אירועי היום

אירועי השבוע

יום ראשון כ"ו באדר תש"פ 22 במרץ 2020
הצג אירועים

יום המים הבינלאומי
יום המים הבינלאומי

יום המים הבינלאומי מצוין מדי שנה ב-22 למרץ, החל משנת 1993, למען פעילות בינלאומית לשמירה על משאב המים העולמי. היום הוא יוזמה של אונסק"ו, והוחלט עליו בוועידה בינלאומית שהתקיימה בריו דה ז'נרו ועסקה בנושא המים.

האו"ם מכריז על נושא המוגדר מראש לכל יום מים שנתי. ב-2011 הנושא היה מים בהקשר האורבני. יחד עם זאת, כל מדינה החברה באו"ם, מוזמנת לצקת ליום המים הבינלאומי את התוכן המתאים להקשר המקומי, ובהתאם לסוגיות המים הרלבנטיות לה.

 

קרא עוד

בשנת 2005 הכריז האו"ם על עשור של מודעות לנושא המים, וכמו כן להקשריו לסוגיות של עוני ומגדר. הנושאים המדוברים בהקשר של משאב המים, הם ניקיון וטוהר של מים לשתייה, סניטציה של המים ואפשור גישה למקורות מים נקיים לאוכלוסיות שונות ברחבי העולם. על פי נתוני האו"ם, לכ-1.1 מיליארד איש ברחבי העולם, מתוך כ-6.6 מיליארד בני אדם בסך הכול, אין כיום גישה למים הראויים לשתייה.

בנוסף מדובר על הקשר בין עוני למים נקיים, וכמו כן מושם דגש בפעילות הבינלאומית על שיתוף נשים בקהילה למען שיפור איכות החיים, נטילת אחריות קהילתית ומציאת פתרונות למצוקות מקומיות הקשורות בעוני ובמחסור במים.

בישראל סוגיית המים היא נושא כבד משקל ביותר. מדי שנה עוצרת המדינה את נשימתה בחורף בציפייה לראות כיצד יתמלא או יתדלדל מאגר המים המתוקים באגם הכנרת. בנוסף, מתדלדלים מאגרי המים האחרים, מי התהום, מזדהמים ומתמלחים. מזה שנים מתריעים פעילים חברתיים וארגוני סביבה שונים על הסכנות העומדות לפתחו של משק המים הישראלי, ובסכנה של הגעה למצב הדומה ל"מדינת עולם שלישי". כמו כן מושמעת הטענה כי כפרים ערבים רבים, ובכללם הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב, המאכלסים כ-80,000 תושבים, אינם מחוברים כלל לרשת המים הארצית ואינם זוכים למים ראויים לשתייה.

בנייר עמדה משנת 2008, מפרט ארגון השמירה על הסביבה "אדם, טבע, דין" את העקרונות הרלבנטיים לטעמו למשק המים הישראלי, מתוך ההחלטות הבינלאומיות בנושא המים שהתקבלו בועידת ריו-דה-ז'נרו:

  • ניהול משק מים בראיה אינטגרטיבית והוליסטית
  • יצירת בסיס נתונים מקיף ברמה הלאומית המעריך את היצע ואיכות מקורות המים ושל הפעילות האנושית המשפיעה על איכותם וכמותם, לצורך התמודדות ארוכת טווח עם תופעות של שטפונות, בצורות, מדבור וזיהום.
  • הגנה על מקורות המים הטבעיים מפני זיהום.
  • בחינת השלכות ההתחממיות הגלובלית על נושא אספקת ואיכות המים

לטענת הארגון, מדינת ישראל מקדמת את פתרון התפלת מי הים כמענה מרכזי לסוגיה, בעוד ישנם פתרונות אחרים שבראשם הגברת החיסכון במים, מחזור מים "אפורים", אגירת מי גשמים וטיהור ומחזור מי שפכים.
סוגיית המים נוגעת גם לתהליך התייבשותו של "ים המלח", שלמעשה הולך ומתייבש משנה לשנה, ושיקומו ועלות המימון שלו, הוא נושא המצוי בדיונים בין הממשלה לחברת "מפעלי ים המלח", הכורה ממנו מלח, והמואשמת לא פעם כגורם המרכזי להתייבשותו.

הפעילות בישראל מתמקדת בפעילות של אותם ארגונים חברתיים וסביבתיים, במאבק להצלת משק המים הישראלי ולהעלאת המודעות, הן של הציבור והן של השלטונות – לנושא.

במסגרת הפעילות בישראל, ערכה חברת "מקורות", בשנת  2010 - לרגל יום המים הבינלאומי - סקר הנוגע להרגלי צריכת המים של הישראלים. מהסקר עולה כי 74% מהישראלים שותים מי ברז, רק כשליש מהציבור בודק את חשבון המים שלו, רוב הציבור מוכן לשתות מים מותפלים וכמו כן, מצא הסקר שגברים שוהים במקלחת זמן רב יותר בממוצע מנשים – ומבזבזים לפי כך יותר מים.

בהקשר האזורי, החל ב-2011 ברשות הפלסטינית קמפיין בשם "הצמא לצדק". הקמפיין נועד להפעיל לחץ על ממשלת ישראל, באמצעות הקהיליה הבינלאומית, בנושאים הקשורים למשבר המים בשטחי עזה והגדה המערבית. הפלסטינים טוענים כי ישראל שולטת על כל משאבי המים בשטחם, ומאפשרת להם גישה רק ל-20% מפוטנציאל המים של אקוויפר ההר, המצוי מתחת לשטחי הגדה. כמו כן, לטענתם, ישראל מטילה הגבלות המונעות פיתוח של תשתית ביוב ראויה וגורמת לכך שרק כ-31% משטחי הגדה מרושתים בביוב, דבר התורם לזיהום הקרקע ומקורות המים הזמינים. 

מקורות