-אמצעי בין נציגי האל עלי אדמות לפשוטי העם, ותורם לקירובם אל חיק האמונה.

תרומות וכיבוד: לקראת סוף הטקס עוברים מכובדים מהיישוב בין הקהל ובידם סלסלות לאיסוף תרומות. כל אחד נותן כפי יכולתו. מקובל לתרום שטרות של דולר אמריקאי. בסיום האירוע מצפה למתפללים כיבוד קל מחוץ לכנסייה.